پایان کار جشنواره ادینبورگ و اعتراض به رقص یک گروه اسرائیلی

به روز شده:  15:53 گرينويچ - 02 سپتامبر 2012 - 12 شهریور 1391
رقص گروه اسرائیلی هورا

رقص گروه اسرائیلی هورا

جشنواره هنری ادینبورگ که یکی از قدیمی ترین و بزرگ ترین جشنواره های هنری جهان محسوب می شود، شب یکشنبه، دوم سپتامبر، با یک مراسم بزرگ آتش بازی به کار خود پایان می دهد.

جشنواره امسال با دعوت از گروه های مختلف از کشورهای گوناگون در زمینه های تئاتر، باله، اپرا، رقص مدرن و موسیقی به مانند هر سال برنامه های متنوعی داشت؛ از تئاتر عظیم آرین موشکین از فرانسه با سی و پنج بازیگر و صحنه ای عظیم تا اجراهای کوچک و حتی تک نفره نظیر «تجاوز به لوکریس» با بازی دانیل اوسالیوان، که به مانند هر سال اجراها کیفیات گوناگونی را با تماشاگر قسمت می کردند و مجموعه ای بودند از آثار دیدنی(مثل گروه رقص جوان جولیارد) تا آثار کلیشه ای( به مانند سرزمین عجایب).

با آن که بیم آن می رفت که امسال با همزمانی المپیک با روزهایی از جشنواره، از میزان استقبال عموم و استقبال مطبوعاتی کاسته شود، با این حال جشنواره ادینبورگ سال موفقی را پشت سر گذراند و تا حدی ثابت کرد که تماشاگران خاص خود را دارد و مهمترین واقعه ورزشی جهان نمی تواند تاثیر بسزایی بر میزان استقبال از آثار هنری داشته باشد.

جشنواره فرینج

"جشنواره هنرهای تجسمی، کماکان نمایشگاه های دیدنی را در دل خود جای داد؛ از جمله «از ون گوگ تا کاندینسکی» که نمایشگاه بزرگی است در نشنال گالری اسکاتلند با آثار دیدنی از ون گوگ، پل سینیاک، گوگن، مونک، مونه و کاندینسکی، زمانی که همگی از شلوغی شهرها گریزان شدند و در دل طبیعت به جست و جوی راز زندگی برآمدند."

زمانی که جشنواره ادینبورگ در سال ۱۹۴۷ با دعوت از برخی گروه ها کار خود را آغاز کرد، رفته رفته محدودیت های این دعوت ها باعث شد تا گروه های مختلف همزمان در ادینبورگ با اجاره تالارهای کوچک و بزرگ به ارائه آثار خود بپردازند؛ تا به امروز که این بخش فرینج(حاشیه) نام دارد و هر ساله هزاران اجرا را در خود جای می دهد تا ادینبورگ را در ماه اوت به یک شهر افسانه ای برای هنر نمایش بدل کند.

جشنواره فرینج که چند روز پیشتر از جشنواره بین المللی به کار خود پایان داد، در مجموع نزدیک به یک میلیون و هشتصد و شصت هزار بلیت فروخت که نسبت به سال قبل- که در طول دوره های مختلف فرینج یک رکورد محسوب می شد- یک درصد کاهش داشت.

اما امسال ۲۶۹۵ اثر شامل تئاتر، رقص،کنسرت، باله، اپرا، کاباره و شوهای تک نفره در جشنواره وجود داشت که نسبت به سال قبل(۲۵۴۲) رشد قابل توجهی را به نمایش گذاشت و یک رکورد محسوب می شود.همین طور این اجراها در مجموع به رقم حیرت انگیز ۴۲۰۹۶ اجرا در طول برگزاری جشنواره رسیدند که نزدیک به پانصد اجرا بیشتر از سال گذشته است.

محل های اجرا هم از ۲۵۸ مکان مختلف به ۲۷۹ رسید که شامل کافه ها و بارهای کوچک هم می شود. این در حالی است که ۸۱۴ اجرای مجانی هم در طول جشنواره برگزار شد که در این آمار محاسبه نشده است.امسال ۲۲۴۵۷ هنرمند از چهل و هفت کشور جهان در جشنواره فرینج شرکت کردند.

سهم ایران

در بخش فرینج(حاشیه)، شاپی خرسندی(دختر هادی خرسندی، کمدین و طنزپرداز) به مانند سال های اخیر به اجرای «استندآپ» کمدی به زبان انگلیسی پرداخت و اجراهایش که تقریباً هر شب در تمام طول برگزاری جشنواره ادامه داشت، با استقبال روبرو شد.

اما جشنواره بین المللی ادینبورگ این بار هم بدون دعوت از اثری از ایران برگزار شد. تنها حضور ایران در بخش بین المللی جشنواره ادینبورگ به سال ۲۰۰۸ بازمی گردد که در آن تعزیه(به صورت ویدئوآرت) از عباس کیارستمی و کشتی شیطان نمایشی از آتیلا پسیانی به جشنواره دعوت شده بودند. با این حال جاناتان میلز مدیر جشنواره ادینبورگ در گفت و گوی اختصاصی با بی بی سی عنوان کرد که درهای جشنواره به روی آثار تازه از ایران بازخواهد بود.

افتتاح یک تالار تازه

جشنواره ادینبورگ امسال صاحب یک تالار بسیار بزرگ در خارج از شهر شد.

جشنواره ادینبورگ امسال صاحب یک تالار بسیار بزرگ در خارج از شهر شد. ظاهراً عظیم بودن اجراهایی چون نمایش آرین موشکین باعث شد تا مدیران جشنواره به فکر ساختن یک تالار بزرگ بیفتند و این ایده به سرعت عملی شد.

انباری ای در نزدیکی فرودگاه ادینبورگ برای این منظور انتخاب شد و این مکان حالا تالار بزرگی است با یک صحنه بسیار عظیم که برای سال های بعدی جشنواره هم باقی خواهد ماند.

اعتراض به حضور یک گروه اسرائیلی

جشنواره ادینبورگ معمولاً به دور از مسائل سیاسی برگزار می شود، اما امسال دعوت از یک گروه اسرائیلی برای اجرا در جشنواره بین المللی ادینبورگ اعتراض هایی را برانگیخت.

اجرای رقص مدرنی به نام «هورا» از یک گروه اسرائیلی، با اعتراض عده ای روبرو شد که در بیرون تالار تجمع کردند و به دلیل چیزی که این گروه «جنایت های اسرائیل در غزه» می نامید، خواستار تعطیلی این اجرا شدند.

گروه های پلیس در محل اجرا حاضر شدند و نظم و ترتیب را برای اجرای این رقص برقرار کردند.

این احتمالاً اولین بار است که حضور یک گروه در جشنواره ادینبورگ این چنین مورد اعتراض قرار می گیرد.

جشنواره های دیگر

"جشنواره ها ادینبورگ تنها به هنرهای نمایشی و موسیقی ختم نمی شود. در کنار جشنواره بین المللی ادینبورگ و جشنواره فرینج، چندین جشنواره بزرگ دیگر هم در ماه اوت در پایتخت تاریخی اسکاتلند برپا می شود."

جشنواره ها ادینبورگ تنها به هنرهای نمایشی و موسیقی ختم نمی شود. در کنار جشنواره بین المللی ادینبورگ و جشنواره فرینج، چندین جشنواره بزرگ دیگر هم در ماه اوت در پایتخت تاریخی اسکاتلند برپا می شود.

از جمله مهمترین این جشنواره ها، جشنواره هنرهای تجسمی و جشنواره کتاب است. جشنواره هنرهای تجسمی امسال، به اندازه سال قبل گسترده و پرسر و صدا نبود، اما کماکان نمایشگاه های دیدنی را در دل خود جای داد؛ از جمله «از ون گوگ تا کاندینسکی» که نمایشگاه بزرگی است در نشنال گالری اسکاتلند با آثار دیدنی ای از ون گوگ، پل سینیاک، گوگن،مونک، مونه و کاندینسکی، زمانی که همگی از شلوغی شهرها گریزان شدند و در دل طبیعت به جست و جوی راز زندگی برآمدند

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.