نامزدهای دریافت شیرطلایی جشنواره ونیز معرفی شدند

خانه پدری حق نشر عکس mehr
Image caption "خانه پدری" ساخته کیانوش عیاری، تنها فیلم ایرانی است که در شصت و نهمین دوره جشنواره فیلم ونیز پذیرفته شده است

جشنواره فیلم ونیز امسال مکان رقابت فیلمسازان سرشناسی چون ترنس مالیک، برایان دی پالما، مارکو بلوکیو، کیم کی دوک و تاکه‌شی کیتانو خواهد بود.

کیانوش عیاری، رامین بحرانی و امیر نادری نیز از جمله سینماگران ایرانی هستند که امسال در جشنواره ونیز شرکت دارند.

شصت و نهمین جشنواره فیلم ونیز روز ۲۹ اوت (۸ شهریور) با نمایش فیلم "بنیادگرای ناراضی" ساخته میرا نائیر سینماگر هندی تبار آغاز می شود. این فیلم درباره جوانی پاکستانی است که بین رویاهای آمریکایی و ریشه های پاکستانی اش سرگردان است.

امسال ۵۱ فیلم برای نخستین بار در بخش های مختلف جشنواره ونیز نشان داده خواهند شد.

به گفته آلبرتو باربرا مدیر جشنواره که جانشین مارکو مولر شده، تم اصلی جشنواره امسال ونیز، بحران اقتصادی، بحران ارزش ها و بحران سیاسی است که در انتخاب فیلم ها، این تم ها در نظر گرفته شده است.

مایکل مان کارگردان سرشناس آمریکایی و سازنده فیلم هایی چون مخمصه و دشمنان مردم، رئیس هیئت داوران بخش مسابقه بین‌الملل را به عهده دارد. همچنین فیلم مستند "شاهد: لیبی" ساخته مایکل مان، یکی از هشت فیلم بخش خارج از مسابقه جشنواره است.

بخش مسابقه

حق نشر عکس u
Image caption ترنس مالیک، فیلمساز کم کار و نخبه گرای آمریکایی، امسال با فیلم To the Wonder در بخش مسابقه حضور دارد

امسال علاوه بر کارگردان های کهنه کاری چون ترنس مالیک و برایان دی‌پالما، فیلمسازان جوان تری مثل اولیویه آسایاس، بریلانته مندوزا، الریش سیدل و رامین بحرانی، برای دریافت جایزه شیر طلایی جشنواره ونیز با هم رقابت خواهند کرد.

ترنس مالیک، فیلمساز کم کار و نخبه گرای آمریکایی که در طی چهل سال فعالیت فیلمسازی اش تنها ۵ فیلم ساخته، بعد از موفقیت فیلم درخت زندگی که برنده نخل طلای کن ۲۰۱۱ شد، امسال با فیلم To the Wonder در بخش مسابقه حضور دارد. فیلم جدید ترنس مالیک، اثری عاشقانه است که بن افلک، ریچل مک ادمز و ریچل وایس در آن بازی می کنند.

مارکو بلوکیو که از نسل سینماگران رادیکال و چپ گرا دهه شصت ایتالیاست با فیلم "زیبای خفته" در این بخش حضور دارد. بلوکیو که بسیار فعال است، سال گذشته شیر طلایی افتخاری جشنواره ونیز را به خاطر یک عمر دستاورد سینمایی اش دریافت کرده بود.

فیلم "خشم: فراتر از" ساخته تاکه‌شی کیتانو، از نسل سینماگران جدید ژاپن و سازنده فیلم هایی چون "زاتوچی" و "آشیل و لاک پشت" نیز از فیلم های دیگر بخش مسابقه است.

کیم کی دوک، کارگردان صاحب نام کره جنوبی پس از چند سال دوری از سینما، دوباره با فیلم Pieta فعالیت خود را از سر گرفته و در بخش مسابقه ونیز شرکت کرده است.

اولریش سیدل، فیلمساز اتریشی با قسمت دوم تریلوژی "بهشت" خود به نام "بهشت: ایمان" به ونیز می رود. قسمت اول این تریلوژی با عنوان "بهشت: عشق" در بخش مسابقه جشنواره کن امسال شرکت داشت اما با سردی منتقدان و داوران کن مواجه شد.

رامین بحرانی، فیلمساز جوان ایرانی مقیم آمریکا نیز با فیلم "به هر قیمت"، نامزد دریافت شیر طلایی ونیز خواهد بود.

بحرانی، سازنده فیلم های تحسین‌شده ای چون "خداحافظ سولو"، "اوراقچی" و "گاری چی" است. زک افرون و دنیس کواید در فیلم "به هر قیمت" بازی می کنند و داستان آن در مورد مزرعه داری آمریکایی است که می خواهد پسر جوانش مسئولیت اداره مزرعه اش را به عهده گیرد اما جوان می خواهد قهرمان مسابقه اتومبیل رانی شود و این موضوع کشمکشی را بین پدر و پسر ایجاد می کند.

اولیویه آسایاس فرانسوی (سازنده فیلم معروف کارلوس) با فیلم "چیزی در هوا"، برایان دی پالما با فیلم "شوق"، و بریلانته مندوزا با فیلم "زهدان"، از دیگر مدعیان شیر طلایی جشنواره ونیز امسال اند.

مخالفت وزارت ارشاد با نمایش فیلم "خانه پدری" در ونیز

فیلم سینمایی "خانه پدری" ساخته کیانوش عیاری، تنها فیلم ایرانی است که در شصت و نهمین دوره جشنواره فیلم ونیز در بخش جنبی "افق‌ها" پذیرفته شده است. بخشی که امیر نادری، سینماگر سرشناس ایرانی در آن به عنوان داور حضور دارد.

"خانه پدری" با بازی مهدی هاشمی، شهاب حسینی، نازنین فراهانی و مهران رجبی، فیلمی اپیزودیک است که مشکلات زنان در جامعه مردسالار ایران در طی هفتاد سال اخیر را به تصویر کشیده است. این فیلم در سال ۱۳۸۹ ساخته شد، اما هنوز امکان نمایش در ایران پیدا نکرده است.

کیانوش عیاری سازنده فیلم‌هایی چون " تنوره دیو"، "شبح کژدم"، "آن سوی آتش"، «آبادانی‌ها" و سریال تلویزیونی "روزگار قریب" است.

"خانه پدری" پروانه نمایش در ایران و خارج از ایران را ندارد. وزارت ارشاد هم پیش از این گفته بود که پایان فیلم باید تغییر کند و نقش پلیس در آن پررنگ تر شود.

روز گذشته، خبرگزاری فارس از قول علیرضا سجادپور، مدیرکل اداره نظارت و ارزشیابی درباره حضور فیلم "خانه پدری" در جشنواره ونیز گفت: "فیلم سینمایی "خانه پدری" مجوز نمایش عمومی در ایران و خارج از کشور را ندارد." وی همچنین گفت "امیدوارم این خبر صحت نداشته باشد و ما در حال پیگیری هستیم."

به گفته آقای سجادپور، "هنوز مشکل ممیزی این فیلم برطرف نشده و اصلاحات صورت نگرفته است، از این رو فیلم، مجوز نمایش در داخل و خارج از کشور را ندارد."

مدیرکل اداره نظارت و ارزشیابی قبلا گفته بود "خانه پدری" دو صاحب دارد. یک صاحب دولتی (نیروی انتظامی) و یک صاحب خصوصی (کیانوش عیاری). صاحب دولتی خانه پدری معتقد است که این فیلم باید آرشیو شود و از ساخت آن نیز پشیمان شده است. شاید به نوعی صاحب و مالک این فیلم حق داشته باشد که فیلم را آرشیو کند. زیرا قانون مالکیت این اجازه را می‌دهد، اما مالک خصوصی این فیلم که در حال حاضر امکان خرید سهم بخش دولتی را ندارد، علاقه‌مند است که فیلم را با اصلاحاتی اکران کنند."

سعید منتظرالمهدی، مدیر عامل موسسه ناجی هنر وابسته به نیروی انتظامی که یکی از تهیه کنندگان دولتی فیلم "خانه پدری" است پیش تر گفته بود که این فیلم به نفع مردم و پلیس نیست و نباید نشان داده شود. او گفته بود که "ما پول این فیلم را داده ایم اما نمی خواهیم آن را اکران کنیم."

خارج از مسابقه

در بخش خارج از مسابقه نیز علاوه بر فیلم مایکل مان، فیلم های "تنها چیزی که نیاز داری عشق است" به کارگردانی سوزان بیر، فیلم مستند "زندگی موسیقایی انزو آویتابیله" ساخته جاناتان دمی، فیلم مستند"Bad ۲۵" ساخته اسپایک لی درباره مایکل جکسن، فیلم "The Company You Keep" ساخته رابرت ردفورد و آخرین ساخته مانوئل دی اولیویرا فیلمساز ۱۰۳ ساله پرتغالی با عنوان "O Gebo e a Sombra" به نمایش درمی آید.

فیلم کوتاهی به نام "وجدا" از هیفا المنصور فیلمساز عربستانی در این بخش از جشنواره حضور دارد. این فیلم داستان دختر جوانی است که در حومه شهر ریاض در خانواده ای سنتی زندگی می کند و آرزوی داشتن یک دوچرخه را دارد که استفاده از آن برای زنان در عربستان ممنوع است.

این نخستین بار است که زنی در عربستان سعودی، کشوری که سینما و فعالیت سینمایی زنان در آن ممنوع است، فیلم ساخته است.

یکی دیگر از فیلم های بخش جنبی ونیز امسال، حماسه ترسناک و ۵ ساعته کیوشی کوروساوا کارگردان ژاپنی است که در اصل برای تلویزیون ژاپن ساخته شده است.

مطالب مرتبط