پنجره هایی به روزگار ما؛ نمایشگاه مشترک پری‌یوش گنجی و کیارستمی

به روز شده:  16:43 گرينويچ - پنج شنبه 13 سپتامبر 2012 - 23 شهریور 1391

گالری معتبر لوسی مکینتاش (Lucy Mackintosh) در شهر لوزان سوئیس میزبان نمایشگاه مشترکی از نقاشی ها و عکس های تازه پری یوش گنجی و عباس کیارستمی با عنوان "پنجره" است.

از پری یوش گنجی ده اثر نقاشی با تکنیک رنگ و روغن بر روی بوم و از عباس کیارستمی شش عکس چاپ شده بر روی بوم در این گالری به نمایش در آمده است.

نقاشی های خانم گنجی در ادامه مجموعه ای است که از سال ۲۰۰۲ با عنوان "پنجره ها، پنجره شب، پنجره روز" آغاز کرده است و بر این اساس تک تک تابلوها عنوان مستقلی ندارند.

تابلوها به دو بخش پنجره روز و پنجره شب تقسیم شده اند، پنجره های شب، رنگ مایه هایی از بنفش دارند و پنجره های روز بیشتر به سپیدی، خاکستری و زرد تمایل دارند و بیشتر آن ها در ابعاد دو در دو و نیم متر ارائه شده اند.

در کارهای پریوش گنجی لایه هایی متعددی از فرم و رنگ بر روی هم نشسته است و این آثار، حسی چند وجهی از نگاه نقاش را از لابه لای دریچه هایی پر رمز و راز به مخاطب نشان می دهند. دریچه هایی که بیننده از میان آن ها به سفری دور و نزدیک می رود و خود را با عطر گل های رز و نقش مایه های ایرانی همراه می بیند.

در طی سال ها فعالیت هنری، این نخستین تجربه نمایشگاهی خانم گنجی در نمایشگاهی دو نفره است و برای عباس کیارستمی پس از نمایشگاهی که با پرویز تناولی، نقاش برجسته ایرانی داشته ، دومین تجربه نمایشگاهی دو نفره محسوب می شود.

پری یوش گنجی در مراسم گشایش نمایشگاه خود در گفتگویی با اشاره به آثاری که از او در این نمایشگاه به نمایش در آمده گفت: "این مجموعه در عین آبستره بودن سرگذشت زندگی من و به نوعی همه ما است؛ آنچه بر من و اطرافیان من در جامعه گذشته است، در مجموعه های پیش رو، لایه های متعددی را می بینید از تن های مختلف که گاهی تا بیش از پانزده لایه بر روی هم نشسته اند و هر لایه بیننده را به لایه ای دیگر و سرانجام به لایتناهی سوق می دهند و در این میان، مخاطب سفری درونی را آغاز می کند، خود را جستجو می کند و شادی و غم هایش را در طی دوران مختلف زندگی اش می بیند."

پری یوش گنجی متولد ۱۳۲۴ در شهر تبریز است.او تحصیلات مقدماتی نقاشی را در هنرستان هنرهای زیبای دختران تهران و زیر نظر استادان رضا فروزی و محمود فرشچیان به پایان رسانده است.

طراحی پارچه را نزد پدرش که استاد طراحی و از پیشگامان طراحی پارچه بود آموخت و تحصیلات دانشگاهی اش را در رشته نقاشی دردانشکده هنر سنت مارتین لندن ۱۹۶۸، دانشکده هنر سر جان کاس لندن ۱۹۶۹ و دانشکده هنرهای زیبای بوزار پاریس ۱۹۷۶، دنبال کرد.او همچنین در سال ۱۹۷۴ مدرک لیسانس هنر و طراحی خود را از دانشکده هنر چلسی دریافت کرد.

خانم گنجی تاکنون ده ها نمایشگاه انفرادی و گروهی درکشورهای مختلف از جمله ایران، ژاپن، انگلستان، آمریکا، آلمان، عربستان سعودی، آلمان و کویت داشته است.

او در حال حاضر مدرس طراحی و چاپ پارچه در دانشگاه الزهرا و نماینده بنیاد فرهنگی ژاپن در ایران است.

پنجره هایی به نور و امید

از عباس کیارستمی، کارگردان صاحب نام سینمای ایران، شش قطعه عکس رنگی و بدون عنوان در ابعاد یک در یک و نیم متر با چاپ بر روی بوم به نمایش در آمده است که به نظر می رسد این شیوه چاپ، هماهنگی بسیاری با تابلوهای دیگر این نمایشگاه دارد.

عکس های این نمایشگاه نگاهی ساده و به طور موازی، اندیشمندانه ای با خود به همراه دارند که در ادامه همان نگاهی است که سال ها است از کیارستمی می شناسیم.

او این بار با دوربین عکاسی اش از میان قابی ساده از خشت و گل، تک درختی سبز را به ما نشان می دهد که سبز و پر امید ایستاده است و یادآور مجموعه تک درخت های اوست که سال ها پیش به نمایش گذاشته بود. در عکسی دیگر زنی سالخورده، تنها و در انتظار را از میان پنجره ای دیگر به تصویر کشیده است.

در اثری دیگر خانه ای متروک با دست نوشته ای یادگاری و یک بطری غبار گرفته می بینیم که نوری مایل از شیشه پنجره در کنارش می تابد تا از روزهایی گذشته آن خانه و ساکنانش حکایت کند.

نورهای عکس ها، مخاطب را شیفته خود می کند و عطر کوچه ها و طراوت سایه سار درختان را به نرمی به روی بیننده می نشاند.

همزمان با این نمایشگاه، فیلم مثل یک عاشق ساخته آخر عباس کیارستمی نیز در سینماتک لوزان به نمایش در آمد که همانند عکس های این نمایشگاه با استقبالی گرم از سوی مخاطبین سوئیسی و ایرانی و نیز رسانه های این کشور مواجه شد.

نمایشگاه "پنجره" از هفتم سپتامبر تا ۱۳ اکتبر سال جاری در شهر لوزان سوئیس ادامه خواهد داشت.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.