شمقدری اصولگرایان را به "بحران سازی" متهم کرد

به روز شده:  12:03 گرينويچ - دوشنبه 10 سپتامبر 2012 - 20 شهریور 1391

آقای شمقدری گفت که جریان اصولگرا به دلیل زاویه بندی ها و فاصله گذاری های بین خودشان و دولت، اشکال تراشی می کنند

رییس سازمان سینمایی ایران از اصولگرایان گله کرده و گفته است که انتظار نداشته تشکیلات دولتی سینما از جانب آنها لطمه بخورد.

جواد شمقدری، رییس سازمان سینمایی کنونی و معاونت سینمایی پیشین وزارت ارشاد دولت محمود احمدی نژاد، در گفتگو با خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا گفت پیش بینی نمی کرده است که "کسانی که باید می آمدند و کمک و همراهی می کردند تمام عزمشان را بر این گذاشتند که هر چه بیشتر به این تشکیلات ضربه بزنند، مانع تراشی کنند و بحران به وجود بیاورند."

آقای شمقدری که در آستانه روز ملی سینما در ایران گفته است" اصلا پیش بینی نمی کردیم این بحران سازی ها را جاهایی مانند حوزه هنری همراهی کند. همچنین جریان اصولگرا که باید ما را حمایت و همراهی می کرد متاسفانه دیدیم در جاهایی به خاطر زاویه بندی ها و فاصله گذاری هایی که بین خودشان و دولت ایجاد کرده بودند به جای اینکه قدر دولت را بدانند و به آن کمک کنند به خاطر برخی مسایل که باید بعدها درباره آن صحبت کرد بنا به مخالفت، اشکال تراشی و خرده گیری گذاشتند."

اختلاف حوزه هنری سازمان سینمایی که آقای شمقدری به آن اشاره کرده است به اکران برخی فیلم ها از جمله "گشت ارشاد" که این روزها خبر ساز شده باز می گردد. حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی در بهار سال جاری اعلام کرد که برخی فیلم ها را که "غیر ارزشی" تشخیص می دهد در سینماهای زیر مجموعه اش اکران نخواهد کرد. از آنجایی که فیلم هایی که حوزه هنری درباره آنها سخن می گفت فیلمهایی بود که وزارت ارشاد آنها را برای اکران تایید کرده بود، سازمان سینمایی از این عمل حوزه هنری انتقاد کرد اما این تشکیلات همچنان به رویه خود در این مورد ادامه داد و برخی فیلم ها را به تشخیص خودش در سینماهای خود اکران نکرد.

مورد دیگری که در عرصه سینمای ایران مورد اختلاف دولت و برخی اصولگرایان است، موضوع ساخت فیلم لاله است. فیلم سینمایی لاله حول داستان زندگی لاله صدیق نخستین زن قهرمان رالی در ایران است که مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی نام "پروژه ملی" بر آن نهاد و اعلام کرد پنج میلیارد تومان برای ساختش توسط اسدالله نیک نژاد سرمایه گذاری می کند.

اسدالله نیک نژاد کارگردان ایرانی ساکن آمریکا در جریان همایش ایرانیان خارج از کشور در نیویورک که به همت اسفندیار رحیم مشایی برگزار شده بود با محمود احمدی نژاد دیدار کرد و به گزارش رسانه های سینمایی از شخص وی برای ساخت این فیلم قول همکاری گرفت.

هم اکنون هم با وجود مخالفت های شدید چهره های مختلف اصولگرا و غیر اصولگرا و برخی دست اندرکاران سینما، دولت همچنان بر تصمیم خود اصرار دارد. بیژن نوباوه یکی از اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس در مخالفت با ساخت این فیلم تا بدانجا پیش رفت که گفت: "مجلس به هیج وجه زیربار ساخت چنین فیلمی نخواهد رفت" و وزیر ارشاد دولت آقای احمدی نژاد را در صورت اصرار به ساخت این فیلم به استیضاح تهدید کرد.

از جمله دلایل مخالفت منتقدان، آنگونه که می گویند، "محتوای فمینیستی"، اینکه " لاله صدیق که فیلم درباره زندگی اوست، الگوی زن ایرانی نیست" و "سوابق کاری اسدالله نیک نژاد در هالیوود" است.

آقای شمقدری در گفتگوی امروز، دوشنبه، بیشتم شهریور ماه خود، از مخالفان خود خواست که "حداقل شش ماه سکوت کنند" و بگذارند او کارش را بکند. رییس سازمان سینمایی همچنین گفت که خبر دارد، مخالفانش "نشسته اند و برای آینده برنامه ریزی می کنند تا بتوانند دوباره بحران جدیدی آغاز کنند."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.