'ناصرالدین شاه و هشتاد و چهار زنش' در آپارات

به روز شده:  20:49 گرينويچ - چهارشنبه 12 سپتامبر 2012 - 22 شهریور 1391

'ناصرالدین شاه و هشتاد و چهار زنش' در آپارات

این هفته در آپارات فیلم 'ناصرالدین شاه و هشتاد و چهار زنش' ساخته بئاته پترسون فیلمساز نروژی به نمایش در می آید.

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

این هفته در آپارات فیلم'ناصرالدین شاه و هشتاد و چهار زنش' ساخته بئاته پترسون فیلمساز نروژی به نمایش در می آید.

ناصرالدین، چهارمین شاه سلسله قاجار به چند چیز معروف است ، حرم سرایش ، نفوذ مادرش، هنر عکاسی اش و البته قتل اش ولی در مورد ناصرالدین شاه و زن های حرم سرایش چه می دانید ؟

آپارات

نمایی از فیلم 'ناصرالدین شاه و هشتاد و چهار زنش'

درباره فیلم

'در سال ۱۲۲۱ شمسی یک هیات ایرانی در سفر به انگلستان با ملکه ویکتوریا دیدارکرد. وقتی این هیات به ایران برگشت، با خود از طرف ملکه یک دوربین عکاسی برای ناصرالدین میرزا، میراث دار تاج و تخت هدیه آورد. ولیعهد جوان عاشق این وسیله جادویی شد و زندگی اش در تمام سال های بعد را با همین دوربین ثبت کرد. ناصرالدین چیزهایی را در معرض دید عموم قرار داده که قرار نبود هرگز کسی ببیند.' این کلام، ابتدای حکایت ' ناصرالدین شاه و هشتاد و چهار زنش'ساخته بئاته پترسون فیلمساز نروژی است. خانم پترسون، در این فیلم ، با جمع آوری عکس هایی که ناصرالدین شاه از خود و زنان حرمسرایش گرفته بود و افزودن چندین بخش انیمشن به آن، روایتی فانتزی - تاریخی از زندگی شخصی او ساخته است. البته صحت و سقم استنادات تاریخی فیلم بر عهده سازنده فیلم است.

ویژگی فیلم

'ناصرالدین شاه و ۸۴ زن اش'، فیلمی خوش ساخت و جذاب با یک تکنیک ساده و روایی است. این فیلم در جشنواره های فیلم متعددی پذیرفته شده و به نمایش در آمده است.این فیلم در جشنواره فیلم زنان در هراره ، جشنواره 'در تبعید' گوتنبرگ و جشنواره بین المللی نیویورک پذیرفته شده و جایزه بهترین فیلم خارجی و بهترین مستند داستانی را در جشنواره فیلمهای زیرزمینی لوس آنجلس و نیز بهترین فیلم مستند و مستند داستانی را به ترتیب در جشنواره فیلم ونکور کانادا و جشنواره بین المللی فیلم نیویورک، از آن خود کرده است.

درباره کارگردان

آپارات

بئاته پترسون، نویسنده و کارگردان فیلم

بئاته پترسون نویسنده و کارگردان و تهیه کننده این فیلم متولد نروژ و دانش آموخته آکادمی هنر نروژ در سال ۲۰۰۱ است. وی همچنین در انستیتو رپین در سن پترزبورگ هنرهای تجسمی خوانده است. وی علاوه بر تولید آثار مختلف هنری همچون طراحی و ویدئو آرت، به عنوان یک نویسنده در نشریات و مجلات نروژ نیز شناخته می شود.وی در سال ۲۰۰۸ فیلم 'تاتر اشک ها' را به همراه دیمیتری یوری درباره تعزیه و آیین های نمایشی عاشورا در ایران ساخته است. در کارنامه فیلمسازی خانم پترسون، فیلمهای دیگری نیزبه چشم می خورند که در بسیاری از جشنواره های جهانی به نمایش در آمده اند:

آنیا بریین – یک تصویر(۲۰۱۰) روز سوم(۲۰۰۹) ، تاتر اشک ها(۲۰۰۸) ، کابل – پینگ پنگ(۲۰۰۵) ، گفتگو( ۲۰۰۱)

نگاه کارگردان

این فیلم، داستان رقابت ها و توطئه های داخل حرمسرا ، قتل ، فساد و مبارزه برای به دست گرفتن قدرت سیاسی در دوره قاجاریه در ایران و همچنین رابطه توام با مشکل ایران با اروپا را روایت می کند.

این فیلم پژوهشی است درباره این که آنچه هم اکنون در ایران وجود دارد، چگونه بوجود آمده و از دیدگاهی تاریخی به این مسئله که هیچ گاه به آن پرداخته نشده می پردازد که نقش موثری که زنان در ابتدای شکل گیری ایران مدرن بازی کرده اند، چگونه بوده است.

خلاصه فیلم هفته گذشته 'از باغهای نامرئی' ساخته المیرا رستگار

آپارات

نمایی از فیلم 'باغهای نامرئی'

در این فیلم با رضا قاسمی، نویسنده این رمان و چند رمان خوب دیگر، بیشتر آشنا می شویم. 'همنوایی شبانه ارکستر چوب‌ها' در دهه هفتاد موفق شد، عمده ترین جوایز ادبی ایرانی را از آن خودش کند و بسیاری از نویسندگان و منتقدان ادبی به تحسین این اثر پرداختند. اما رضا قاسمی که صاحب سبک ادبی خاص خودش است، در باد موفقیت های ادبی این رمان نخوابید و به عنوان یک نویسنده پرمطالعه ، دو سه رمان مدرن دیگر را هم نوشته که تازه ترین اش' پروانه ها و امکان ها' در فیس بوک و اینترنت منتشر شده است. اما این فقط بخشی از کارنامه فعالیت های هنری این نویسنده است. اشاره مفصل تر به این آثار را در فیلم 'از باغهای نامرئی' پی گرفته می شود. این فیلم درباره زندگی و فعالیتهای حرفه ای رضا قاسمی است از زبان خودش و نیز روای فیلم.

نظرات بینندگان درباره فیلم 'از باغهای نامرئی'

آتی

آقای نویسنده دلمان را برد و چشممان را دریا کرد. چقدر دریغ داریم ما.

سید حسن

آموزنده و جالب بود.

منصوره

خوب بود اما برای شناخت اقای قاسمی کافی نبود.

فرزاد

همیشه وقتی اسمی از او می شنوم یا فیلمی می بینم به یاد ساز او می افتم و همنواییش با صدای شهرام ناظری. زمان چه زود میگذرد و آدمها چه زود از ما دور میشوند.

بهراد

فیلم خوبی بود. امیدوارم از این دست فیلم ها در بی بی سی بیشتر ببینم.

حسین

ساخت ضعیفی داشت . «خلاقیت»، حلقه‌ گمشده‌ی این فیلم بود و کارگردان فقط موفق به ضبط گزارشی شده که در حد استاندارد تکنیکی نیز نیست.

مجتبی

بی نهایت لذت بردم ، سپاس از خانم رستگار و شبکه بی بی سی. گرچه زیبایی کارهای استاد قاسمی بسیار فراتر از این ساخته باشد اما این تلاش ستودنی بود.

نسیم

خیلی خوشحال شدم که این فیلم را پخش کردید ،چون کتاب 'هم نوایی شبانه ارکستر چوبها' را چند سال پیش خوانده بودم و دلم می خواست اطلاعات بیشتری از نویسنده اش داشته باشم.

کیوان

فیلم به خوبی که انتظار داشتم نبود. جای کار زیادی داشت.

مجید

معتقدم یک هنرمند بزرگ آن هم از نوع نویسنده اش، خود را در کارها و آثارش متجلی می کند. ریز شدن در زندگی شخصی و زوایای خصوصی زندگی یک نویسنده یا هر هنرمند دیگری همواره دیدگاه مرا نسبت به آن شخص تغییر داده است. دیدگاهی که من در خلال مرور و آشنایی با آثار آن هنرمند کسب کرده ام و به حق و واقع شخصیت واقعی هنرمند نیز همان است. رضا قاسمی برای من همان است که در تنهایی هام 'ارکستر شبانه' و 'ورد بره ها' یا ' پروانه ها و امکان ها' را روایت کرده. نه آن کسی که روبروی دوربین می نشیند و از غربت و روزمرگی های نوازنده و نویسنده ای در پاریس می گوید.

کبری

تاتر، موسیقی و پرواز بر فراز ادبیات. خوشا این سفر، خوشا این پرواز.

چقدر دوست داشتم آنجایی که گفت: 'از رفتن راه‌های رفته بیزارم؛ دلم تازگی می‌خواهد.'

سپنتا

وای از آن'وردی' که این مرد برای بره ها با نی نواخت و وای از 'همنوایی شبانه' اش! پس از 'سلوک 'دولت آبادی مست متنی غیرمتعارف نشده بودم، قاسمی عزیز قیمت نمی توان بر همنوایی و وردهایی که میخوانی گذاشت .آقا فال هم بگیر و شور بختی نسل ما را عیان کن.خسته مباشد حتی ریزه ایی دست و دل جویباریت مرد.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: کلیک aparat@bbc.co.uk

زمان پخش برنامه آپارات

به وقت تهران به وقت کابل به وقت دوشنبه به وقت گرینویچ
پنجشنبه

۲۱:۰۰

۲۱:۰۰

۲۱:۳۰

۱۷:۳۰

تکرار جمعه

۱۱:۰۰

۱۱:۰۰

۱۱:۳۰

۰۷:۳۰

تکرار جمعه

۲۴:۰۰

۲۴:۰۰

۰۰:۳۰روز بعد

۱۹:۳۰

تکرار شنبه

۱۳:۰۰

۱۳:۰۰

۱۳:۳۰

۰۸:۳۰

تکرارچهارشنبه

۲۴:۰۰

۲۴:۰۰

۰۰:۳۰روز بعد

۱۹:۳۰

تکرار پنج شنبه

۱۶:۰۰

۱۶:۰۰

۱۶:۳۰

۱۱:۴۰

*ممکن است هنگام پخش خبر فوری، محتویات این صفحه و این برنامه بدون اعلام قبلی تغییر کند.

صفحه کلید مجازی

تماس با ما

* بخش های ستاره دار باید پر شوند

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.