آلبوم عکس: چهار فصل در عکس‌های یک دوربین از پشت یک پنجره

به روز شده:  13:03 گرينويچ - چهارشنبه 22 اوت 2012 - 01 شهریور 1391
 • موزه لوور برای نخستین بار، نمایشگاهی از آثار آهائه عکاس کره ای را به نمایش گذاشته است.
 • او این عکس‌ها را تنها از یک نقطه و آن هم از پنجره‌ استودیوش در جایی که زندگی و کار می‌کند، گرفته است
 • او در این عکسها جلوه های متنوعی از طبیعت را ثبت کرده است.
 • عکسهای این نمایشگاه از میان حدود دو میلیون قطعه عکس گرفته شده در طول تقریباً دو سال گزینش شده اند.
 • زمستان
 • برخی عکسها دقیقاً از یک زاویه، زیبایی های این زیست بوم را در فصول مختلف سال ثبت کرده اند؛ مجموعه عکسهای درخت.
 • مجموعه عکسهای آب
 • مجموعه آب، شامل عکسهایی است که از زاویه های مختلف، از دو برکه نزدیک خانه عکاس گرفته شده.
 • مجموعه پرندگان
 • مجموعه آهوی کوهی
 • مجموعه آسمان
 • مجموعه آسمان
 • در نمایشگاه، پنجره اتاق کار آهائه نیز با تناسب واقعی و چشم انداز روبروی آن بازسازی شده است.

برای نخستین بار موزه‌ لوور پاریس، نمایشگاهی انفرادی را از یک هنرمند زنده، در محوطه‌‌ باغ تویلری پاریس برگزار کرده که به عکسهای آهائه، هنرمندی از کره‌ جنوبی اختصاص داشته است.

این عکسها از میان حدود دو میلیون عکس انتخاب شده که آهائه در مدت تقریباً سه سال از طبیعت پیرامونش گرفته است. شاید به نظر برسد که عکاسان طبیعت‌گرا در دنیای عکاسی کم نیستند، ولی نکته در اینجا است که او این عکس‌ها را تنها از یک نقطه و آن هم از پنجره‌ استودیوش در جایی که زندگی و کار می‌کند، عکاسی کرده است.

او با استفاده از دوربین‌ها و عدسی‌های گوناگون توانسته چنان تنوعی از طبیعت آن سوی پنجره‌ اتاق کارش به تصویر بکشد؛ انگار که به اقلیم‌های متفاوتی و در چهار فصل مختلف سال سر کشیده و با شکیبایی منتظر فرا رسیدن لحظه‌ مورد نظرش، دوربین را در یک نقطه کاشته است. این مجموعه عکس‌ها نه تنها درختان و برکه‌ روبروی این پنجره را در بر می‌گیرد، بلکه حیات وحش پیرامون آن را هم در زمان‌های متنوعی به تصویر کشیده که بی اختیار یادآور جلوه‌های زیبا و رنگارنگ و در حقیقت روح زندگی به بیننده‌ این نمایشگاه است.

آهائه با این عکس‌ها از آغازین لحظه‌های سپیده‌دم تا آخرین دقایق گرگ و میش و پس از غروب آفتاب، داستان زندگی در این طبیعت زیبا و موجودات زنده‌ آن در بهار، تابستان، پاییز و زمستان را به تصویر می کشد.

بنا به گفته‌ مایکل هام، یکی از گردانندگان این نمایشگاه، آهائه این عکسها را نه تنها از یک نقطه و آن هم پنجره‌ اتاقش گرفته، بلکه حتی از سه پایه‌ عکاسی هم استفاده نکرده، مگر برای لنزهای با فاصله‌ کانونی بلند و بسیار بلند.

آهائه که خود جزو طرفداران محیط زیست است، با ثبت این زیبایی‌ها، همه‌ تماشاگران آثارش را به تأمل بیشتر نسبت به محیط زیست و تلاش بیشتر در پاسداشت و نگهبانی آن تشویق می‌کند.

کلودیو دی پولو سایبانتی، مدیر بنیاد تاریخ عکاسی فراتلی آلیناری می‌گوید:

«نگاه کردن به بیرون پنجره‌تان، باز کردن چشمانتان به آن چیزی که در ورای چهار دیواری که روی دنیا کشیده شده، ورای خودتان و آن چیزی که واقعی به نظر می‌رسد: این بن‌مایه‌ آن چیزی است که از زمانی که دوربین عکاسی اختراع شد، همراهش بوده و تعیین کننده‌ نحوه‌ استفاده‌اش ... نخستین عکس در تاریخ، که بین سال‌های ۱۸۲۶ و ۱۸۲۷ به وسیله‌ی نیس‌فور نیپس برداشته شده، صحنه‌ای است که از پنجره‌ی خانه‌اش در محله‌اش، له‌گراس گرفته شده ... از پنجره‌ آهائه، طبیعت دیده می‌شود: سوژه‌ مورد توجهش و فلسفه‌ زندگی.»

او هیچ‌گونه دخل و تصرفی هم در نور محیط نکرده و با دقت در حرکت آفتاب و مهتاب طبیعی‌ترین چشم‌انداز بیرون پنجره‌اش را ثبت کرده‌ است. پس از عکسبرداری هم تنها برخی لکه‌گیری‌ها و تصحیح جزئی نور و کنتراست روی عکس‌ها انجام داده است.

تور جهانی این نمایشگاه با نمایش ۹۰ عکس در آوریل ۲۰۱۱ در ایستگاه بزرگ مرکزی نیویورک شروع شده و پس از آن در شهرهای پراگ، لندن، مسکو، فلورانس و ونیز ادامه داشته است. نمایشگاه فعلی در پاریس هم که از ۲۷ ژوئن آغاز به کار کرده، پس از چند بار تمدید، تا روزهای پایانی ماه اوت برقرار است.

More Multimedia

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.