دولت دوباره با 'گشت ارشاد' درگیر شد

به روز شده:  12:15 گرينويچ - جمعه 07 سپتامبر 2012 - 17 شهریور 1391

کارگردان گشت ارشاد قبلا گفته بود تمایلی ندارد که فیلمش را وارد شبکه نمایش خانگی کند

فیلم سینمایی ایرانی گشت ارشاد که بهار امسال یک بار هنگامی که بر پرده سینماها قرار گرفت موضوع پر واکنش رسانه های خبری سینمایی بود، باردیگر خبر ساز شد.

دی وی دی "گشت ارشاد" در حالیکه روی آن نوشته شده، حاوی صحنه های "حذف شده" است وارد شبکه نمایش خانگی شده است. وزارت ارشاد می گوید در عرضه این فیلم در شبکه نمایش خانگی تخلفاتی رخ داده اما کارگردان اثر، این گفته را رد می کند.

بعد از اینکه اکران نوروزی گشت ارشاد در سینماهای حوزه هنری از سوی سازمان تبلیغات اسلامی متوقف شد، ادامه اکران آن در برخی سینماهای دیگر با انتقاد تند برخی نمایندگان مجلس و امامان جمعه مواجه شد. در پی این اعتراض ها و تجمع گروه موسوم به "انصار حزب الله" در برابر وزارت ارشاد و سینماهای نمایش دهنده این فیلم، این وزارتخانه اکران این فیلم را متوقف و فیلم دیگری را جایگزین آن کرد.

فیلم "گشت ارشاد" ساخته سعید سهیلی است و ماجرای سه جوان ساکن جنوب شهر تهران را روایت می کند که برای به دست آوردن پول دست به کارهای خلاف می‌زنند. یکی از کارهای آنها این است که درقالب گشت ارشاد از مردم اخاذی می‌کنند.

حالا بعد از گذشت حدود پنج ماه خبرگزاری های ایران خبر دادند که این فیلم به همراه پشت صحنه، مرور حاشیه‌ها و "صحنه‌های حذف‌شده از فیلم" با مجوز وزرات ارشاد روانه شبکه نمایش خانگی شده است.

مهدی عظیمی، قائم مقام دفتر ارزشیابی و نظارت سینمای حرفه ای وزارت ارشاد، روز گذشته شانزدهم شهریور ماه، از وقوع "پاره ای تخلفات" در تهیه بسته نهایی فیلم سینمایی گشت ارشاد و انتشار و تکثیر آن خبر داد. وی گفت که بررسی های تکمیلی برای جمع بندی نهایی همچنان ادامه دارد و با متخلفان این پرونده برخورد خواهد شد.

"فیلم "گشت ارشاد" ساخته سعید سهیلی است و ماجرای سه جوان ساکن جنوب شهر تهران را روایت می کند که برای به دست آوردن پول دست به کارهای خلاف می‌زنند. یکی از کارهای آنها این است که درقالب گشت ارشاد از مردم اخاذی می‌کنند."

امروز، هفدهم شهریور ماه نیز جواد شمقدری، رئیس سازمان سینمایی در گفتگو با ایسنا، وقوع "تخلف" در این زمینه را تایید کرده اما تاکید کرده که بررسی ها هنوز ادامه دارد.

از سوی دیگر موسسه عرضه این اثر سینمایی در شبکه ویدیویی خانگی تاکید کرده که هیچ تخلفی در عرضه نسخه نمایش خانگی گشت ارشاد صورت نگرفته است و حذفیات اعمال شده در فیلم همان اصلاحات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و نسخه‌ای که عرضه شده همان نسخه‌ای است که برای بازبینی تحویل وزارت ارشاد داده شده و همین نسخه نیز پروانه نمایش گرفته است.

به گزارش ایسنا، سعید سهیلی کارگردان گشت ارشاد هم روز گذشته طی گفتگویی ضمن بیان اینکه تخلفی اتفاق نیفتاده است، از وزارت ارشاد خواسته بررسی‌های تکمیلی را انجام دهد و در صورت تبرئه شدن فیلم با کسانی که این تهمت را وارد کرده‌اند برخورد کند.

آقای سهیلی همچنین گفته است "من فکر می‌کنم اگر هم اشکالی ایجاد شده باشد به مشکلات درون‌سازمانی وزارت ارشاد و اختلافات بین مسئولان قدیم و جدید ارشاد مربوط می‌شود و گویا فیلم ما قربانی جنگ قدرت شده است."

گشت ارشاد در حالی رسماً وارد شبکه نمایش خانگی شده‌است که سعید سهیلی کارگردان این اثر دوماه پیش در پاسخ به پیگیری یکی از رسانه‌ها درباره سرانجام نسخه نمایش خانگی گشت ارشاد گفته بود: "با اتفاقی که برای این فیلم در اکران نوروزی افتاد، فاتحه این فیلم را خوانده و دیگر هیچ تمایلی به ورود آن به شبکه نمایش خانگی ندارم."

این کارگردان همچنین اضافه کرده بود: "هرچند ممکن است نسخه قاچاق این فیلم وارد بازار شود، اما همین جا به قاچاقچیانی که بتوانند این فیلم را وارد بازار کنند تبریک گفته و امیدوارم پولی که در می آورند حلالشان باشد."

سعید سهیلی، کارگردان گشت ارشاد بر روی جلد دی‌وی‌دی این فیلم خطاب به مخاطبان نوشته: "در مورد گشت ارشاد هیچ نباید گفت، تنها باید نشست و آن را تماشا کرد، چند ماه منتظر پروانه ساخت آن بودم مهم نیست، برای ساخت آن چه سختی ها کشیدم مهم نیست، در زمان اکران آن چه ناملایمتی ها دیدم مهم نیست، فیلم در تهران پایین کشیده شد و در شهرستان ها اکران نشد مهم نیست، خودم همراه با فیلم آتش گرفتم و سوختم مهم نیست، پس هیچ نمی گویم و با تمام بی انصافی ها می سازم و دوباره فیلم می‌سازم."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.