زن هشتاد ساله، نقاشی عتیقه را از ریخت انداخت

به روز شده:  12:26 گرينويچ - پنج شنبه 23 اوت 2012 - 02 شهریور 1391

مرمت‌گر آماتوری که چهره مسیح را از شکل انداخت

در اسپانیا یک تابلو از عیسی مسیح، خبر ساز شده. داستان از آنجا شروع شد که یکی از دوستداران این نقاشی سعی کرد به تنهایی آن را مرمت کند. نتیجه کار او اما بیشتر از آنکه مومنان را به آرامش برساند، خنده آنها را برانگیخت.

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

یک زن سالمند با تلاش برای ترمیم غیر قانونی یک نقاشی دیواری از مسیح، مقامات فرهنگی اسپانیا را شگفت زده کرد.

این تابلو که "اینک آن مرد" نام دارد، اثر الیاس گارسیا مارتینز است و از بیش از صد سال پیش بر دیوار کلیسای Sannctuary of Mercy که در نزدیکی ساراگوسا به دیوار آویخته شده بوده است.

"اینک آن مرد" به تابلوهایی گفته می شود که مسیح در آن با تاجی از خار دیده می شود.

در انجیل یوحنا آمده است که پنتیوس پیلاطس، حاکم یهودا، پس از آنکه عیسی مسیح را با تاجی از خار در برابر جمعیتی آورد که خواهان مصلوب کردن او بودند، به عیسی اشاره کرد و عبارت "اینک آن مرد" را بر زبان راند.

گفته می شود سیسیلیا ژیمنز، "ترمیم کننده" این نقاشی که بیش از هشتاد سال سن دارد از خراب شدن آن بر اثر رطوبت بسیار ناراحت شده بوده و وظیفه خودش دانسته که ترمیمش کند.

این خانم قلم مویش را برای ترمیم خرابی های حاصل از رطوبت به کار انداخت و روی نقاشی کار کرد. مقامات فرهنگی اسپانیا می گویند این زن نیت خیر داشته و امیدوار بوده که این اثر را به درستی ترمیم کند.

کریستین فریزر، گزارشگر بی بی سی در اروپا می گوید: "حالا مخلوطی از رنگ، ضربه قلم موی ظریف نقاش این اثر را پوشانده است."

به گفته گزارشگر بی بی سی "این پرتره که زمانی بسیار عزیز و محترم داشته می شد حالا بیشتر به طرحی شباهت یافته است که با مداد شمعی از یک میمون پشمالو با لباسی که به تنش زار می زند کشیده شده باشد."

انتظار می رود تاریخ نگاران به زودی در کلیسا گرد هم بیایند تا تصمیم گیری کنند که با این نقاشی چه باید کرد.

این خانم سالمند به محض اینکه احساس کرد از عهده ترمیم این کار بر نمی آید با ماریا اوخدا، از مسئولان فرهنگی دولت اسپانیا تماس گرفت.

خانم اوخدا می گوید: "من فکر می کنم او نیت خیر داشته و قرار است هفته آینده با یک مرمت گر آثار تاریخی ملاقات کند تا توضیح بدهد که از چه موادی استفاده کرده است."

این مقام فرهنگی می گوید: "اگر این اثر قابل اصلاح نباشد و نتوانیم آن را مرمت کنیم احتمالا دیواری که این نقاشی بر آن کشیده شده بوده را با عکسی از این نقاشی خواهیم پوشاند."

این نقاشی خیلی ارزشمند نیست ولی ارزش معنوی فراوانی برای مردم محلی دارد.

گزارشگر بی بی سی می گوید که درست پیش از خراب شدن این نقاشی، نوه نقاش مبلغی را به عنوان کمک برای مقامات محلی فرستاده بود و آنها تصمیم داشتند این پول را صرف مرمت نقاشی کنند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.