سایه اختلاف حوزه هنری با شورای صنفی نمایش بر سینمای ایران

به روز شده:  18:33 گرينويچ - دوشنبه 20 اوت 2012 - 30 مرداد 1391

نمایی از فیلم کلاه قرمزی و بچه ننه

اخبار و گزارش هایی که از درون و برون سینمای ایران منتشر می شود، فیلم هایی که این روزها ساخته می شود، دیده می شود یا نمی شود، دعواها و شاخ شانه کشیدن ها، بگیر و ببندها، برخوردهای گاه افراطی و گاه تفریطی و رسانه هایی که تریبون شان را در اختیار تسویه حساب های شخصی یا جمعی افراد ذی نفع یا بی نفع می گذارند، همگی نشان از این دارند که ایام به کام سینمای ایران نیست.

مدت زمان زیادی از دعواها و اختلاف نظرها بر سر انحلال خانه سینما نمی گذرد که سینمای ایران این روزها با یک بحران تازه دست به گریبان شده است. اختلاف حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی با شورای صنفی نمایش بر سر اکران فیلم ها، مشکل تازه سینمای نه چندان سرپای ایران است.

کشمکش بر سر کلاه قرمزی است و نمایش آن در برخی سینماها؛ کلاه قرمزی و بچه ننه، به کارگردانی ایرج طهماسب.

بر اساس گزارش ها کلاه قرمزی و بچه ننه امروز سی ام مرداد ماه در چهارمین روز نمایش خود، در حالی به فروش۲۶۱ میلیون تومانی دست پیدا کرده است که سینما آزادی، یکی از مهم ترین سینماهای پایتخت ایران اجازه نمایش این فیلم را ندارد.

اختلاف نظر حوزه هنری و شهرداری با شورای صنفی نمایش، موجب پیچیده تر شدن شرایط سینمای ایران شده است.

ماههاست که شهرداری و حوزه هنری از یک طرف و شورای صنفی نمایش از سوی دیگر بر سر اکران فیلم های "ارزشی" و "غیر ارزشی" اختلاف دارند.

مجموعه سینمایی(پردیس سینمایی) آزادی در تهران

اصطلاح "ارزشی" معمولا از سوی هواداران حکومت ایران به محصولات فرهنگی اطلاق می شود که با الگوهای عقیدتی آنها همخوانی دارند.

حوزه هنری اعلام کرده که فیلمهایی را که "ارزشی" تشخیص ندهد در سینماهای زیر مجموعه اش نمایش نمی دهد. به عنوان مثال از گشت ارشاد نام برده و گفته که تمایلی برای نمایش این فیلم ندارد.

شورای صنفی نمایش هم که اکران فیلم ها را ساماندهی می کند می گوید حوزه هنری و شهرداری که پردیس های سینمایی را در اختیار دارند نمی توانند تصمیماتی از این دست بگیرند.

حکایت اختلاف این دو تشکل از بهار ۹۱ موضوع رسانه های ایران شد؛ پیش از اینکه وزارت ارشاد اکران گشت ارشاد و خصوصی را متوقف کند.

شهرداری تهران و حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی تصمیم گرفتند این دو فیلم را در سینماهایشان نمایش ندهند. این حکایت البته همین جا تمام نشد و دامنه این مخالفت گسترده تر شد و دامان "پس کوچه های شمرون" به کارگردانی کامران قدکچیان را هم گرفت.

دست اندرکاران تهیه این فیلم با انتقاد شدید از عملکرد حوزه هنری اعلام کردند که همه کارهای لازم انجام شده بوده و فیلم آماده اکران بوده اما حوزه هنری و شهرداری به طور "خودسر" تصمیم گرفتند این فیلم را اکران نکنند و همه برنامه ریزی ها را مختل کردند. سازمان توسعه سینمایی سوره (وابسته به حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی) هم در بیانیه ای مواضع خود را تکرار کرد و بر"حق قانونی" خود در اکران فیلم های طرف قرارداد تاکید کرد.

اختلافات میان ارشاد و حوزه هنری به برنامه تلویزیونی هفت کشید و رئیس حوزه هنری و رئیس سازمان سینمایی در برنامه‌هایی جداگانه مواضع خود را مطرح کردند اما این اختلافات حل نشد.

از 'برادوی' تا 'پردیس سینمایی آزادی'

سینما آزادی در اردیبهشت سال ۴۸ با نام برادوی با نمایش فیلم مارلیک آغاز به کار کرد. کمی بعد برادوی به شهر فرنگ تغییر نام داد و این سینما با نمایش فیلم های مطرح سینمای روز کم کم پاتوق علاقمندان به سینما شد.

دو سال بعد از انقلاب ایران و وقفه ای که در فعالیت مراکز فرهنگی ایجاد شد، این سینما تحت پوشش بنیاد مستضعفان با نام آزادی فعالیت خود را از سر گرفت. حدود ده سال بعد از آن هم این سینما در اختیار حوزه هنری قرار گرفت.

در فروردین ماه سال ۷۶ سینما آزادی دچار آتش سوزی شد و برای حدود ۸ سال بلا استفاده ماند. هم اکنون سینما آزادی با پنج سالن مجزا با عنوان پردیس سینمایی آزادی فعالیت می کند. نیمی از آن متعلق به تصویر شهر (وابسته یه سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران) است و نیم دیگر به حوزه هنری تعلق دارد.

سینما آزادی که ۶.۲ درصد از فضای سینمایی تهران را دراختیار دارد در فصل بهار امسال ۱۶.۶ درصد از کل فروش سینماهای تهران و حدود ۱۰ درصد از فروش سینماهای ایران را به خود اختصاص داد.

با چنین جایگاهی در فضای سینمایی ایران، پردیس سینمایی آزادی از جمله سینماهایی است که به تشخیص حوزه هنری برخی فیلم ها را نمایش نمی دهد.

در پی اتخاذ تصمیم برای عدم اکران برخی فیلم ها، شورای صنفی نمایش عنوان سرگروهی را از سینما آزادی گرفت و کمی بعد هم اعلام کرد که این شورا تصمیم گرفته هر پنج سالن سینما آزادی را از نمایش کلیه فیلم های سینمایی محروم کند.

این قصه با فرا رسیدن عید فطر و برنامه اکران ویژه این عید، ابعاد تازه ای به خود گرفت؛ "کلاه قرمزی و بچه ننه" که قرار بود به همراه فیلم های دیگری مانند "ضد گلوله" و "بی خداحافظی" در اکران عید فطر از روز چهارشنبه ۲۶ مرداد به روی پرده سینماها برود بعد از یک روز تاخیر روز پنجشنبه ۲۷ مردادماه روانه پرده سینماها شد و در دو روز اول اکران ۱۰۲ میلیون تومان فروش کرد. این در حالیست که این فیلم اکران برخی سینماها مانند سالن های حوزه هنری و پردیس های سینمایی شهرداری مانند سینما آزادی را در اختیار ندارد و بر اساس گزارش ها تنها در ۱۲ سالن در تهران نمایش داده می شود.

سازمان توسعه سینمایی سوره در بیانیه خود که چند روز پیش منتشر کرد تاکید کرده بود که "علاقمند به اکران بی قید و شرط فیلم های سینمایی کلاه قرمزی و بچه ننه ، ضد گلوله و بی خداحافظی در سینما آزادی، استقلال و زیر مجموعه های آنها در تهران و شهرستانهاست." اما شورای صنفی در واکنش به عدم اکران برخی فیلم های "غیر ارزشی" از جانب حوزه هنری تاکنون حاضر نشده مجوز اکران این فیلم ها را به سینماهای حوزه هنری و شهرداری بدهد.

در همین بیانه آمده است: "ناگوار است که در نظام جمهوری اسلامی و در فضای فرهنگی شرایط به گونه ای رقم خورده که نهادی که از ارزش ها و پاسداری از اخلاق، معنویت و نهاد خانواده صحبت می کند مورد تمسخر قرار گرفته تا از آرمان هایش عقب نشینی کند."

حوزه هنری در دهه هفتاد رویه ای مغایر با امروز داشت. در زمان تصدی محمد علی زم رییس حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی هنرمندانی که خطوط قرمز و فضای بسته و سیاست های وزیر ارشاد وقت (مصطفی میرسلیم) را بر نمی تابیدند به حوزه هنری پناه می بردند. آدم برفی به کارگردانی میرباقری و تهیه کنندگی حوزه هنری از سوی وزارت ارشاد توقیف و غیرقابل نمایش خوانده و توقیف شد. با روی کار آمدن محمد خاتمی به عنوان رییس جمهور و تغییر سیاست های فرهنگی امکان نمایش این فیلم و برخی دیگر از این دست فراهم شد.

در هر حال آنچه از پس پیچیدگی های اختلافات حوزه هنری و شهرداری با شورای صنفی نمایش پیداست، نارضایتی عوامل تهیه فیلم هاییست که نا خواسته قربانی این نزاع می شوند و نارضایتی برخی سینمارو ها از شیوه تقسیم فیلم ها بین سینماها. کارشناسان سینمای ایران معتقدند چنین اختلافاتی دامنه مشکلات این سینما را گسترش می دهد.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.