اعطای نشان هنر و ادب فرانسه به لیلا حاتمی

حق نشر عکس AFP

سفارت فرانسه در تهران اعلام کرده که "نشان هنر و ادب" درجه شوالیه توسط سفیر فرانسه از طرف وزیر فرهنگ و ارتباطات این کشور به "بانوی هنرمند لیلا حاتمی" اعطا شده است.

این نشان روز پنجشنبه، ۲۹ تیر، به خانم حاتمی اعطا شد.

سفارت فرانسه نوشته که این نشان به خاطر خلاقیت هنری یا ادبی و یا به خاطر مشارکت در تلالوی هنر و ادب، در فرانسه و در جهان به هنرمندان اعطا می شود.

شهرام ناظری خواننده موسیقی سنتی ایران نیز پنج سال پیش این نشان را دریافت کرد.

این نشان از سال ۱۹۵۷ برای قدردانی و فعالیت هنرمندان در زمینه هنر و ادبیات اعطا می شود و محدود به شهروندان فرانسوی نیست.

غیر از این نیز تعدادی از هنرمندان، پژوهشگران و فعالان ایرانی موفق به دریافت نشان های لژیون دونور شده اند.

حق نشر عکس .
Image caption لیلا حاتمی برای بازی در فیلم جدایی نادر از سیمین همراه با بازیگران دیگر این فیلم به جایزه بهترین بازیگر جشنواره سینمایی برلین دست یافت

شهرام ناظری (خواننده)، رضا دقتی (عکاس)، شیرین عبادی (برنده جایزه صلح نوبل)، عباس کیارستمی (کارگردان سینما)، پری صابری (کارگردان تئاتر)، جلال ستاری (اسطوره شناس)، محمدعلی سپانلو (شاعر) و ایران تیمورتاش (دختر وزیر دربار رضا شاه پهلوی) از جمله افرادی هستند که این نشان را دریافت کرده اند.

لیلا حاتمی فرزند علی حاتمی، کارگردان فقید سینمای ایران و زری خوشکام بازیگر سینماست. او بازیگری را با حضور در دو فیلم کمال الملک و سپس دلشدگان هر دو از ساخته های پدرش تجربه کرد. اما نخستین حضور حرفه ای در مقابل دوربین بازی در فیلم لیلا (۱۳۷۵) ساخته داریوش مهرجویی بود.

در این فیلم او با علی مصفا هم بازی بود که آشنایی این دو پس از مدتی به ازدواج انجامید.

آب و آتش، شیدا، مربای شیرین، ارتفاع پست، سیمای زنی در دور دست و بی پولی از فیلم های مطرح او در سال های اخیر بوده است.

اما مهمترین فیلمی که او بازی کرده، فیلم اسکاری جدایی نادر از سیمین بوده است که برای بازی اش در نقش سیمین همراه با بازیگران دیگر این فیلم به جایزه بهترین بازیگر جشنواره سینمایی برلین دست یافت.

این بازیگر ۴۰ ساله همچنین ماه گذشته برای بازی در فیلم پله آخر، تازه ترین ساخته همسرش، علی مصفا جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره سینمایی کارلووی واری را به دست آورد.

مطالب مرتبط