آلبوم عکس: 'آخر شاهنامه' اخوان ثالث

به روز شده:  18:35 گرينويچ - شنبه 25 اوت 2012 - 04 شهریور 1391

'آخر شاهنامه' اخوان ثالث

 • بیست و دو سال پیش در چنین روزی...

  چهارم شهریور ماه سالروز درگذشت مهدی اخوان‌ثالث است. وی در سال 1369 در تهران درگذشت. اخوان یکی از شاعران بزرگ معاصر است که تاثیر زیادی بر روی برخی از شاعران و شعر فارسی داشته است.

 • شاعر نجیب عصر ما

  ابراهیم گلستان، نویسنده، درباره اخوان ثالث می گوید:

  عمیق بود. و صادق بود. تنها به ضرب حس و قریحه، به قوت دلبستگی، با تکیه روی نجابت، فقط. تا وقتی که کار کرد، و در شور کار بود، کاری که بود، دید و به حسب حس خویش شهادت داد. و هدیه بناکننده به فرهنگ کشوری بخشید که فرهنگ در آن، رسماْ، به دست دلقک بود، حرف مفتی بود، در حالی که در هر جا، و بیشتر از هر کجا ایران، کشور یک لکه رنگ روی نقشه جغرافیائی نیست، فرهنگ است. ما اهل بلخ و بخارائیم، ما اهل گنجه ایم، و قونیه. نه تنها توس یا شیراز. و باید که اهل زمانه خود باشیم. در لکه اخیر که بر روی نقشه جغرافیا برای ما مانده ست، به هر صورت، فرهنگ یا مرده ریگ بود یا نردبان خدعه رسمی. یا دکان نان درآوردن- چندان دکان نان درآوردن که همان مرده ریگ هم حتی، بازیچه دکاندارهای رسمی بود.

  ..

  م. امید محصول یک تقارن تاریخ و ذوق فطری بود. ذوق در نزدش بر حسب و درک رویدادهای روز به رشد آمد. او محصول یک ترکیدن در نظم روز بود. با ذوق تنها نمی شود که شاعر شد. با ذوق می شود تشبیه و قافیه نخ کرد، رج زد، اما شعر مربوط میشود به بال گرفتن، ژرفا یا ذروه های روح را دیدن، از ارتفاع یا در عمق در نور یا ظلمت نگاه کردن، انگشت بر نبض زندگی گذاشتن، و به زندگی زبان دادن. زبان به زندگی دادن. او این کارها را کرد در حالی که در میان انفجارهای مکرر در الگو و نظم روزگارش بود. ترکیدن ها زمینه و محرک و معلم او بودند.

 • 'باغ بی برگی که می گوید که زیبا نیست'

  باغ بی برگی یادنامه مهدی اخوان ثالث است به قلم مرتضی کاخی.

  دست اندرکاران می گویند، قرار است در برنامه ای که به مناسبت بیست و دومین سالمرگ اخوان ثالث در تلویزیون ایران نمایش داده می شود با مرتضی کاخی و پسر اخوان ثالث گفتگو شود و "عکس‌هایی دیده نشده" نمایش داده شود.

 • 'قاصدک هان چه خبر آوردی'

  اسماعيل خويی، شاعر ايرانی مقيم بريتانيا و از پيروان سبک اخوان معتقد است که اگر دو نام از ما به آيندگان برسد يکی از آنها احمد شاملو و ديگری مهدی اخوان ثالث است که هر دوی آنها از شاگردان نيمايوشيج هستند.

  به گفته آقای خويی، اخوان از ادب سنتی خراستان و از قصيده و شعر خراسانی الهام گرفته است و آشنايی او با زبان و بيان و ادب سنتی خراسان

  آقای خويی می افزايد که اخوان دبستان شعر نوی خراسانی را بنياد گذاشت و دارای يکی از توانمندترين و دورپرواز ترين خيال های شاعرانه بود

 • اخوان و اسماعیل خویی در سال های دور

  مهدی اخوان ثالث درباره خودش اینگونه می می گفت:

  من نه سبک شناس هستم نه ناقد .... من هم از کار نيما الهام گرفتم و هم خود برداشت داشته ام.... شايد کوشيده باشم از خراسان ديروز به مازندران امروز برسم...

 • آثار اخوان

  -ارغنون ۱۳۳۰

  -مرد جن زده

  -آخر شاهنامه ۱۳۳۸

  -از اين اوستا ۱۳۴۴

  -زمستان ۱۳۳۵

  -نقيصه و نقيضه سازان

  -عطا و لقای نيما يوشيج

  -عاشقانه ها و کبود

  -در حياط کوچک پاييز در زندان چاپ دوم ۱۳۵۴

  -درخت پير و جنگل ( قصه ای برای برو بچه ها) ۱۳۵۵

  -بدعت ها و بدايع نيما يوشيج ۱۳۵۷

  -زندگی می گويد: اما بايد زيست ۱۳۵۷

  -تو را ای کهن بوم و بر دوست دارم ۱۳۶۸

 • اخوان در سفر به لندن

  از راست: اسماعیل خویی، مهدی اخوان ثالث، جنتی عطایی، هادی خرسندی

  اخوان در سال 69 خورشیدی سفری به لندن کرد.

 • 'تگرگی نيست، مرگی نيست'

  محمدرضا شجریان یکی از محبوب ترین اشعار اخوان یعنی زمستان را اجرا کرده است.

  آلبوم قاصدک که روی شعری از اخوان ثالث و با صدای شجریان و تنبک همایون در اروپا اجرا شد به صورت رسمی منتشر نشد، اگرچه نسخه غیر قانونی آن در بازار دست به دست می گشت.

  مجید درخشانی آلبوم قاصدک را با صدای (دکلمه) اخوان ثالث در دهه ۱۳۶۰ منتشر کرد.

More Multimedia

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.