'کورسو' و 'آخرین فریاد' در آپارات

به روز شده:  21:17 گرينويچ - چهارشنبه 29 اوت 2012 - 08 شهریور 1391

'کورسو' و 'آخرین فریاد' در آپارات

این هفته در آپارات دو فیلم 'کورسو' ساخته بابک خرم دین و 'آخرین فریاد'ساخته سد علیرضا سجادی به نمایش در می آیند.

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

این هفته در آپارات دو فیلم 'کورسو' ساخته بابک خرم دین و 'آخرین فریاد' ساخته سید علیرضا سجادی در برنامه آپارات به نمایش در می آید.

آپارات

نمایی از فیلم 'کورسو'

درباره فیلم 'کورسو'

از قدیم گفته اند"مردی آن است که شوخ کس به چشم وی نیاوری" اما در این روز و روزگار اگر کسی در موردی کار اشتباه بکند ، در مقابل چه می توان کرد؟

همیشه صحبت از این است که قدیم ها رسم جوانمردی و گذشت بیشتر برقرار بود . این که این روزها کمتر دیگر از این اتفاق ها می افتد. شاید هم در یک جامعه شهری مدرن و پر عجله ، این اتفاق ها هنوز هم می افتد اما کمتر دیده میشود. فرهنگ آپارتمان نشینی ، دود ، ترافیک ، گرانی ، کار، بیکاری : اینها واژه های شناخته شده تری برای نسل های امروزی اند. شاید در این روز و روزگار زیبایی های کمتری به چشم می آید ولی در فیلم'کورسو' میشود دید که هنوز کورسوی امیدی وجود دارد.

آقای بهلولی به اتفاق خانواده اش به سفری چهار روزه می رود و کلید آپارتمان مسکونی اش را به نگهبان ساختمان، نعمت می سپارد تا در روزهایی که آنها در سفر هستند مراقبش باشد، به گلدانها آب دهد و به پرنده ای که در خانه مانده آب و دان دهد. همسر نعمت از او درخواستی دارد که او را بر سر دو راهی قرار می دهد.

ویژگی فیلم

'کورسو' فیلمی لطیف و صمیمی است از فیلمسازی که تصویر و نور را خوب می شناسد. قصه فیلم البته قابل بحث است. آیا زیبایی جهان را نجات خواهد داد؟ این سوال بحث و برداشت های مختلفی در پی دارد که پرداختن به آن، به مخاطب سپرده می شود.فیلم داستانش را خوب تعریف می کند. بازی ها و انتخاب بازیگران فیلم واقع گرایانه است. بازیگران فیلم به دور از اغراق به روی پرده می آیند و این طور به نظر می رسد که نقشهای واقعی خود را بازی می کنند و داستان زندگی خود را بازگو می کنند.

درباره کارگردان

فیلم 'کورسو' ساخته بابک خرمدین است . وی تحصیل کرده سینما است. فیلم کوتاه می سازد و علاقه مندی اش بیشتر ساخت فیلم های داستانی با مضامینی از نور و امید است. این فیلم ساز فیلم 'بور بی جاده رنگ' نیز در کارنامه دارد که در به همراه این فیلم در داخل و خارج از ایران به نمایش در آمده است.

درباره فیلم'آخرین فریاد'

آپارات

نمایی از فیلم انیمیشن ' آخرین فریاد'

'آخرین فریاد' ساخته سید علیرضا سجادی است. قهرمان های این قصه دوتا چوب کبریت هستند در یک فضای غریب. اما ماجرا این فیلم خیلی آشناست.

ویژگی فیلم

فیلم 'آخرین فریاد' ساخته سید علیرضا سجادی اولین فیلم کوتاه انیمشن سه بعدی است که با امکاناتی بسیار محدود در سال ۲۰۰۹ در افغانستان ساخته شده است. قصه فیلم بسیار دورتر از حال و هوای که در افغانستان وجود دارد. بوسه شخصیت های انیمیشن این فیلم ، جزو اولین بوسه های صورت گرفته در یک فیلم در افغانستان محسوب می شود.

درباره کارگردان

آپارات

سید علیرضا سجادی کارگردان

سید علیرضا سجادی، فیلمساز افغان متولد سال ۱۳۶۴ در مشهد است. وی تحصیلاتش را در ایران کرده و کار انیمیشن را به صورت جدی از شش سال پیش در افغانستان دنبال می کند. وی علاقه مند به ساخت انیمشن های سه بعدی کامپیوتری است و هم اکنون به ساخت آگهی های بازرگانی تلویزیونی مشغول است. فیلم 'آخرین فریاد' محصول سال۱۳۸۷ هست و جایزۀ بهترین تدوین فیلم کوتاه داستانی را در سومین جشنواره فیلم کابل را از آن خود کرده است و در جشنواره فیلم کوتاه آبرهاوزن به نمایش در آمده است. در کارنامه فیلم سازی آقای سجادی این فیلمها نیز به چشم می خورد: 'کوکنارهای نابودگر'(۱۳۸۹) ، 'دخترک مکتبی' (۱۳۹۱)

نگاه کارگردان

همیشه علاقه داشتم که فیلم اولم خارج از موضوعات رایج افغانستان درباره جنگ و خونریزی و متفاوت با آن باشد.این فیلم را بدون بودجه و با امکاناتی بسیار محدود ساختم. ذوق و شوق من برای ساخت این فیلم خیلی بود . یادم می آید که چهار پنج سال پیش بود و برق کابل معمولا همیشه وصل نبود. شبها که از سر کار باز می گشتم در زمان کوتاهی که شبکه برق کابل وصل می شد با یک دستگاه کامپیوتر پنتیوم ۴ در طی هشت ماه ساختم. پس از نمایش فیلم تماشاگران افغان مرا بسیار تشویق کردند و این تشویق مزد زحمات من را داد.

خلاصه فیلمهای برنامه گذشته 'چهره درون' و 'آوای فش'

آپارات

نمایی از فیلم 'چهره درون'

همین تازگی ها منصوره حسینی ، یکی از نقاشان به نام ایران ، در یک تنهایی عجیب وغریب در کنار نقاشی هایش درگذشت و تا مدت ها هم کسی خبر نشد. نام وی برای هنرمندان ایرانی ، یک نام آشناست . او هرچند که به عنوان یک نقاش آبستره معروف است ولی خیلی ها خانم حسینی را با نقاشی خط هایش می شناسند . او تمام عمرش نقاشی کرد و در عرصه رشته های مختلف هنر مدرن فعالیت داشت، از مجسمه سازی و آثار تجسمی گرفته تا داستان نویسی. فیلم 'چهره درون' ، ساخته فریده کاکاوند ، روایتی است از زبان منصوره حسینی درباره خودش ، زندگی اش و آثارش.

آپارات

نمایی از فیلم 'آوای فش'

فیلم 'آوای فش' ساخته محمود توکلی، روایتی از ساخت و ساز، سازهای عرفانی ایرانی به دست چیره دستانی گمنام و روستایی در منطقه ای نزدیک به کنگاور در استان کرمانشاه است. این فیلم نحوه ساخت سازهای زهی ایرانی هم چون تنبور، تار و سه تار را در روستای 'فش' در نزدیکی معبد آناهیتا به تصویر می کشد و نیز فیلم ساز در این فیلم سری می زند به تاریخ و نیز زندگی و کار مردم آن ناحیه و طبیعت زیبا و دست نخورده اش.

نظرات بینندگان درباره فیلم هفته گذشته

آمنه

فیلم دوم که راجع به سه تارسازان بود واقعا بی نظیر و البته تاسف آور بود.

متین

یکی از بهترین پرتره هایی که دیده بودم بود: روایتی ساده و آموزنده. در بخش تدوین هم تنوع داشت که به نوع خودش آن را از یکنواختی خارج کرده بود.

میثم

فیلم چهره درون فوق العاده بود. البته از کارگردانی مانند خانم کاکاوند، ساخت چنین فیلمی جای تعجب نیست چون من فیلم دیگر ایشان"شرقی خاموش ،خاطره پروانه" را هم دیده بودم و خیلی خیلی دوست داشتم.

الی

به خاطر فیلم های این برنامه سپاسگزارم،البته در عین زیبایی پر از درد هم بود.

آریان

این دو فیلم فوق العاده بودند. در فیلم دوم از دیدن زنانی که همراه مردان در دور افتاده ترین نقاط ایران مشغول ساختن ساز هستند بسیار متعجب شدم.

روشنک

من از هر دو فیلم خوشم آمد.سبک دو فیلم با هم متفاوت بود و نمی شود آنها را با هم مقایسه کرد.

اعظم

روح منصوره حسینی شاد باشد. به نظر من او تنها نبود و تنها نمرد. تنها کسی است که از خود اثری به جای نگذارد.

میلاد

من خودم متولد فش هستم.خیلی از فیلم دوم خوشم اومد و خیلی خاطرات رو برام زنده کرد. آن پیرمردی که در حال زدن سوراخ روی صفحه سه تار بود پدر بزرگ من است و اون مرد جوان عموی من است و آن دختر، دخترعموی من است. البته متاسفانه پدربزرگ و عمویم خیلی وقت است که فوت کرده اند. فکر کنم این فیلم حداقل مربوط به ۱۵ سال پیش است.

فریده

ممنون از فیلمهای زیبایی که به نمایش گذاشتید. فیلم اول خیلی صمیمی بدون اینکه مصاحبه کننده با سوالهایش روایت خانم حسینی را قطع کند، اجاره می دهد او داستانش را برای ما نقل کند. فیلم دوم پر از نماهای فوق العاده بود که مثل قطعه ای موسیقی، ملودی زیبایی می آفریید. به همراه صحنه های ناب از طبیعت وتلاش زنان و مردان و نیز موسیقی دل نواز.

فرزان

گمان می کنم روند فیلم 'آوای فش' کند بود، نماهای کش دار و طولانی از ماکیان و گل ها چیزهایی هستند که در هر مستند وطنی پُر پیدا می شوند. خیلی دیر و خیلی کم به موضوع اصلی پرداخته شد. حدودا ۱۳ دقیقه از شروع فیلم گذشت تا اولین نما از ساختن سه تار نمایش داده شود. بماند که لابه لای موضوع اصلی، باز پر بود از نماهای پرندگان و گیاهان. موسیقی نواحی در استان کرمانشاه غنی است، اما از آن چیزی نشنیدیم، به جز موسیقی تیتراژ پایانی که آن هم تلفیقی بود با موسیقی جنوب ایران. خسته نباشند دوستان، اما می توانست بهتر از اینها باشد

حمید

می خواستم درخواست کنم مانند این برنامه ،بیشتر تمرکز خود را به آثار ایرانی بدهید تا آثار افغان و یا احتمالا تاجیک.

آناهیتا

واقعا از آپارات ممنونم. من خودم تار می زنم و برای کسانی که اهل این گونه سازها هستند، فیلم 'آوای فش' مطمئنا جالب بوده است. این که نشان می دهد، این ساز ها چگونه و به دست چه کسانی ساخته می شوند. هم چنین لازم به ذکر است که آقایی که در آخر فیلم تار زدند، در مایه چهار مضراب ماهور زدند. که واقعا عالی بود.

بهراد

این فیلم تولید روستایی به بهترین نحو را نشان می داد . آن هم در روستایی که ساکنانش دغدغه ای مشترک دارند. بسیار جالب بود.

متین

درست است که در 'آوای فش' نماهای جالبی نشان داده شد ولی من نتوانستم به عنوان یک مستند نگاهش کنم . با تاریخ باستان شروع شد، رفت تو بافت روستا و زندگی مردم، سازسازی را نشان داد. چند روایتی که خیلی بهتر می توانست بهم ربطشان بدهد ولی هر کدام بدون نتیجه و بدون ربط نشان داده شد. کارگردان باید بیشتر راجع به موسیقی فیلمش فکر می کرد و یا اصلا (مثل کیارستمی و نادری) استفاده نمی کرد یا اگر استفاده می کرد هدفمند و به جا استفاده بود. نه این که در اوج ارتباط برقرار کردن با موسیقی کات بی مورد بدهد. حداقل اگر در تصویر کات داد، موسیقی محلی را پیش زمینه استفاده می کرد.

مریم

'آوای فاش' عالی بود. مخصوصا از این نظر که راوی در اغلب اوقات ساکت بود و خود تصاویر حرف می زدتد.

مهسا

مستند 'آوای فش' فقط اسم موسیقی را یدک می کشید و روی این جنبه اصلا کار نشده بود.

الناز

در 'آوای فش' اسم تنبور آمده بود ولی ار سازهای دیگری استفاده شده بود. تنها قسمتی کوتاه از نوای تنبور استفاده شده بود که برای کسانی که این ساز را نمی شناسند، نا آشنا می نماید.

تینا

'آوای فش'لذت بخش بود، از صدای آب و تماشای گًل و بلبل و صدای آن زنبور کوچولو هم لذت بردم. همکاری دسته جمعی و خانوادگی مردم، تلاشی سازنده و ستودنی است .

قاسم

با سلام به آقای توکلی، از طرف مردم فش از شما تشکر می شود. من خودم با این که سن کمی داشتم، از نزدیک فیلمبرداری شما را دیده ام.

بهروز

این ' آوای فش' عجب سوژه خوبی داشت. خیلی احساس خوشی به من دست داد از اینکه یک عده در یک روستا به جای مشغله های معمولی که از روستاییان سراغ داریم مثل کار بر روی زمین و کشاورزی و دام داری، ساز می سازند و کار فرهنگی می کنند.

الهام

در فیلم خانم حسینی، به نظرم سوالهای خوبی مطرح نشده بود و اطلاعات زیادی به بیننده نمی داد. فیلم آقای توکلی جالب تر بود.

لادن

در 'آوای فش' پایان فیلم با رقص دختر بچه های روستا به خصوص حرکات دست دخترک و موزیک عالی بود.

ملیحه

خیلی با ظرافت به زندگی و صفای مردم روستای فش نگاه شده بود.

پرویز

فیلم 'آوای فش'در کامل ساده گی‌شاهکار بود. چهره روستا، معماری بی‌همتا با ایوان های زیبا و با صفا و با گًل و چوب، چهره های بی‌همتا و از همه زیباتر موسیقی بسیار زیبا و سازندگان ساده آن مرا مجذوب کرد. نمایش خلق موسیقی از کنده درخت با دستان زیبای خانواده ای روستایی شاهکار بود.

شیرین

فیلم 'چهره درون' را دیدم. خیلی ریتم یکنواختی برای من داشت. دائم صدای یک ناله تداعی می شد. نشاط نداشت. خانم حسینی از بازگو کردن مشکلات خودداری کرد. بیان آنها می توانست محرک فیلم باشد. کارگردان خیلی روی فیلم

کنترل نداشت.


آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: کلیک aparat@bbc.co.uk

زمان پخش برنامه آپارات

به وقت تهران به وقت کابل به وقت دوشنبه به وقت گرینویچ
پنجشنبه

۲۱:۰۰

۲۱:۰۰

۲۱:۳۰

۱۷:۳۰

تکرار جمعه

۱۱:۰۰

۱۱:۰۰

۱۱:۳۰

۰۷:۳۰

تکرار جمعه

۲۴:۰۰

۲۴:۰۰

۰۰:۳۰روز بعد

۱۹:۳۰

تکرار شنبه

۱۳:۰۰

۱۳:۰۰

۱۳:۳۰

۰۸:۳۰

تکرارچهارشنبه

۲۴:۰۰

۲۴:۰۰

۰۰:۳۰روز بعد

۱۹:۳۰

تکرار پنج شنبه

۱۶:۰۰

۱۶:۰۰

۱۶:۳۰

۱۱:۴۰

*ممکن است هنگام پخش خبر فوری، محتویات این صفحه و این برنامه بدون اعلام قبلی تغییر کند.

صفحه کلید مجازی

تماس با ما

* بخش های ستاره دار باید پر شوند

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.