وزیر ارشاد، بهمن دری، معاون فرهنگی را برکنار کرد

به روز شده:  16:43 گرينويچ - چهارشنبه 05 سپتامبر 2012 - 15 شهریور 1391

شایعه استعفای بهمن دری در هفته های اخیر تکذیب شده بود

بهمن دری، معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران از سوی وزیر ارشاد، برکنار شد.

آقای دری در ماه های اخیر با ایجاد محدودیت های کم سابقه برای ناشران و بازار نشر و اعمال سیاست های فرهنگی مورد انتقاد بسیاری از اهالی فرهنگ، از چهره های خبر ساز دولتی ایران بود. از جمله انتقادهایی که برخی به آقای دری وارد می دانستند نحوه برگزاری بیست و پنجمین نمایشگاه کتاب بین المللی تهران بود.

آقای دری، رئیس بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در ایام برگزاری این نمایشگاه نسبت به بروز هر گونه تخلف هشدار داده و تهدید کرده بود که اگر تخلف ناشران محرز شود، رای نهایی در صحن مصلی به اجرا در خواهد آمد.

در اواخر اردیبهشت ماه سال جاری بعد از اتمام بیست و پنجمین نمایشگاه کتاب شایعاتی مبنی بر کناره گیری آقای دری مطرح شده بود ولی او در پاسخ به سوالات رسانه ها در این باره گفته بود که خیال کناره گیری ندارد و اهل استعفا نیست.

خبرگزاری فارس می گوید بهمن دری در هفته های گذشته "در منزل به امور رسیدگی می‌کرده است."

بهمن دری که ریاست انتشارات کل سپاه را در کارنامه کاری خود دارد، تیرماه سال ۸۹ به‌جای محسن پرویز معاون امور فرهنگی وزارت ارشاد شد.

محمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران، طی حکمی، علی اسماعیلی را به عنوان سرپرست معاونت فرهنگی منصوب کرده است.

آقای اسماعیلی که پیش از این مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رییس حوزه ریاستی این وزارتخانه بوده در سال ۸۸ نیز به سمت مشاور و مدیر کل حراست وزارت ارشاد منصوب شده بود.

بهمن دری، کتاب و ناشران ایرانی

بهمن دری زمستان سال گذشته از تعلیق نشر چشمه و ثالث و چند ناشر دیگر خبر داده بود و گفته بود تخلف آنها هم ساختاری و هم محتوایی است.

ناشران تعلیقی اجازه ارائه کتاب تازه ای به اداره ممیزی وزارت ارشاد ندارند. نشر چشمه که از ناشران با سابقه ایران است در پی این تصمیم دولتی، از حضور در نمایشگاه بین‎المللی کتاب هم محروم شده بود.

بهمن دری در توضیح دلایل لغو پروانه نشر چشمه گفته بود که "این انتشارات کتابی عرضه کرد که سراسر ضد قیام کربلا و ضد امام حسین بود."

منظور او از عرضه کتاب، ارائه آن به وزارت ارشاد برای ممیزی است؛ روندی که همه ناشران برای دریافت مجوز چاپ هر کتاب طی می کنند.

ناشران کتاب های خود را برای بررسی و صدور مجوز به اداره ممیزی وزارت ارشاد می فرستند و ممیزان پس از بررسی، یا آن را غیرقابل چاپ اعلام می کنند یا مواردی را برای حذف، تعدیل یا تغییر پیشنهاد می دهند. ناشران با اعمال این اصلاحات، کتاب را چاپ می کنند.

معاون وقت فرهنگی وزارت ارشاد ایران گفته بود "زمانی شما کتابی ارائه می‌کنید و غیر قابل انتشار تشخیص داده می‌شود و مساله خاصی نیست ولی زمانی که این غیرقابل انتشارها تعدادشان زیاد می‌شود و حجم اصلی کار ناشر را دربر می‌گیرد آن هنگام نشان‌دهنده نوعی کجروی و ترویج تفکری خاص و مضر و غلط است."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.