' اگر عیاری خانه پدری را از جشنواره ونیز خارج نکند از او شکایت می‌کنیم'

به روز شده:  17:04 گرينويچ - 02 سپتامبر 2012 - 12 شهریور 1391
عیاری

عیاری تهیه کننده مشترک فیلم خانه پدری است

مدیر عامل موسسه سینمایی ناجی فیلم گفته است که اگر کیانوش عیاری در مدت باقی مانده فیلم خانه پدری را از جشنواره ونیز خارج نکند از او شکایت می‌کنیم.

آقای سعید منتظرالمهدی در گفت و گو با خبرگزاری فارس در روز دوازدهم شهریور با انتقاد از بخش سینمایی وزارت ارشاد گفت:" آقای عیاری اخلاق حرفه‌ای شراکت را رعایت نکردند. این یک کار شراکتی بین این موسسه و آقای عیاری بوده اما متاسفانه بدون اطلاع ما، فیلم در بخش جانبی جشنواره پذیرفته شده است."

به گفته آقای منتظر المهدی، "چگونه می‌شود فیلمی که در داخل اکران ندارد به راحتی در جشنواره خارجی شرکت کند؟ آقای عیاری باید پاسخگو باشند و فیلم را از جشنواره خارج کنند."

مدیر عامل موسسه ناجی هنر پیش‌تر گفته بود که این فیلم به نفع مردم و پلیس نیست و نباید نشان داده شود.

این در حالیست که شصت و نهمین جشنواره فیلم ونیز شامگاه چهارشنبه ۲۹ اوت (۸ شهریور) افتتاح شد و تنها فیلم ایرانی که در آن حضور دارد خانه پدری است که در بخش افق‌‎ها حضور دارد.

خانه پدری با بازی مهدی هاشمی، شهاب حسینی، نازنین فراهانی و مهران رجبی، فیلمی اپیزودیک است که مشکلات زنان در جامعه مردسالار ایران را طی هفتاد سال اخیر به تصویر کشیده است. این فیلم در سال ۱۳۸۹ ساخته شد، اما هنوز امکان نمایش در ایران پیدا نکرده است.

پیش از این هم علیرضا سجادپور، معاون فعالیت‌های سینمایی گفته بود: "مجوز حضور در جشنواره‌های خارجی و نمایش‌های خارج از کشور فیلم خانه پدری ساخته کیانوش عیاری صادر نشده است و این فیلم مجوز حضور در جشنواره فیلم ونیز را ندارد."

مدیرکل اداره نظارت و ارزشیابی گفته بود: "خانه پدری دو صاحب دارد. یک صاحب دولتی (نیروی انتظامی) و یک صاحب خصوصی (کیانوش عیاری). صاحب دولتی خانه پدری معتقد است که این فیلم باید آرشیو شود و از ساخت آن نیز پشیمان شده است. شاید به نوعی صاحب و مالک این فیلم حق داشته باشد که فیلم را آرشیو کند. زیرا قانون مالکیت این اجازه را می‌دهد، اما مالک خصوصی این فیلم که در حال حاضر امکان خرید سهم بخش دولتی را ندارد، علاقه‌مند است که فیلم را با اصلاحاتی اکران کنند."

کیانوش عیاری سازنده فیلم‌هایی چون "شبح کژدم"، "آن سوی آتش"، "تنوره دیو"، "دو نیمه سیب" و "آبادانی‌ها" است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.