'سلام راگبی' این هفته در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

این هفته در آپارات فیلم 'سلام راگبی' ساخته فرامرز بهشتی به نمایش درمی آید.

درباره فیلم

حق نشر عکس aparatsalamrugby
Image caption نمایی از فیلم 'سلام راگبی'

ورزش راگبی گرچه بیش از ۷۰ سال است که در ایران معرفی شده، ولی خیلی مورد توجه و استقبال نبوده و هنوز نوپا است. شاید بشود گفت که ۱۰ – ۱۵ سال بیشتر نیست که به طور جدی در ایران به این ورزش توجه می شود.مردان راگبی باز ایرانی مسابقات ود را دارند و زنان ایرانی هم با وجود محدودیت های خاص، هم چنان راگبی بازی می کنند، به مسابقات بین المللی می روند و تلاششان را انجام می دهند.

در فیلم 'سلام راگبی' فرامرز بهشتی کارگردان این فیلم به سراغ دختران راگبی باز ایرانی رفته تا از نزدیک، مشکلات و محدویتهای گسترش این ورزش در بین زنان را از طریق گفتگو با ورزشکاران ، مربیان و مسئولین این رشته در ایران نشان دهد.

ویژگی فیلم

فیلم ' سلام راگبی' تصویری از وضعیت یک ورزش نوپا دربین دختران ایرانی است. البته این مسایل و مشکلات برای فعالیت ورزشی دختران در دیگر رشته های ورزشی هم دیده می شود . فیلمساز برای ساخت این فیلم به حدود ده استان ایران سفر کرده تا تصویری جامع از وضعیت این رشته ورزشی درایران به دست دهد. او کوشیده است تا در کنار پرداختن به ورزش راگبی زنان در ایران ، نگاهی هم به کسایل و مشکلات اجتماعی این کشور داشته باشد .

درباره کارگردان

حق نشر عکس aparatfaramarzbeheshti
Image caption فرامرز بهشتی کارگردان فیلم

فرامرز بهشتی متولد سال ۱۳۳۸ در تهران و بزرگ شده شهر میلان در ایتالیا است و هم اکنون در نیوزلند سکونت دارد. وی تا سال ۲۰۰۶ به عنوان عکاس حرفه ای به کار مشغول بوده است ولی از این زمان مشغول ساخت اولین فیلمش'سلام راگبی' می شود. فیلمی که در سال ۲۰۱۰ ساختش به اتمام می رسد. او در سال ۲۰۱۱ پروژه دیگری را با نام 'دختران ایران' را به عنوان فیلمبردار و تهیه کننده شروع کرده است.

نگاه کارگردان

زنان ایرانی یک الگو و سرمشق برای سایر زنان هستند و من اراده و قدرت آنان را تحسین می کنم.

این فیلم تقدیم به دختران سرتاسر ایران است که علی رغم تمام محدودیت ها در عرصه ورزش راگبی فعالیت می کنند.

خلاصه فیلم هفته گذشته' ایران درودی، نقاش لحظه های اثیری'

حق نشر عکس aparatirandaroudioriginal
Image caption نمایی از فیلم 'ایران درودی، نقاش لحظه های اثیری'

'ایران درودی، نقاش لحظه های اثیری' ساخته بهمن مقصودلو درباره زندگانی ایران درودی، یکی از اولین نقاشان زن سوررئالیست ایرانی است . او در این تک نگاری از گذشته اش و از نظراتش درباره نقاشی، ادبیات و می گوید.

نظرات بینندگان برنامه درباره فیلم هفته گذشته

محمد

فیلم بسیار زیبایی بود. همیشه با خود فکر می کنم که ایران سرزمینی است مملو از تناقض ها. این همه اخبار ناخوشایند و تلخ از اوضاع جاری ایران زمین اما مانع از آن نشده که ژرفای بی انتهای این سرزمین را حس نکنم. ایران درودی و دیگر مردان و زنانی که این عمق و ژرفا را در روح خود جای داده اند، همواره مرا از تلخی ها و ناخوشایندی های روز مره دور می کنند و از این همه عشق و احساس و عمق لبریز می شود. بی بی سی فارسی با پخش چنین مستندهایی دروازه ای است که مرا به نورانیت این ژرفا رهنمون می شود.

الهام

بارها و بارها کارهای خانم درودی را دیده بودم اما دیشب که از بی بی سی به او و کارهایش نگاه می کردم ازعمق جانم اورا حس می کردم. وقتی از نور صحبت می کرد ، او را درک می کردم. صدای نورعجیب صدایی است، اما حیف که گوشهایمان را گرفته اند و بجز صدای نفرت صدایی برایمان پخش نمی کنند، اما با دیدن او و تلاشی که برای به تصویر کشیدن صدای نور کرده است، دلم روشن شد که ما باید به اصل خود برگردیم که همانا عشق است و نور.

شهناز

خیلی خیلی از دیدن این برنامه لذت بردم . خیلی ممنون از پخش چهره هایی که برای ما خیلی آشنا نیستند .کتاب دو نقطه خانم درودی چند سال پیش به من اهدا شد و من بدون توجه به این کتاب آنرا در کتابخانه بایگانی کرده و به دست فراموشی سپرده و برایم خیلی جالب بود با دیدن این برنامه سریع شروع به خواندن آن کردم. در ضمن برنامه را هم ضبط کردم . ممنونم.

محمد

آدم با دیدن این فیلم افسوس وجودش را می گیرد.

برنامه تون فوق العاده است. ما که همه چیز را برایمان پاک کرده اند ولی شما با برنامه تون گوشه ای از آن را برایمان زنده می کنید.

فهیمه

سپاس از این که ایرانی های موفق را معرفی می کنید.

فرزاد

فیلم جالبی بود اما اگر به جای صدای گوینده از دیگرانی چون دوستان هنرمند یا منتقدین برای شناخت بیشتر ایشان استفاده می شد، به جذابیت بیشتر فیلم کمک می کرد. هنرمندان برجسته از شخصیت پیچیده ای برخوردارند و خانم درودی هم از این موضوع مستثنی نیست، چون این که مبارزه وپایداری از ویژگیهای بارز ایشان است و در سرتاسر فیلم هم به خوبی نشان داده شده است.

سامان

وقتی اولین بار آثارایشان را در موزه هنرهای معاصر تهران دیدم، فهمیدم من اصلا نمی توانم نقاش باشم. ایشان خالق رنگند و در مرز بین رنگ ها، نور را می سازند. واقعاً دنیای شان را دوست دارم. امیدوارم یک روز دوباره بتوانم تابلوی نفت شان را ببینم.

کبری

دیدمش و حتماً باز می ببینمش. ایران درودی در کنار هنرش، شخصیت فوق‌العاده‌ای دارد که خوشبختانه آقای مقصودلو به زیبایی آن را به تصویر کشیده بودند.انتخابتان بسیار خوب است.

محمود

جایی برای نقد فیلم نمی بینم. فیلم خیلی خوبی بود. دوست دارم بیشتر درباره آن بدانم.

سینا

ایران درودی به جرات می توان گفت، از برجسته ترین نقاشان ایران است، چون به شدت ودقت ، نور و رنگ را با هم در یک عمق وهم آلود رها می کند .

مهدی

خانم درودی ، از نقاشانی هستند که کارهای شان را همیشه دوست داشته ام و کتاب ' در فاصله دو نقطه' که درباره بیوگرافی ایشان است را خوانده ام. این فیلم هم که درباره ایشان بود، هم عالی بود .

سامره

فیلم قشنگی بود و تاثیر گذار. فقط من دوست داشتم کمی بیشتر راجع به خانواده ایشان بدانم.

رضا

تابلوهای خانم درودی یک دنیا حرف دارند . بسیار ژرفند. حکایت دردی نهان و جان فرسا در آنها است.

فرحناز

به نظر من این فیلم شروع و پایان بسیار خوبی داشت، به خصوص، پایان فیلم با جمله ای تکان دهنده از بانو ایران پایان می پذیرد که واقعا تاثیر گذار است. آن جا که پس از نمایش این همه استعداد و شهرت و خلاقیت بانو ایران می گوید " دوست دارم پس از من، علاوه بر اینکه تابلوهایم به جا می مانند،همه حداقل بگویند آدم خوبی بود."

فقط درک همین جمله اگر درهر بیننده شکل بگیرد به نظرم فیلم ساز به مقصود نهایی خود رسیده است.

اما به نظرم دو بخش فوق العاده قوی این فیلم داشت. یکی بخش مربوط به خاطرات کودکی و آن باغ مخفی مشرف به گورستان که بسیار هولناک بود و تجلی آن در تمام دوران زندگی این شخصیت هویدا بود و دوم حس انفجار هنگام خلق اثر توسط این شخصیت.به نظرم این دو بخش فوق العاده قوی بودند . بخصوص بخش دوم که از زبان بانو ایران در باره لحظات خلق اثر و انفجار و نور صحبت می شد بسیار تاثیر گذار تر بودند.

ای کاش فیلم ساز قدری جسارت بیشتری به خرج می داد و بیشتر وارد حیطه زندگی بانو ایران درودی می شد .

مثلا دیدگاه او در باره جهان هستی ، خدا و عرفان یا مثلا پاسخ های آندره مارلو در باره خدا ( که به اشاره خود بانو ایران - بسیار ناب و درجه یک بوده است ) اما ببینده از دانستن آن ها محروم می شود زیرا بانو اشاره گذرایی می کند و فیلم ساز نیز به طور کلی این بخش را نادید ه می گیرد. یا مثلا چرا آن ها مخفیفانه وارد آن باغ شده بودند آیا فقط به علت تمول مالی یا به علت اینکه بچه ها آلمانی حرف می زدند.

چرا علیرغم عشق فی مابین بانو ایران و آقای پرویز ( همسرش ) حرفی از فرزند در میان نیست.

خواهری که چنان تاثیری روی بانو ایران داشته چرا زندگیش از ببیننده مخفی می ماند.

به نظرم آنجا که بانو ایران در مورد کودکیش و درمورد پدرش و در مورد مادرش صحبت می کند ، لحظات بسیار بسیار بسیار نابی بود.

سوری

من این فیلم را دیدم. با چه عشقی از نقاشی صحبت می کردند این خانم.

آهو

این فیلم معرکه است. ما چند نفریم که عاشق نقاشی های بانو درودی بودیم و هستیم . این عشق، از رفتن های مان به کتابخانه ملی شروع شد ؛ آنجا یک دریای بیکران بود از آرشیو تصویری نقاشی های ایشان.

زبیده

ایران درودی خیلی برایم عزیز است: هم خودشان و هم خواهرشان وهم

همسرشان که افسوس که خیلی زود از دنیا رفتند. ایشان بانوی رنگهای انسانی است که نزدبسیاری ازما ارجمندند.

محبوبه

همین چند وقت پیش نمایشگاهی از کارهای ایشان در خانه هنرمندان دایر بود. چه عالی است و چه حسن تصادفی.

یوسف

قبل از تعریف و تمجید از هنرمند، بد نیست نقد احمدرضا دالوند از کارهای ایشان را هم بخوانیم و این که پیشینه ی هنر آدم ها را هم در نظر داشته باشیم.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: aparat@bbc.co.uk

زمان پخش برنامه آپارات
به وقت تهران به وقت کابل به وقت دوشنبه به وقت گرینویچ
پنجشنبه ۲۱:۰۰ ۲۱:۰۰ ۲۱:۳۰ ۱۷:۳۰
تکرار جمعه ۱۱:۰۰ ۱۱:۰۰ ۱۱:۳۰ ۰۷:۳۰
تکرار جمعه ۲۴:۰۰ ۲۴:۰۰ ۰۰:۳۰روز بعد ۱۹:۳۰
تکرار شنبه ۱۳:۰۰ ۱۳:۰۰ ۱۳:۳۰ ۰۸:۳۰
تکرارچهارشنبه ۲۴:۰۰ ۲۴:۰۰ ۰۰:۳۰روز بعد ۱۹:۳۰
تکرار پنج شنبه ۱۶:۰۰ ۱۶:۰۰ ۱۶:۳۰ ۱۱:۴۰

*ممکن است هنگام پخش خبر فوری، محتویات این صفحه و این برنامه بدون اعلام قبلی تغییر کند.

Your contact details
Disclaimer

مطالب مرتبط