نگاهی به جشنواره موسیقی کردی در آلمان

به روز شده:  10:21 گرينويچ - شنبه 01 سپتامبر 2012 - 11 شهریور 1391

جشنواره مورگن لند در آلمان، هر سال برنامه های ویژه ای در معرفی موسیقی شرقی دارد. امسال محور اصلی این جشنواره موسیقی کردی بوده است.

در این جشنواره که امروز شنبه، اول سپتامبر، به پایان می رسد، هنرمندان مختلفی از کشورهای گوناگون از جمله ایران، عراق، سوریه و ترکیه به شهر اوسنابروک آلمان دعوت شده اند تا موسیقی و فرهنگ کردی را درحد امکان به علاقمندان، معرفی کنند.

جشنواره با روی صحنه رفتن اینور دوغان، یکی از سرشناس ترین خوانندهای کرد، افتتاح شد. ارکستر مجلسی این جشنواره که از هنرمندان کرد و غیر کرد تشکیل یافته، به بهترین نحو، این موسیقیدان سرشناس را همراهی کردند.

یکی از ویژگی هایی که جشنواره مورگن لند را منحصر به فرد می کرد، تلاش برنامه گذاران برای معرفی طیف های موسیقی گوناگون مشرق زمین است. امسال محور اصلی این جشنواره که در کلیسای سنت مارین آغاز شد، موسیقی کردی است.

در شب افتتاحیه این فستیوال، کیهان کلهر، کمانچه نواز و رضا سامانی نوازنده تنبک، ازجمله هنرمندانی ایرانی بودند که به روی صحنه رفتند.

کیهان کلهر، نوازنده و آهنگساز کردتبار ایرانی، شرکت در این جشنواره را افتخار می داند و برای آن اهمیت خاصی قائل است. او می گوید:

«کردها مردم دوست داشتنی هستند و موسیقی بسیار زیبایی دارند اما چون در یک جا متمرکز نیستند و در کشورها و مناطق گوناگونی زندگی می کنند، هر کدام لهجه خودشان را دارند و موسیقی شان نیز طعم خاص همان منطقه را گرفته است»

کیوان کلهر معتقد است که موسیقی کردی در سالهای اخیر پیشرفت قابل توجهی کرده است که دلیل آن ممکن است وجود نوازنده های با استعداد و چیره دست امروزی باشد.

همچنین محمد رضا مرتضوی، نوازنده تنبک، سهراب پور ناظری، کمانچه نواز کرد تبار و حسین زهاوی، نوازنده دف نیز در این جشنواره شرکت داشتند.

به گفته برگزارکنندگان، سالن کنسرت تا صندلی آخر پر بود. تماشاچیان آلمانی و کردتبار از اجرای این هنرمندان چنان قدردانی کردند که آنها وادار به چندین اجرا بعد از برنامه اصلیشان شدند.

کیوان کلهر معتقد است که موسیقی کردی در سالهای اخیر پیشرفت قابل توجهی کرده است

میشائل درایر، مدیر جشنواره مورگن لند درباره اهمیت موسیقی کردی و تمرکزی که امسال روی این موسیقی شده است، می گوید:

«ما در سال های گذشته موسیقی ایرانی، سوری و آذری را در کانون توجه قرار داده بودیم. سال ها بود که این فکر را داشتم که موسیقی کردی را هم در این مجموعه بگنجانم، چون می دانستم که گر چه کردها جزو اقلیت ها هستند، ولی موسیقی زییابی دارند.»

از سال ۲۰۰۵ که جشنواره "مورگن لند" شکل گرفت، برنامه گذاران سعی داشتند که موسیقی شرقی را به اروپایی ها معرفی کنند. میشائل درایر، این نکته را هدف این جشنواره می داند:

« ما هر روز در اخبار، تصاویر وحشتناکی از این منطقه می بینیم ولی با موسیقی زیبای آنها آشنایی نداریم. مسائل دنیا با این جشنواره حل نمی شود ولی از این طریق هزار ها نفر با هم آشنا می شوند و فکر می کنم که این نکته مهمی است، آن هم در این روز های حساس و در این شرایط بحرانی.»

امسال عده ای از نوازنده های کردتبار سوریه به دلیل بحران و جنگ داخلی در کشورشان، موفق به شرکت در این جشنواره نشدند. میشائل درایر در این زمینه می گوید:

«امسال خیلی با این مساله مشکل داشتیم. چون درشرایط فعلی آلمان در دمشق سفارتخانه ندارد، هنرمندان بایست برای گرفتن ویزا به بیروت می رفتند. و همان طور که می دانید، این سفر کم‌خطری نیست. یکی از نوازنده ها هم نتوانست به آلمان بیاید چون در اتریش تقاضای پناهندگی کرده و در حال حاضر اجازه ندارد اتریش را ترک کند.»

در یک هفته ای که جشنواره مورگن لند در اسنابروک ادامه داشته، بیش از ۱۳ کنسرت در نقاط مختلف این شهر اجرا شده و بیش از ۱۵۰ نوازنده از نقاط مختلف آسیا، ازجمله ایران، عراق، ترکیه و سوریه هنرنمائی کرده اند. میشائل درایر برآورد می کند که دست کم بیش از ده هزار نفر در این کنسرت ها شرکت کرده باشند.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.