عکس: مردی که با عکس‌هایش جنگ داخلی آمریکا را ثبت کرد

به روز شده:  17:04 گرينويچ - دوشنبه 17 سپتامبر 2012 - 27 شهریور 1391

The Scot who shot the American Civil War

  • الکساندر گاردنر، یک اسکاتلندی که از پدران عکاسی خبری به شمار می آید، در سال ۱۸۵۶ به آمریکا رفت. چند سال بعد، جنگ داخلی آمریکا آغاز شد، گاردنر که در گالری یک عکاس به نام متیو برادی کار می کرد، شروع به ثبت لحظات این جنگ با دوربین خود کرد.
  • ایالت های جنوبی که برده داری در آنها رایج بود مخالف آبراهام لینکلن بودند که وعده محدودسازی برده داری را داده بود. این ایالت ها شروع به جداسازی خود از آمریکا کردند و در آن هنگام بود که جنگ داخلی اجتناب ناپذیر به نظر رسید.
  • جنگ در سال ۱۸۶۱ آغاز شد یعنی یک ماه پس از تحلیف لینکلن. گاردنر به همراه برادی، یک عکاس دیگر، با "ارتش اتحاد" همراه شدند. در سپتامبر ۱۸۶۲، آنها به آنتیتام در مریلند رسیدند که صحنه درگیری خونینی بود. آنها چهار روز را به عکاسی از سربازان کشته شده پرداختند. این جنگ بود که باعث تولد عکاسی خبری شد.
  • گاردنر طرفدار دوربین های استریوکوپیک یا سه بعدی بود. تصاویر چپ و راست در صورت مشاهده با یک ابزار خاص، به صورت یک عکس واحد سه بعدی دیده می شود.
  • در نیویورک، برگزاری نمایشگاهی از این عکس ها که از جبهه های جنگ گرفته شده بود، با استقبال بسیاری مواجه شد، به طوری که مردم برای دیدن آنها صف می کشیدند.
  • الکساندر گاردنر در سال ۱۸۶۳ خودش یک استودیوی عکاسی در واشنگتن دایر کرد. در ماه اوت آن سال، جنگ داخلی با نبرد "گتیزبرگ" به نقطه عطف خود رسید. عکس های گاردنر از گتیزبرگ به عنوان ماندنی ترین عکس های جنگی مطرح است.
  • یکی از مشهورترین عکس های او از گتیزبرگ، از جمله بحث انگیزترین عکس های اوست. در این عکس جسد یک سرباز جوان ارتش جنوب دیده می شود. درباره این عکس گفته شد که گاردنر جسد این سرباز را از جبهه به جای دیگری کشیده تا عکسش جالبتر به نظر برسد. گاردنر پیش از آن با به کارگیری رنگ قرمز خون سربازان را بیشتر از حد واقعی در عکس هایش جلوه داده بود.
  • در فوریه ۱۸۶۵، لینکلن رئیس جمهور آمریکا موافقت کرد تا گاردنر پورتره او را عکاسی کند. پنج روز پس از تسلیم ارتش جنوب در ماه آوریل، لینکلن توسط فردی به نام جان ویلکس بوت، هدف شلیک گلوله قرار گرفت و روز بعد از آن مرد. استودیوی عکاسی گاردنر با پخش کردن عکس های ضارب و همدستانش، به تلاش برای دستگیری آنان کمک کرد.
  • جان ویلکس بوت، در عملیات جستجو هدف تیر قرار گرفته و کشته شد. همدستان وی به اعدام محکوم شدند. گاردنر در زندان عکس هایی از آنان گرفت. این نخستین باری بود که عکس هایی به شکل رایج فعلی از محکومین (از رو به رو و از نیمرخ) گرفته می شد. این عکس لوئیس پین یکی از اعضای باند تبهکار را نشان می دهد.
  • گاردنر اجازه یافت تا از مراسم اعدام اعضای این باند عکس بگیرد. این نخستین باری بود که از مراسم اعدام عکس برداری می شد. این عکس او به عنوان نماد پایان جنگ داخلی آمریکا مطرح است.

More Multimedia

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.