ایران 'به تلافی تحریم‌ها، جشنواره‌های سینمایی را تحریم‌ می کند'

سجاد پور حق نشر عکس ILNA
Image caption آقای سجادپور می گوید خانه پدری مجوز نمایش ندارد و نمی تواند در جشنواره ونیز حضور داشته باشد

مدیر کل اداره ارزشیابی و نظارت امور سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران می گوید با توجه به اینکه اتحادیه اروپا ایران را در معرض شدیدترین تحریم ها قرار داده ما نیز در این فکر هستیم که حضور فیلم های ایرانی را در ونیز تحریم کنیم.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) علیرضا سجادپور گفته است: "در حال حاضر مشغول بررسی این موضوع هستیم که به دلیل تحریم هایی که اروپاییان علیه ملت ایران انجام داده اند ما نیز اجازه حضور فیلم های ایرانی را که گرمابخش جشنواره های آنها است ندهیم."

این در حالیست که فیلم سینمایی "خانه پدری" ساخته کیانوش عیاری، تنها فیلم ایرانی است که در شصت و نهمین دوره جشنواره فیلم ونیز در بخش جنبی "افق‌ها" پذیرفته شده است. بخشی که امیر نادری، سینماگر سرشناس ایرانی در آن به عنوان داور حضور دارد.

به گفته آقای سجادپور این فیلم مجوز نمایش داخلی و خارجی ندارد و کارگردان فیلم هم علاقه ای به اظهار نظر در این مورد ندارد.

مدیرعامل موسسه ناجی هنر که تهیه کننده مشترک این فیلم است امروز دوشنبه نهم مرداد در گفت و گو با خبرگزاری فارس گفت: "فیلمی که مجوز اکران در داخل کشور را ندارد چگونه می تواند در فستیوال ونیز شرکت کند؟"

به گفته سعید منتظرالمهدی، صحنه های دلخراشی در فیلم وجود دارد که آزار دهنده است و به مخاطب آسیب می زند.

آقای منتظرالمهدی، پیش از این هم گفته بود که "ما پول این فیلم را داده ایم اما نمی خواهیم آن را اکران کنیم."

"خانه پدری" پروانه نمایش در ایران و خارج از ایران را ندارد. وزارت ارشاد هم پیش از این گفته بود که پایان فیلم باید تغییر کند و نقش پلیس در آن پررنگ تر شود.

"خانه پدری" با بازی مهدی هاشمی، شهاب حسینی، نازنین فراهانی و مهران رجبی، فیلمی اپیزودیک است که مشکلات زنان در جامعه مردسالار ایران در طی هفتاد سال اخیر را به تصویر کشیده است. این فیلم در سال ۱۳۸۹ ساخته شد، اما هنوز امکان نمایش در ایران پیدا نکرده است.

کیانوش عیاری سازنده فیلم‌هایی چون " تنوره دیو"، "شبح کژدم"، "آن سوی آتش"، «آبادانی‌ها" و سریال تلویزیونی "روزگار قریب" است.