هشدار یونسکو نسبت به تخریب جدی زیارتگاه های تاریخی صوفیه در لیبی

به روز شده:  17:01 گرينويچ - چهارشنبه 29 اوت 2012 - 08 شهریور 1391

هفته گذشته، زیارتگاه الشعاب با بولدوزر تخریب شد

ایرینا بوکووا، مدیر کل یونسکو، روز چهارشنبه ۲۹ اوت، نسبت به تخریب و بی حرمتی به اماکن مقدس و کتابخانه‌های صوفیه در زلیتن، مصراته و طرابلس در لیبی شدیدا ابراز نگرانی کرد.

خانم بوکووا از کسانی که مرتکب چنین اقدام هایی شده اند، خواست که بی درنگ تخریب اماکن مذهبی و فرهنگی را متوقف کنند.

هفته گذشته در تازه‌ترین دور از حملاتی که به اسلام‌گرایان تندروی لیبی نسبت داده می‌شود، بخش‌هایی از چند زیارتگاه صوفیان از جمله الشعاب در طرابلس با بولدوزر تخریب شد.

سلفی‌های تندرو این گونه زیارتگاه‌ها را از مصادیق بت‌پرستی به حساب می‌آورند.

مدیر کل یونسکو با اشاره به تخریب مرکز اسلامی شیخ عبدالسلام در زیلتن، زیارتگاه الشعاب در طرابلس و زیارتگاه احمد در مصراته گفت: "تخریب اماکنی که از نظر مذهبی و فرهنگی اهمیت دارند، قابل تحمل نیست."

در تصاویر منتشرشده از زیارتگاه الشعاب پس از حمله، آوار بر روی زمین ریخته، نقش‌های کاشی‌کاری اسلیمی از بین رفته و همچنین آثار گلوله بر دیوارها دیده می‌شود.

روز جمعه گذشته نیز مقبره عبدالسلام الاسمر در ۱۶۰ کیلومتری طرابلس متعلق به قرن پانزدهم میلادی نیز تخریب شد. خبرگزاری رویترز از تخریب گنبد این مقبره گزارش داد.

ایرینا بوکووا گفت: "من عمیقا نگران این حمله های خشونت بار به اماکن مذهبی و فرهنگی هستم. اگر جامعه لیبی قرار است گذار به دموکراسی را کامل کند، چنین رفتارهایی باید متوقف شود. برای این منظور، ما نیاز به گفت و گو و احترام متقابل داریم. آینده لیبی به توانایی ساکنانش در ساختن دموکراسی مشارکتی بستگی دارد؛ دموکراسی ای که به حقوق و میراث فرهنگی همه شهروندانش احترام بگذارد."

خانم بوکووا از مقامات مسئول و مردم لیبی خواست در حفظ میراث فرهنگی و اماکن مذهبی برای نسل های بعدی خود، احساس مسئولیت کنند.

او همچنین از اینکه دولت لیبی تخریب این اماکن را صریحا محکوم کرده، استقبال کرد و گفت که یونسکو آماده کمک برای حفظ و بازسازی آنهاست.

پس از حمله های خشونت بار به اماکن متعلق به صوفیه، مصطفی ابوشاقور، معاون نخست وزیر لیبی، در توییتر خود نوشت: "تخریب مسجدها و اماکن مذهبی جرم است. کسانی که دست به چنین جرایمی زده اند، در این باره مسئولند."

همچنین فوزی عبدالعال، وزیر کشور لیبی، استعفا داد. این استعفا یک روز پس از آن صورت گرفت که پلیس طرابلس به قصور در مقابله با اسلام‌گرایانی که به زیارتگاه صوفیان حمله کرده بودند متهم شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.