دادگاه ایران: رادیو و تلویزیون اجازه پخش ترانه‌های فرهاد را ندارد

به روز شده:  16:49 گرينويچ - چهارشنبه 22 اوت 2012 - 01 شهریور 1391

فرهاد مهراد در ۵۹ سالگی بر اثر هپاتیت در پاریس درگذشت

شعبه ۸۰ دادگاه عمومی تهران دستور موقت مبنی بر منع پخش آثار فرهاد مهراد از کلیه شبکه های رادیو و تلویزیون ایران را صادر کرد.

محمدصالح نیکبخت، وکیل خانواده فرهاد مهراد، گفت که دستور موقت دادگاه مبنی بر منع پخش آثار فرهاد از کلیه شبکه های رادیو و تلویزیون "حدود ۱۰ روز پیش" به تلویزیون ابلاغ شده و همه شبکه های تلویزیون و رادیو از پخش آهنگ‌های او منع شده‌‌اند.

فرهاد مهراد، خواننده ترانه های معروفی از جمله "یه شب مهتاب"، "مرد تنها" و "گنجشکک اشی مشی" در شهریور 1381 درگذشت و به گفته خانواده و وکیل فرهاد مهراد، رادیو و تلویزیون ایران "بدون اجازه ورثه فرهاد"، همچنان برخی آثار او را پخش می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در نشستی که روز ۳۱ مرداد برگزار شد، پوران گلفام، همسر فرهاد گفت: "بزرگترین معضل من در مورد فرهاد و آثار او، صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران است که در تمام این سالها بدون توجه به اعتراض‌ها کارش را کرد."

آقای نیکبخت، وکیل خانواده فرهاد، گفت که تلویزیون ایران از اجرای حکم دادگاه هم که حدود ۱۰ روز پیش به آنان ابلاغ شده خودداری کرده است.

به گفته او "سازمان صداوسیما در لایحه‌ای که تسلیم دادگاه کرده، از اصل انکار کرده است که صدا و آهنگ‌های فرهاد را پخش می‌کند. خوشبختانه در این مدت ده‌ها مورد با ذکر روز، ساعت و حتی دقیقه و نام، پخش آثار فرهاد از صداوسیما به ما اطلاع داده شده است و من از اینکه صداوسیما چنین موضوعی را منکر می‌شود تاسف می‌خورم. اگر چنین وضعی ادامه پیدا کند ناگزیریم به درخواست خانم پوران گلفام، شکایت کیفری را نیز مطرح کنیم."

۹ سال اعتراض

قانون حمایت از حقوق مولف و مصنف

قانون حمایت از حقوق مولف و مصنف در سال ۱۳۴۸ تصویب و متممی هم بر‌ آن درسال ۱۳۵۲ افزوده شد.

در بند ۲۲ این قانون ‌آمده "آثاری که برای نخستین بار درایران چاپ، یا پخش، یا نشر یا اجرا شده باشند و قبلا در هیچ کشوری چاپ یا نشر یا اجرا نشده باشند مورد حمایت این قانون قرار دارند" و در بند ۲۳ این قانون نیز پیش بینی شده: "هرکس، تمام یا قسمتی از اثر دیگری را که مورد حمایت این قانون است به نام خود یابه نام پدید آورنده، بدون اجازه او و یا عالما عامدا به نام شخص دیگری غیر از پدید آورنده نشر یا پخش یا عرضه کند، به حبس تادیبی از شش ماه تا سه سال محکوم خواهد شد."

اعتراض خانواده فرهاد مهراد به پخش بدون اجازه آثار او به حدود سال ۱۳۸۲ می گردد.

خانم گلفام در سال ۸۶ در گفتگویی با رادیو بی بی سی گفته بود که برای نخستین بار در اعتراض نسبت به پخش یکی از ترانه های فرهاد به مناسبت ۲۲ بهمن، نامه ای به رئیس رادیو و تلویزیون ایران فرستاد.

آقای نیکبخت که از حدود چهار سال پیش وکالت این پرونده را بر عهده گرفته است، گفت: "در اواخر پاییز ۸۷ ما با ارسال اظهارنامه قانونی از سازمان صداوسیما درخواست کرده بودیم که بدون رعایت حق قانونی ورثه و هماهنگی با خانم پوران گلفام و همچنین وکیل برادر و خواهر فرهاد، هیچ اقدامی به عمل نیاورد و صداوسیما آهنگی از او پخش نکنند. به دنبال این نامه، جلسه‌ای در اداره‌کل حقوقی صداوسیما برگزار کردیم و در آن کارشناسان حقوقی اداره با حسن نیت از ما خواستند که پیشنهادات خود را اعلام کنیم، لذا من پیشنهادی را طی نامه‌ای به صداوسیما ارسال کردم اما متاسفانه این بار اصلا جوابی داده نشد."

او گفت: "خانواده فرهاد نظر به مساله مادی ندارند ولی قبل از هر چیز آنچه که از همه بیشتر اهمیت دارد احترام به قانون و حفظ حقوق دیگران است."

پیش از همسر فرهاد، هنرمندان دیگری نیز به پخش بدون اجازه آثار هنری خود از صدا وسیما معترض بوده اند، از جمله محمدرضا شجریان که در سال ۷۵ به علی لاریجانی، رئیس وقت رادیو و تلویزیون ایران نامه نوشت و از او خواست که جز دعای ربنا و مثنوی افشاری که در ماه رمضان از شبکه های مختلف پخش می شد، از پخش آثار دیگر وی خودداری کنند.

حسین علیزاده، شهرام ناظری و پرویز مشکاتیان نیز از دیگر هنرمندانی هستند که در سال های اخیر به پخش بدون اجازه آثار خود از صدا و سیما معترض بوده اند.

نماینده خانواده فرهاد گفته است: "امیدواریم صدا و سیما مصالحه را به مناقشه ترجیح دهد، زیرا هزینه‌های مصالحه درباره رعایت حقوق مادی و معنوی وراث فرهاد کم هزینه‌تر خواهد بود."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.