'دختران افغان می تونند شوت کنند' و 'چند دقیقه سکوت' در آپارات

به روز شده:  17:57 گرينويچ - چهارشنبه 01 اوت 2012 - 11 مرداد 1391

'دختران افغان می تونند شوت کنند' و 'چند دقیقه سکوت' در آپارات

این هفته در آپارات دو فیلم'دختران افغان می تونند شوت کنند' ساخته بهاره حسینی و 'چند دقیقه سکوت' ساخته سامان سالور به نمایش در می آیند.

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

این هفته در آپارات دو فیلم'دختران افغان می تونند شوت کنند' ساخته بهاره حسینی و 'چند دقیقه سکوت' ساخته سامان سالور به نمایش در می آیند.

این دو فیلم، بی هیچ شباهتی به یکدیگر، به لحاظ مضمون و محتوا و نیز ساختار و تکنیک، تنها در یک نقطه با هم فصلی مشترک دارند: علاقه به فوتبال، پدیده جهانی است که زن و مرد نمی شناسد. برزیلی، ایرانی یا افغان هم نمی شناسد. پیروزی های فوتبال شادی می آورد و شکست هاش بعضی وقت ها بحران ساز می شود.

آپارات

نمایی از فیلم 'دختران افغان، می تونند شوت کنند'

درباره فیلم 'دختران افغان می توانند شوت کنند'

'دختران افغان می توانند شوت کنند'، به ماجرای تشکیل تیم ملی فوتبال دختران افغانستان در دوران بعد از سقوط طالبان می پردازد. این فیلم تصویری است از زندگی چند دختر نوجوان و جوان افغان که به عضویت تیم ملی فوتبال دختران افغانستان در آمده اند. این دختران کسانی هستند که با شکستن موانع موجود در جامعه سنتی می کوشند توانایی هایشان را در بازی فوتبال اثبات کنند. این فیلم با تمرکز بر روی چند بازیکن، تلاش های بازیکنان این تیم را در جریان دوران آماده سازی برای حضور در اولین تورنمنت بین المللی را به تصویر می کشد.

ویژگی فیلم

فیلم تلاش می کند تصویری متفاوت از زندگی زنان در افغانستان و همین طور نقش نهادهای غیر دولتی در این کشور را ارایه دهد. فیلم ساز کوشیده تا ضمن تمرکز بر تلاش دختران افغان برای بازی فوتبال، محیط و بستر اجتماعی را که این دختران در آن پرورش پیدا کرده اند و همین طور محافظه کاری بخشی از جامعه و دولتمردان در پذیرش حضور زن در عرصه های ورزشی را به تصویر بکشد.فیلم از موضوع بکر و جذابی برخوردار است، اما به نظر می رسد که به ویژه در تدوین ساختار منسجمی پیدا نکرده و در کارگردانی فیلم هم کم تجربگی پیداست. با این همه فیلمساز کوشیده که چهره ای متفاوت از کلیشه های رایج درباره زنان افغان به نمایش بگذارد.

آپارات

بهاره حسینی ، کارگردان فیلم

درباره کارگردان

'بهاره حسینی' کارگردان این فیلم، مستندساز ایرانی مقیم لندن است. او ۳۲ ساله است و تاکنون دو فیلم درباره افغانستان ساخته است. فیلم دیگرش به مساله مواد مخدر در افغانستان می پردازد. خانم حسینی دانش آموخته معماری و همین طور ویدیو و تلویزیون است.

درباره فیلم 'چند دقیقه سکوت'

شکست در مقابل تیم بحرین به نظر بسیاری از علاقه مندان فوتبال در ایران یکی از تلخ ترین شکست های تیم فوتبال ایران بود، تیم ملی ایران در صورتی که بر تیم بحرین پیروز می شد می توانست راهی جام جهانی شود اما با باخت در برابر این تیم با اما و اگر هایی مواجه شد و در نهایت دربازی 'پلی آف' در مقابل تیم ملی ایرلند قرار گرفت و با شکست در مقابل این تیم اروپایی از راهیابی به جام جهانی ۲۰۰۲ بازماند. فیلم 'چند دقیقه سکوت' ساخته سامان سالور نگاهی دارد به تاثیر این شکست های فوتبال ایران در بین طرفداران فوتبال و جوانان و می کوشد در شکلی نمادین، تاثیرات این شکست را در جامعه به نمایش بگذارد. فیلم از ساخته های اولیه این فیلمساز هست و ساختاری کاملا تجربی دارد.

آپارات

نمایی از فیلم 'چند دقیقه سکوت'

ویژگی فیلم

چند دقیقه سکوت، یک فیلم کوتاه است که در اتاق تدوین ساخته شده، ساختار تجربی و قاعده شکنانه به فیلمساز اجازه داده که در این فیلم، شیوه ای از روایت گویی مستند، گزارشی و داستانی را درهم بیامیزد و از کنار تصاویر نامرتبط به همدیگر، مجموعه ای هدفمند و مرتبط از تصاویر را به کمک تدوین فراهم کند و تماشاگر را با خود همراه نماید. گرچه در این ساختار به شدت به عنصر صدا کم توجهی شده و تصاویر هم از کیفیت تصویری غنی برخوردار نیستند. اما همین تصاویر توانسته اند محتوای مورد نظر فیلمساز را به مخاطب ارایه دهند.

آپارات

سامان سالور، کارگردان

درباره کارگردان

سامان سالور متولد سال ۱۳۵۵ در بروجرد و فارغ التحصیل کارگردانی فیلم از دانشکده سینمایی سوره در تهران است. وی با ساخت فیلم کوتاه و کار در حرفه هایی چون برنامه ریزی فیلم، نویسندگی، تهیه کنندگی، تدوین، طراحی صحنه و لباس و دستیار کارگردانی وارد حرفه سینما شد. آقای سالور علاوه بر ساخت چند فیلم بلند، فیلم های داستانی و مستند زیادی ساخته و در جشنوارهای بین المللی بسیاری شرکت کرده و چندین جایزه از این جشنواره ها دریافت کرده است.اولین فیلم بلند آقای سالور 'ساکنین سرزمین سکوت' است که در سال ۸۲ ساخته است. از دیگر فیلم های او می توان به ' چند کیلو خرما برای مراسم تدفین'، 'ترانه تنهایی تهران'، 'آرامش با دیازم یازده '، 'صدای ما را از موج کوتاه می شنوید' و 'سیزده ۵۹' اشاره کرد.

خلاصه فیلم هفته قبل 'سلام راگبی' ساخته فرامرز بهشتی

آپارات

نمایی از فیلم 'سلام راگبی'

ورزش راگبی گرچه بیش از ۷۰ سال است که در ایران معرفی شده، ولی خیلی مورد توجه و استقبال نبوده و هنوز نوپا است. شاید بشود گفت که ۱۰ – ۱۵ سال بیشتر نیست که به طور جدی در ایران به این ورزش توجه می شود.مردان راگبی باز ایرانی مسابقات ود را دارند و زنان ایرانی هم با وجود محدودیت های خاص، هم چنان راگبی بازی می کنند، به مسابقات بین المللی می روند و تلاششان را انجام می دهند.

در فیلم 'سلام راگبی' فرامرز بهشتی کارگردان این فیلم به سراغ دختران راگبی باز ایرانی رفته تا از نزدیک، مشکلات و محدویتهای گسترش این ورزش در بین زنان را از طریق گفتگو با ورزشکاران ، مربیان و مسئولین این رشته در ایران نشان دهد.

نظرات بینندگان درباره فیلم هفته گذشته

رضا

عجب فیلمی بود. دست همه بچه های بی بی سی و همچنین سازنده و کارگردان این مستند درد نکند. چقدر غصه دارد که می بینیم زنان ما حق یک ورزش معمولی را ندارند. خدایا کاری کن که یک روز این ملت با تمدن ۲۵۰۰ ساله بتوانند به حق خودشان دست یابند. در هر زمینه ایی بتوانند فعالیت کنند ، حتی شنا ، موتور سواری و صد البته راگبی.

سمیه

ما زنهای ایرانی کلا خیلی خوشبختیم. فوق العاده بود.

روانی

واقعا مستند حقیقت بین وعینی نگر ی بود. رشد ورزشی زنان را زیر ذره بین برده بود. بیننده را به این سمت سوق می داد که اصلا حکومت نه تنها برای زنان برای هیچ چیز دیگه هم رشد و پیشرفت نمیخواهد. شاید سرنوشت مربی مرد تیم راگبی زنان یکی از هزاران کسانی باشه که به این سرنوشت دچار شدند.

مینا

مستند جالبی بود. تلاش طاقت فرسای شیرزنان ایرانی را خوب به تصویر کشیده بود ولی این را هم باید بگویم که مشکلات ورزش بانوان فقط به رشته های نوپایی مثل راگبی محدود نمی شود و هیچ رشته ای از این محدودیت ها بی نصیب نمانده است. این محدودیت هر روز بیشتر و بیشتر می شود که تا اندازه ای در صحبت های 'خانم فائزه هاشمی' به آن پرداخته شده بود. به عنوان کسی که خودم از نزدیک با این مشکلات درگیر بودم باید بگویم ، فیلم درد دل تمام بانوان ورزشکار ایرانی را مطرح کرد. به امید روزهای پربار برای ورزش بانوان ایران.

لیلا

خدایا یعنی روزی می رسد که چیزی به اسم 'حراست' و 'حجاب' اجباری وجود نداشته باشد؟خفه شدیم.

مریم

مستند فوق العاده ای بود و به همان اندازه تلخ.

فرزاد

داستان فیلم حکایت قدیمی اما پر غصه محدودیت است. محدودیت نه تنها برای زن بلکه برای انسان ایرانی. محدودیتی که در تمام عرصه ها و ابعاد زندگی به بهانه های مختلف وجود دارد. تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل.

سمانه

بادیدن این فیلم آن قدر تاسف خوردم که گریه ام گرفت و بیشتر ناراحت شدم چون نمیتوانستم کاری بکنم.

آهو

فیلمی دیدنی و در عین سادگی خیلی کنکاش گر بود. با موسیقی زیبای فیلم من و یکی از دوستانم اشک ریختیم. از این ستمی که بر دختران و زنان نیرومند ایران می رود.

ایلیا

فيلم 'سلام راگبی' برای من غم انگيز بود. ما ايرانيها کجا قرار گرفته ايم. انگار بين فرهنگ ها دو شقه شده ايم.

فرشاد

در کرمانشاه که مسئولان به فوتبال توجهی ندارند.کرمانشاه یک تیم دارد به اسم شیرین فراز که از لیگ برتر سقوط کرد به علت بی تدبیری مسئولان. در مورد این فیلم من کاملا موافقم. در بازی ایران مقابل بحرین که منجر به شکست ایران شد، واقعا ناراحت شدم .چرا باید فوتبال ما سیاسی بشود؟ البته این جور فیلمها روی ما تاثیر خوبی ندارد چون فقط باعث افسردگی و نگرانی ما نسبت به آینده فوتبال ایران میشود. آن قسمت از فیلم که بچه هایی را نشان می داد که در زمین خاکی فوتبال بازی می کردند، برایم جالب بود و من را آزار می داد. واقعا ناراحت کننده بود. البته خودم در زمان کودکی در همین زمین های خاکی فوتبال بازی می کردیم واین نشان میدهد که مسئولان مملکت به هیچ چیز جوانها توجه ندارند فقط سیاسی کاری می کنند؟! ورزش ایران واقعا مظلوم واقع شده است. نه تنها در فوتبال بلکه در سایر رشته های ورزشی. ایران استعدادهای فراوانی دارد ولی این حکومت نمی خواهد جوانان پیشرفت کنند!؟ جوانهای ایرانی دارن نابود میشوند.فقر,اعتیاد,فساد وبیکاری وغیره.


آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: کلیک aparat@bbc.co.uk

زمان پخش برنامه آپارات

به وقت تهران به وقت کابل به وقت دوشنبه به وقت گرینویچ
پنجشنبه

۲۱:۰۰

۲۱:۰۰

۲۱:۳۰

۱۷:۳۰

تکرار جمعه

۱۱:۰۰

۱۱:۰۰

۱۱:۳۰

۰۷:۳۰

تکرار جمعه

۲۴:۰۰

۲۴:۰۰

۰۰:۳۰روز بعد

۱۹:۳۰

تکرار شنبه

۱۳:۰۰

۱۳:۰۰

۱۳:۳۰

۰۸:۳۰

تکرارچهارشنبه

۲۴:۰۰

۲۴:۰۰

۰۰:۳۰روز بعد

۱۹:۳۰

تکرار پنج شنبه

۱۶:۰۰

۱۶:۰۰

۱۶:۳۰

۱۱:۴۰

*ممکن است هنگام پخش خبر فوری، محتویات این صفحه و این برنامه بدون اعلام قبلی تغییر کند.

صفحه کلید مجازی

تماس با ما

* بخش های ستاره دار باید پر شوند

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.