تصویر لندن از نگاه عکاسان قرن بیستم

به روز شده:  11:25 گرينويچ - سه شنبه 18 سپتامبر 2012 - 28 شهریور 1391
عکس از سوشیتسکی

عکسی از کافه ای در «تاتنهام کورت رود» در قلب لندن، از وولفانگ سوشیتسکی عکاس اتریشی

لندن افسانه ای- به مانند پاریس- دستمایه مناسبی بوده و هست برای عکاسان بین المللی که طی دهه ها ذوق خود را در اطراف و اکناف این کلانشهر بیازمایند و حالا گالری تیت لندن فرصتی استثنایی فراهم آورده تا تصویر لندن را از زاویه نگاه تعدادی از عکاسان برجسته قرن بیستم ببینیم.

«لندنی دیگر» عنوان این نمایشگاه تیت است که زندگی روزانه و مردم لندن را طی شش دهه از سال ۱۹۳۰ تا ۱۹۸۰ از دریچه دوربین عکاسان غالباً ستایش شده، با ما قسمت می کند.

این نمایشگاه آثار چهل و یک عکاس را در خود جا داده که همه آنها غیر بریتانیایی هستند و در واقع هدف نمایشگاه، نمایش لندن از نگاه دوربین عکاسان حرفه ای خارجی است.

این چهل و یک عکاس، هر کدام داستان متفاوتی دارند؛ برخی به عنوان جهانگرد به لندن آمده اند، برخی برای عکاسی، عده ای به عنوان پناهنده و تعدادی هم به عنوان مهاجرانی که لندن را برای سکونت تا به آخر عمر برگزیده اند، از کشورهای گوناگون؛ از فرانسه و اتریش تا غنا و آرژانتین.

در این نمایشگاه که تا شانزدهم سپتامبر برپا بود، نگاه ها و سوژه های متفاوتی گرد آمده است: از ثبت و ضبط نشانه های مشهور لندنی- از اتوبوس قرمز تا باجه های تلفن- تا ثبت زندگی مردم فقیر و گداها در خیابان، از مراسم سلطنتی تا حرکت های اجتماعی دهه هفتاد و زندگی جوانان یاغی و پانک ها.

این آثار از میان یک مجموعه نادر از ۱۴۰۰ عکس از ۱۲۰ عکاس از دهه ۱۸۸۰ تا به امروز انتخاب شده که متعلق به اریک و لوئیس فرانک بوده که طی بیست سال گرد آمده و به عنوان هدیه در اختیار موزه تیت قرار گرفته است. این عکس ها بیش از یک میلیون پوند ارزش گذاری شده اند و بزرگ ترین مجموعه عکس هدیه داده شده به گالری تیت است.

مجموعاً ۱۷۱ عکس از عکاسان مختلف در این نمایشگاه عرضه شده که شامل آثاری از معروف ترین عکاسان دنیا از هانری کارتیه برسون و ایو آرنولد تا عکاسان گمنام است.

"این آثار از میان یک مجموعه نادر از ۱۴۰۰ عکس از ۱۲۰ عکاس از دهه ۱۸۸۰ تا به امروز انتخاب شده که متعلق به اریک و لوئیس فرانک بوده که طی بیست سال گرد آمده و به عنوان هدیه در اختیار موزه تیت قرار گرفته است. این عکس ها بیش از یک میلیون پوند ارزش گذاری شده اند و بزرگ ترین مجموعه عکس هدیه داده شده به گالری تیت است."

از کارتیه برسون عکس های مربوط به مراسم تاجگذاری جرج ششم از نگاه عکاسی حکایت دارد که به دوربینش ایمان داشت و همیشه بدون استفاده از لنزهای زوم عکاسی می کرد و قادر بود در عکس های سیاه و سفید چشمگیر خود، با خلق یک ترکیب بندی خلاقانه، هنر عکاسی را چند گام جلوتر ببرد.

لندن اثر رابرت فرانک، تصویر ایستگاه اتوبوس در لندن بارانی از الیوت ارویت و عکس یک دختر با یک آشپزخانه اثر بروس دیویدسون از دیگر آثار معروفی هستند که بازدیدکنندگان می توانند در این نمایشگاه ببینند.

غالب این عکس ها در محله های توریستی نظیر پیکادلی گرفته نشده اند، بلکه بیشتر حال و هوای حاشیه های شهر یا درون کافه ها و بارهای وسط شهر را تصویر می کنند.

وولفانگ سوشیتسکی خانواده های طبقه کارگر را در اوایل دهه چهل سوژه عکس های خود قرار می دهد و بیل برانت یک زن خانه دار را در محله بتنال گرین، سوژه اصلی خود می کند.

آخرین آثار ارائه شده در این نمایشگاه، آثاری هستند از نیل کنلاک و لئونارد فرید که جنبه های فرهنگی روبه رشد شهر را تصویر می کنند و عکس های عکاسانی چون کارن کنور از پانک های دهه هفتاد، نگاه ژرفی را در دل حرکت های اجتماعی جست و جو می کنند.

وولفانگ سوشیتسکی عکاس اتریشی- که هنوز زنده است و ماه گذشته صد ساله شد- چند تا از دیدنی ترین عکس های نمایشگاه را عرضه کرده است. او که بخاطر ثبت فضاهای ناتورالیستی شهره است، در سال ۱۹۳۵ به لندن آمد و به عنوان فیلمبرادر مستند ساز معروف، پل روتا، مشغول به کار شد. در عکسی از چرخ و فلک سواری نوجوانان، او تصویری از رهایی و شادابی بچه های لندنی را تصویر می کند که در یک ترکیب بندی تخت، با زمینه ای خالی، حس آزادی آنها را منتقل می کند. در نقطه مقابل در عکسی از کافه ای در «تاتنهام کورت رود» در قلب لندن، زنی را در گوشه چپ عکس با نگاهی غریب به نیمرخ یک مرد سیگار به لب تصویر می کند که با فضای خالی نیمه راست عکس، تهی بودن احساسات و سردی زندگی شهری را به ما گوشزد می کند.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.