اعظم علی و نیاز، استرانز و فرح در کنسرت های موسیقی لس آنجلس

به روز شده:  10:26 گرينويچ - چهارشنبه 15 اوت 2012 - 25 مرداد 1391

در بیست و ششمین سال برگزاری کنسرت های «گراند پرفورمنسز»، محل اجرای برنامه های تابستانی رقص و موسیقی در شهر لس آنجلس، دو گروه ایرانی «استرانز و فرح» و «نیاز» به اجرای برنامه پرداختند.

«گراند پرفورمنسز» مکانی است برای اجرای موسیقی معاصر و آثاری که از فرهنگ و هنر نواحی مختلف جهان الهام گرفته است.

لی آن هان، مسئول گزینش برنامه های «گراند پرفورمنسز» می گوید: «این برنامه ها نمایانگر گوناگونی جوامع مختلفی است که جمعیت شهر لس آنجلس را تشکیل می دهند. موسیقی 'استرانز و فرح' و گروه 'نیاز' این فرهنگ های مختلف و اثرات آن ها را بر یکدیگر به خوبی به نمایش می گذارد. استرانز و فرح موسیقی ایرانی و لاتین را به صورتی یک دست و بی مرزو بوم در هم آمیخته اند. "نیاز" هم ارتباط موسیقی گذشته با حال حاضر را از طریق ادغام موسیقی الکترونیک، آوا و نواهای آکوستیک به نمایش می گذارد. در سال های گذشته هنرمندانی چون کیهان کلهر، محسن نامجو و سوسن دیهیم هم اینجا برنامه اجرا کرده اند. هنرمندانی که هنرشان آمیزه ای است از موسیقی ایرانی و غربی و می کوشند تا هنر ایرانی خود را با موسیقی غرب پیوند بدهند."

تکنیک و سرعت در موسیقی «استرانز و فرح»

گروه قدیمی «استرانز و فرح» که نخستین بار ۱۹ سال پیش در «کالیفرنیا پلازا» دست به اجرای برنامه زدند، اخیرا در چهل و ششمین فستیوال جاز مونتروی سوئیس درکنار بزرگانی کسانی چون «باب دیلان»، «ژیلبرتو ژیل» و «دکترجان» در تالار معروف «مایلز دیویس» حضور داشته اند.

استرانز و فرح

اردشیر فرح که از ۱۵ سالگی نواختن گیتار را آغاز کرده و تا امروز با اغلب خوانندگان و گروه های معروف موسیقی پاپ و راک ایرانی چه بر روی صحنه و چه در استودیوهای صفحه پرکنی همکاری هایی مستمر داشته است، در جامعه غیر ایرانی از نظر تکنیک و سرعت نواختن گیتار با جان مک لفلین و ال دیمیولا مقایسه می شود.

او می گوید: «افرادی مثل جان مک لفلین و چیک ریورا درواقع نگاه مرا نسبت به موسیقی عوض کردند. امروزه کمتر نوازندگانی وجود دارند که بتوانند شیوه موسیقی و تکنیک آن ها را دنبال کنند. یکی از گروه هایی که این نوع موسیقی را می نواخت «کلدرا» بود که من مدت ها به آن ها گوش می دادم تا یک روز با خورخه استرانز، گیتاریست کاستاریکایی این گروه آشنا شدم و از همان زمان همکاری ما شروع شد.»

امروزه «استرانز و فرح» در زمره بهترین دو نوازندگان گیتار آکوستیک در سطح جهان شناخته می شوند. موسیقی این دو نامزد جایزه گرمی، آمیخته ای است از موسیقی شرق با جنبه هایی از موسیقی فلامنکو و پرکاشنی که ریشه های آفریقایی و کوبایی دارد.

پیام صلح «نیاز»

گروه سه نفره «نیاز» که در چند ماه گذشته سرگرم تهیه تازه ترین آلبوم خود بوده اند، در کنسرت کالیفرنیا پلازا، موسیقی تلفیقی از ملودی های محلی (فولکلوریک) پارسی و اردو را با شیوه های ایرانی و هندی برای صدها تن از تماشاگران ایرانی و غیر ایرانی به اجرا گذاشتند.

این موسیقی در زمینه ضربان موزیک الکترونیک «کارمن ریزو» - آمیزه ای از نوای سازهای مختلف شرقی با اجرای «لوگا رامین ترکان» با همراهی «اعظم علی» بود. نواهایی که گاه به قلمرو پرتردد موسیقی عرفانی کشانده می شد.

گروه سه نفره نیاز در چند ماه گذشته سرگرم تهیه آلبوم تازه خود بوده اند

حضور حبیب مفتاح بوشهری، پرکاشنیستی که پیش از این با سعید شنبه زاده همکاری داشته است، عود نوازی آهنگساز فلسطینی ناصر موسی و رقص سماع رقصنده آفریقایی تبار ساکن ونکوور، تانیا اوانسون، جنبه های تازه ای به اجرای گروه بخشیده بود.

اعظم علی که تا دو سال پیش به مدت یک ربع قرن ساکن لس آنجلس بوده است، اجرای برنامه روی صحنه کالیفرنیا پلازا را نوعی «بازگشت به خانه» خواند. او که هم اکنون در مونترآل کانادا زندگی می کند خطاب به تماشاگران گفت «من در این شهر جهت موسیقی و صدای خودم را پیدا کردم» و بهترین بخش بازگشت به شهر قدیمی خود را «دیدار با دوستان و آشنایان قدیمی» خواند.

گروه «نیاز» برای نخستین بار ترانه ها و آهنگ هایی از آلبوم تازه خود «سمود» (استواری) را در کنسرت گراند پرفورمنسز اجرا کردند. آلبومی که نخستین کار گروه پس از آلبوم تکنفره اعظم علی- مجموعه لالایی های فرهنگ های نواحی مختلف خاورمیانه - به شمار می رود.

اعظم علی ترانه های خود را به همه اقلیت های جهان و به ویژه اقوام و فرهنگ های مختلف در گوشه و کنار خاورمیانه تقدیم کرد و گفت: «سمود فلسفه ای است که در صلح و جنبش های غیرخشونت بار ریشه دارد. جنبش هایی از نوع آنچه مهاتما گاندی ترویج می کرد.»

«برای ما خیلی آسان است که کشورهای دیگری غیر از کشور خود را برای اتفاقات ناگواری که برایمان می افتد گناهکار بشماریم. من این را می دانم چون خودم از کشوری چون ایران می آیم. اما باید به درون مرزها نگاه کنیم و به این مسئله که اغلب این منازعات از درون خود ما آغاز می شود.»

در پرتو این «استواری» گروه «نیاز» روی صحنه «کالیفرنیا پلازا» از طریق موسیقی پیوندی میان خود و پایداری مردم نواحی مختلف خاورمیانه ایجاد می کند: «ما امشب ترانه هایی به زبان های ترکی، کردی، عربی و فارسی می خوانیم. شما ممکن است معنی کلام ها را نفهمید اما می توانید آن را با قلب خود حس کنید چون موسیقی یک زبان بین المللی است.»

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.