چهل درصد افزایش سود سرویس‌های پخش آنلاین موسیقی

به روز شده:  18:43 گرينويچ - پنج شنبه 16 اوت 2012 - 26 مرداد 1391

اسپکتروم اثر 'فلورانس و ماشین' در این هفته در سرویس های پخش آنلاین بیشتر از هر اثر دیگری در بریتانیا درخواست شد

بر اساس تحقیقی تازه، سرویس های پخش آنلاین موسیقی نظیر "اسپاتیفای" و "وی ۷" (We۷) (که در آن کاربران موسیقی مورد نظر خود را انتخاب و پخش می کنند) در سال ۲۰۱۲ برای صنعت موسیقی جهانی ۶۹۶ میلیون پوند درآمد خواهد داشت که نسبت به سال گذشته، ۴۰ درصد افزایش را نشان می دهد.

این میزان درآمد به این معناست که این گونه سرویس موسیقی، سریع ترین میزان رشد را در صنعت موسیقی شاهد خواهد بود و از درآمد فروش دانلود هم بیشتر خواهد شد که امسال قرار است افزایشی ۸.۵ درصدی داشته باشد.

البته سی دی ها و صفحه ها همچنان این صنعت را در سلطه خود خواهند داشت به طوری که ۶۱ درصد از کل موسیقی فروخته شده در جهان به سی دی و صفحه اختصاص خواهد داشت.

با این حال، فروش این محصولات در سراسر جهان ۱۲درصد کاهش یافته است. این میزان در بریتانیا ۳۰ درصد بوده است.

بر اساس این تحقیق که از سوی موسسه استراتژیک انالیتیکز انجام گرفته است، صنعت موسیقی در شش ماهه اول سال ۲۰۱۲ شاهد نوعی رکود بوده است.

امسال پیش بینی شده است که میزان فروش موسیقی در بریتانیا تا ۱۹۰ میلیون پوند افت کند که معادل ۱۶ درصد افت خواهد بود. پیش بینی می شود که میزان فروش در جهان ۲.۶ درصد افت کند.

اد بارتون، مدیر رسانه های دیجیتال این شرکت گفت: "میزان این افت ما را تا حدی شوکه کرد. کمبود تولیدات تازه اعم از پاپ و راک از سوی بزرگ ترین ستاره های موسیقی ممکن است تا حدی عامل این افت باشد."

او به بی بی سی گفت: "کیفیت محصولات، آن قدر بالا نبوده که سطح مصرفی را که در سال های پیش می دیدیم ایجاد کند. با این حال ممکن است اتفاق تازه ای بیفتد، حتی مثلا گلچین آهنگ های مراسم المپیک مورد استقبال قرار گیرد و تغییری در این وضعیت ایجاد کند."

آینده بدون سی دی و صفحه

موسسه استراتژی انالتیکز پیش بینی می کند که صرف پول برای موسیقی دیجیتال، از جمله دانلودها، موسیقی درخواستی، و فروش های موبایلی، در سال ۲۰۱۵ بر فروش محصولات سی دی و صفحه غلبه کند؛ هم در بریتانیا و هم در سراسر جهان.

پیش بینی می شود که با افت میزان دانلودها، سرویس های پخش آنلاین رشد عظیمی پیدا کنند.

"برخی اهالی موسیقی از میزان حقوق مولف در سرویس های پخش آنلاین که در آن، با هر بار پخش آهنگ، پولی به هنرمند داده می شود، شکایت دارند."

بی پی آی که فروش لیبل های موسیقی در بریتانیا را نمایندگی می کند، می گوید که در سه ماه اول سال ۲۰۱۲ ارزش سرویس های مبتنی بر عضویت کمتر از ۹ میلیون پوند بود.

سرویس های پحش رایگان آنلاین که برای کسب سود، آگهی پخش می کنند، ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار پوند سود کردند، که در مقایسه با دوره مشابه در سال سال گذشته میلادی، ۲۰ درصد افزایش نشان می دهد.

گفته می شود که در سوئد، جایی که سرویس اسپاتیفای رشد و گسترش یافته، در شش ماهه اول سال، پخش آنلاین موسیقی، ۲۵۲ میلیون و ۷۰۰ هزار کرون (۲۴ میلیون پوند) تولید کرده است که نسبت به سال گذشته میلادی، ۷۹ درصد افزایش را نشان می دهد.

با این حال، برخی اهالی موسیقی از میزان حقوق مولف در سرویس های پخش آنلاین که در آن، با هر بار پخش آهنگ، پولی به هنرمند داده می شود، شکایت دارند.

زو کیتنگ، نوازنده ویولن سل، اعلام کرده است که صرفا ۲۸۱ دلار از سوی اسپاتیفای دریافت کرده است در حالی که کاربران، آثار او را ۷۲ هزار و ۸۰۰ بار گوش کرده اند.

همچنین شانون هرلی، هنرمند پاپ، در ماه گذشته در توییترش نوشت که از ۴ هزار و ۳۰ بار پخش، کمتر از ۱۵ دلار دریافت کرده است.

این آمارها نشان می دهد که هر بار پخش یک آهنگ، درآمدی حدود دو دهم پنس برای خواننده دارد.

اسپاتیفای می گوید که سال گذشته به اهالی موسیقی ۱۸۰ میلیون دلار حق مولف پرداخت کرده است و در سال ۲۰۱۲ این مبلغ با دو برابر افزایش به ۳۶۰ میلیون دلار خواهد رسید.

مارتین میلز، که لیبل رکورد ادل با نام ایکس ال را تاسیس کرده از این گونه سرویس ها دفاع کرده و گفته هنرمندانی که با او کار می کنند، اکنون "بیش از نیمی از سود خود را از سرویس های پخش آنلاین موسیقی کسب می کنند."

او هفته گذشته به دیلی تلگراف گفت: "اگر ما موسیقی دیجیتال نداشتیم، صنعت موسیقی نداشتیم."

برآورد می شود که موزیک هایی که از آمازون، آی تونز، ۷ Digital و سایر رقبای آنها خریداری می شود، در سال ۲۰۱۲ برای صنعت موسیقی بریتانیا ۱۹۴ میلیون پوند ارزش داشته باشد.

بریتانیا ۴۴ درصد از بازار دانلود غرب اروپا را در اختیار دارد که دلیلش نفوذ بالای سرویس های با پهنای باند زیاد در میان دوستداران موسیقی است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.