شمقدری: یک میلیارد به ساخت قلاده‌های طلا کمک کردیم

فیلم قلاده های طلا حق نشر عکس ISNA
Image caption جواد شمقدری رئیس سازمان سینمایی گفته که برای ساخت فیلم قلاده های طلا یک میلیارد تومان کمک کردیم

جواد شمقدری، معاون سابق سینمایی وزارت ارشاد و رئیس سازمان سینمایی گفته است که نزدیک به یک میلیارد تومان از هزینه ساخت فیلم "قلاده‌های طلا" از سوی دولت تامین شده است.

به گفته آقای شمقدری، فروردین ماه امسال ابوالقاسم طالبی در برنامه‌ تلویزیونی "هفت" تصریح کرده بود که از حمایت های مالی دولتی برای ساخت این فیلم استفاده نکرده اما جواد شمقدری با رد سخنان او گفته است: "علی رغم سخنان صریح آقای طالبی، ما واکنشی نداشتیم و سخنی نگفتیم. اما الان به نظر می‌رسد بیان این همکاری، دیگر نتواند دست‌آویزی برای ضربه زدن به این کار سینمایی شود."

آقای شمقدری در گفت‌‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفته است که آقای طالبی خواسته بود تا پایان اکران عمومی، "از سوی ما خبری صادر نشود که سازمان سینمایی در ساخت فیلم مشارکت کرده است."

فیلم "قلاده های طلا" اوایل امسال در سینماهای ایران به نمایش در آمد و جنجال زیادی به پا کرد، چون مدعی بود که حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران در سال ۱۳۸۸ از سوی آمریکا و بریتانیا هدایت می شده است؛ بسیاری آن را تحریف واقعیت می دانستند ولی کارگردانش می گفت که هدفش "جلوگیری از تحریف تاریخ" بوده است.

آقای شمقدری گفت: "ابوالقاسم طالبی روزی به من گفت: «می‌خواهم فیلمی در خصوص فتنه ۸۸ و ابعاد گسترده آن کار کنم. آیا شما حمایت خواهید کرد؟ گفتم قطعا این یکی از سیاست‌های ماست."

به گفته او، ابوالقاسم طالبی ابتدا تلاش کرد تا بودجه فیلم را از جای دیگری جور کند "که مبادا به عنوان کار دولتی، فیلم را جریانات روشنفکری و مخالف در سینما بکوبند."

آقای شمقدری گفت: "به او گفتم هر وقت دیدی هیچ کس سرمایه‌گذاری نمی‌کند، به هر حال ما حاضریم."

جواد شمقدری با اشاره به اینکه سازندگان فیلم در ابتدا با موسسه "روایت فتح" به نتیجه رسیدند ولی در مراحل پایانی فیلمبرداری و تدوین، بودجه این فیلم دچار کمبود شد، گفت: "ما بلافاصله آمادگی خود را برای مشارکت در سرمایه‌گذاری اعلام کردیم."

او با بیان اینکه برای نمایش فیلم "قلاده‌های طلا" در جشنواره‌ فیلم فجر، برخی مسئولان با پخش فیلم مخالفت جدی داشتند، گفت که با "جدیت" و رایزنی" های مسئولان وزارت ارشاد از جمله محمد حسینی وزیر ارشاد، و "انعکاس موضوع" به دفتر آیت الله خامنه ای و ریاست جمهوری، سرانجام فیلم در جشنواره به نمایش درآمد.

ابوالقاسم طالبی ۳۱ فروردین امسال درباره ادعای دست داشتن بریتانیا در حوادث پس از انتخابات در فیلم قلاده های طلا گفته بود: "در ایام اغتشاشات بعد از انتخابات ریاست جمهوری، سفارت انگلیس در تهران مراجعات زیادی داشت و رفت‌وآمد‌های زیادی به آنجا می‌شد که کنترل زیادی هم نمی‌شد، کرد. ضمن این‌ که انگلیسی‌ها بیش از ۳۰۰ سال به ایران خیانت کردند و فکر می‌کنم در فیلم به هدف زده باشم."

آقای شمقدری گفته است: "باز هم اعلام می‌کنم از هر پروژه سینمایی که فتنه‌های در مسیر پیشرفت انقلاب اسلامی را افشا می‌کنند، حمایت خواهیم کرد."

مطالب مرتبط