'ماشین روز قیامت' در آپارات

به روز شده:  19:33 گرينويچ - چهارشنبه 19 سپتامبر 2012 - 29 شهریور 1391

ماشین روز قیامت در برنامه آپارات

ماشین روز قیامت در برنامه آپارات

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

این هفته در برنامه آپارات فیلم'ماشین روز قیامت' ساخته 'سودابه مرادیان'به نمایش در می آید.

این روزها در سالگرد آغاز جنگ ۸ ساله ایران و عراق هستیم. جنگی که ۸ سال طول کشید. هزاران نفر را به کشتن داد هزاران نفر را معلول جسمی و ذهنی کرد. هزاران خانواده در هر دوسوی جنگ داغدار شدند و در کنارش البته عده ای هم از برکت جنگ به مقام و منصب و ثروت رسیدند. هنوز کسی نمی داند که واقعا 'چرا این جنگ اینقدر طول کشید؟'

درباره فیلم

آپارات

نمایی از فیلم 'ماشین روز قیامت'

ماشین روز قیامت نگاهی دارد به گروهی مهجور از بازماندگان جنگ. این فیلم که ساخت آن حدود ۴ سال طول کشیده، فیلمی تکان دهنده از زشتی های جنگ و از زندگی کسانی است که در تریبون های رسمی در ایران سعی می شود چشم بر واقعیت حضور آنها بسته شود. فیلم حکایت زندگی بیماران یکی از آسایشگاه های آسیب دیدگان جنگ در ایران است.

ویژگی فیلم

فیلم حاوی تصاویر منحصر بفرد و روایتی بی واسطه از واقعیت حزن انگیز جنگ است. فیلمساز انگشت به روی نکته بسیار حساسی گذاشته است: زندگی آسیب دیدگان جنگی یک آسایشگاه روانی در ایران. فیلم تدوین خوبی دارد و قصه کسانی را باز می گوید که حکایتشان کمتر شنیده شده است. فیملساز و گروه فیلمبرداری چنان خوب با محیط آسایشگاه اخت و عجین شده اند که انگار حضور آنها از نگاه بیماران محو شده است. یکدست نبودن تصاویر و ساختار تصویری فیلم از مشکلاتی است که فیلمساز با آن روبرو بوده ولی در مجموع شاهد فیلمی بسیار تاثیرگذار و نیز سندی بیاد ماندنی هستیم.

درباره کارگردان

آپارات

سودابه مرادیان، کارگردان فیلم

سودابه مردایان فارغ التحصیل سینما درسال ۱۳۷۴ از ایران است. او بعد از ساخت چند مجموعه مستند درباره زنان روستایی، ایرانشناسی و نیز چند فیلم داستانی، در طول سالها به تدریج تمرکزش را بر روی اثرات روانی جنگ گذاشته و مجموعه ای سه گانه ساخته است به نام 'جنگ و جنون'. ' ماشین روز قیامت' یکی از این سه فیلم است. او هم اکنون در آمریکا اقامت دارد.

نگاه کارگردان

'ماشین روز قیامت' تصویری است از قربانیان جنون تاریخی بشر که روز به روز بیشتر در سیاهی فراموشی خود خواسته‌مان فرو می روند، گم می شوند و محو می شوند.

بیست و دو سال از پایان جنگ گذشته است ولی هر روز قربانی جدیدی هدیه می‌برند.

خلاصه فیلم هفته گذشته"ناصرالدین شاه و ۸۴ زنش" ساخته بئاته پترسون

آپارات

نمایی از فیلم 'ناصرالدین شاه و هشتاد و چهار زنش'

'در سال ۱۲۲۱ شمسی یک هیات ایرانی در سفربه انگلستان با ملکه ویکتوریا دیدارکرد. وقتی این هیات به ایران برگشت، با خود از طرف ملکه یک دوربین عکاسی برای ناصرالدین میرزا، میراث دار تاج و تخت هدیه آورد. ولیعهد جوان عاشق این وسیله جادویی شد و زندگی اش در تمام سال های بعد را با همین دوربین ثبت کرد. ناصرالدین چیزهایی را در معرض دید عموم قرار داده که قرار نبود هرگز کسی ببیند.' این ابتدای داستان فیلم ' ناصرالدین شاه و هشتاد و چهار زنش'ساخته بئاته پترسون فیلمساز نروژی است. خانم پترسون، در این فیلم ، با جمع آوری عکس هایی که ناصرالدین شاه از خود و زنان حرمسرایش گرفته بود و افزودن چندین بخش انیمشن به آن، روایتی فانتزی - تاریخی از زندگی شخصی او ساخته است. البته صحت و سقم استنادات تاریخی فیلم بر عهده سازنده فیلم است.

نظرات بینندگان درباره فیلم "ناصرالدین شاه و ۸۴ زنش"

شهاب

واقعا بسیار زیبا و ساده این داستان به تصویر کشیده شد و تاسف از اینکه این مملکت چقدر فراز و نشیب دیده است. پیام های بسیاری در این فیلم یا بهتر بگویم زندگی ناصر الدین شاه بود که یکی از آنها که برای من بسیار زیبا بود که یکی این که ناصرالدین میرزا با تمام عیاشی و خوش گذرانی در آخر زندگی در خواست کرد که در کنار جیران دفن شود و این که حداقل کمی پای بند ایشان بود.

علیرضا

با درود به خانم بئاته پترسون، من این اثر را دیدم و به خاطر ارزشمند و مفرح بودنش و نیز گرافیک جالبش به ایشان 'خسته نباشید' عرض می کنم.

دلیر

بخشی از این فیلم به موضوع امیرکبیر پرداخت. همان که خواست ایران را اصلاح کند و رگش را در کاشان زدند. کوچک که بودم سریال امیرکبیر را با ولع نگاه می کردم. اگر چه نمی توانستم همه آن چه را می بینم درک کنم اما از همان زمان دیدن صحنه قتل امیر، طعم تلخی داشت. امیر نیک اندیش در پایان با توطئه گری و ستمکاری مواجه شد.

کیوان

این مستند واقعا" مسحورم کرد. هر بار خواستم از جلوی تلوزیون بلند شوم، نتوانستم. انگار سحرم کرده بود. اطلاعات تاریخی خوبی به بیینده منتقل می کرد.

آذر

فیلم عالی بود . دو بار آن را دیدم و هر بار هم تکرار شود می بینم. به کارگردانش تبریک میگویم.کارشان بسیار با ارزش بود.

متین

ناصرالدین شاه چقدر شاه رمانتیکی بود.

امید

فیلم فوق العاده زیبا و بی نهایت آموزشی بود.

جهان پور

متاسفانه چندین مورد اشتباهات روایی در وقایع تاریخی داشت. اما در مجموع کار خوبی بود.

مرتضی

الان اگر مستندی درباره امیرکبیر را پخش می کردید آن قدر درخواست برای تکرار آن به شما نمی دادند.

مهدی

کارگردان با توجه به کمترین مستندات بهترین فیلم را ساخته بود. دستش درد نکند.

مریم

من که خیلی از فیلم خوشم آمد. مملکت ما هیچ وقت یک حکومت لایق و با تدبیر به خودش ندیده است. راستی چرا آن زنها همه شان این قدر زشت بودند؟

رضا

بسیار بسیار جالب بود. بازهم دم خارجی ها گرم که واقعا فلاکت سرزمین پارس را به نمایش گذاشتند.

فتین

انیمیشن خوب و جذابی بود و اطلاعات کاملی از ناصرالدین شاه را نشان داد.

سینا

متاسفانه وقت برنامه خیلی کم است. در آخر برنامه نکته ای درباره ارجاع های تاریخی ذکر شده که به علت «کمبود وقت» توضیحی داده نشد و در سایت هم چیز بیشتری به چشم نمی خورد.

بهتر است که هر فیلم با یک نقد کوتاه به همراه یک منتقد جمع بشوند؛ چون اولا خیلی از مخاطبان برنامه عملا کسانی نیستند که به سایت بی بی سی سر بزنند و این طور عملا بخشی از اطلاعات درباره فیلم را از دست می دهند.

در ثانی، خیلی از ریزه کاری های فیلم ها در نگاه اول به چشم نمی آید و این نقد بعد از فیلم است که آنها را آشکار می کند و حتی ممکن است، درک جدیدی از فیلم و داستان بدهد.

درک می کنم که شما محدودیت زمان پخش دارید، اما شایستگی این برنامه و مخاطبانش بیشتر از این است که در این زمان کوتاه پخش شود. به هر حال همیشه یک راه حلی هست.

راستین

فوق العاده بود. مدتی بود فیلمی به این اندازه تاثیر گذار ندیده بودم. باعث شد بیشتر درباره دربار ناصرالدین شاه فکر کنم و البته کمی هم دلم برای شان سوخت.

محمود

فیلم جالبی است و نشان می دهد که کلا شاهان فقط از کیسه مردم ارتزاق می کنند و حق مردم را ضایع و ثروت ملی را فدای هوسهای خود می کنند. هیچ مقام موروثی نظیر امامت و شاهی بیانگر حقانیت نیست. با آتش زدن گذشته می توان چراغ راه آینده را ساخت و پیش رفت.

جواد

فیلم تامل برانگیزی بود، گرچه چندان با مستندات تاریخی سازگار نبود. فیلم بیشتر این طور به نظر می رسد که محصول روایت و داستان مورد نظر کارگردان بوده که با توجه به فضای کلی فیلم قابل درک است. به هر حال مرور تاریخ معاصر ایران و مخصوصا دوره قاجار چیزی را جز تاسف عمیق به حال ایران و مردمی که تحت این حکومت زندگی می کردند در ذهن باقی نمی گذارد.

علی رضا

فیلم جالب و تاسف برانگیزی درباره احوال غم انگیز ایران در گذشته و حال بود. الان هم، هنوز کمی با آن زمان فاصله داریم.

محمود

یک سٔوالی دارم. آن هم این است که در آن زمان یعنی هیچ نکته مثبتی وجود نداشته است؟ واقعا برایم سوال است که مردم به جز در تهران که دربار شاه در آن قرار داشت، در آن زمان چطور زندگی‌ میکردند؟

مینا

من خیلی‌ از نوع فیلم برداری و موزیک متنش خوشم آمد، با اینکه آدم حرص می خورد ولی‌ آدم را مجبور می کرد تا آخرش فیلم را ببیند.

جواد

بی مزه و تکراری بود و چیز جدیدی برای گفتن نداشت.

بابک

این فیلم، قسمتی از تاریخ فراموش شده ایران را زنده کرد. تبریک به سازندگان و آپارات برای پخش این اثر.

سعیده

خیلی فیلم جذاب، در عین حال واقعا تأسف برانگیز بود.

غلام جسین

با دیدن این فیلم فهمیدم ،شاه چه بازی هایی می کرده.

داود

الان هم مملکت ما دقیقا مثل زمان ناصرالدین شاه شده است.

آزاده

فیلم عالی بود. به خصوص از آهنگی که آخرش پخش شد خوشم آمد. البته یک جاهایی از فیلم با روایاتی که من از راهنمای کاخ گلستان شنیدم فرق داشت.

شادی

مثل همه برنامه های آپارات عالی بود. فیلمی بسیار جالب و خوش ساخت است. با اینکه ترکیبی ار انیمیشن و عکس بود ولی به قدری روان ساخته شده بود که احساس نمی شد در بعضی قسمتها عکس نگاه می کنید و حرکتی وجود ندارد.

پوریا

عالی بود. مملکت ما کلاً دویست سال گذشته روی هوا بوده است.

مانی

بسیار عالی‌ و آموزنده و تاثیر گذر بود! ای کاش این گونه فیلمهای مستند تاریخی‌ به عنوان ابزاری برای تدریس تاریخ ایران زمین در مدارس استفاده می شد.

مهدی

یک اشتباه فیلم این است که فیلم درباره حکومت ناصرالدین شاه است اما نام کشوری که آن شاه بر آن حکومت کرد را اشتباه بیان می نماید. نام کشور «ایران» در ترجمه فارسی فیلم ، کشور« پارس» (ترجمه کلمه پرشیا) گفته شد در حالی که نام کشوری که ناصرالدین شاه قاجار بر آن حکومت میکرد، 'ایران' بوده است و این را میتوان از اسکناس ها و سکه ها و تمبرهای دوره قاجار دید.

الهه

خیلی خیلی فیلم جالبی بود. ازشما ممنونم به خاطر فیلمهای زیبایی که انتخاب می کنید، مخصوصا در مورد تاریخ کشور عزیزمان ایران.

شیرین

عالی بود. واقعا لذت بردم. هم به خاطر فهمیدن چیزهایی که قبلا نمی دانستم هم برای نحوه نمایش این ماجراها به صورت انیمیشن فوق العاده بود . و البته برای این مملکت تاسف هم خوردم.

مجید

در ردیف فیلم های نمایش داده شده در این برنامه این فیلم متفاوتی بود . با این که مقداری داستانش دستکاری شده بود اما با این حال به گمانم به اصل روایت نزدیک بود. فقط برنامه دیشب یک چیز کم داشت و آن هم یک مورخ که تاریخ را ورق بزند.

داود

در این فیلم،من شیفته جیران شدم روحش شاد باد.

علی رضا

فیلم خوبی بود، مخصوصا این که از دید یک غیر ایرانی بررسی شده بود.

ساغر

پس از مدتها فیلمی در آپارات دیدم که به دلم نشست. هم خندیدم و تاسف خوردم.

علی رضا

کاش این مرد شهوت ران پنجاه سال زمام امور مملکت را به دست نمی گرفت.

علی رضا

اگر روحانیت نبود، هنوز زیر یوغ این پادشاهان ظالم بودیم.

آلاله

فیلم فوق العاده ای بود. به حدی برایم جالب بود که تصمیم گرفتم آن را ضبط کنم و سالها بعد به نوادگانم هدیه بدهم.

علیرضا

فیلمساز احتمالا به خاطر ارائه عکس هایی که کمتر کسی از دربار ناصر الدین شاه دیده ، بر خودش بالیده و فکر کرده با افزودن چاشنی کارتون، فیلم متفاوتی خلق کند اما فیلم معلوم نیست داستانی است ، یا مستند. مشخص است برای مخاطب غیر ایرانی ساخته شده.

البرز

از نظر روایت خیلی فیلم جالبی بود. آیا روزی می رسد که وضعیت دولت مردان و حکومت داران در کشورمان عوض شود؟ آیا اصلا چیزی در این مدت فرق کرده ؟ اگر امیر کبیر را نمیکشتند، روی زندگی فعلی ما هم تاثیر داشت؟ چرا آن زمان، زنان ریش سیبیل دار را دوست داشتند؟ اینها از جمله سوالاتی است که در حین دیدن فیلم پیش می آید.

تورج

چرا بجای این که زندگی شاهان ترک تبار را مورد بررسی قرار دهید، مستندی در رابطه با شاهان بی رحم فارس پخش نمی کنید ؟

بهراد

با سپاس از تلاش دست اندر کاران آپارات، امیدوارم پخش این فیلم ها، به ایجاد فضای گفت و گو در جامعه کمک نماید.

فاطمه

انیس الدوله با این که زن پر قدرتی بود و تقریبا حاکم مطلق حرم سرا بود و اسم سوگلی را به خودش گرفته، جزو زنهای صیقه ای ناصرالدین شاه بوده و هیچ وقت به خواست خودش راضی نشد که زن عقدی شاه شود. به لحاظ زیبایی و لطافت زنهای دیگری بودند که در هر دوره سوگلی های شاه می شدند ولی آخرین سوگلیش جیران بوده که اتفاقا خیلی زیبا بوده و داستان زندگیش واقعا جالب و شنیدنی است. یک نکته جالب دیگر أین است که ناصرالدین شاه با وجود همسرهای زیادی که داشت فرزند چندانی نداشت و اکثر پسرهای شاه قاجار در دوران طفولیت به بیماری های عجیب غریب، من جمله ضعف مزاج و غیره می مردند یعنی در حقیقت اکثرا توسط نامادریهای بیشمارشان مسموم می شدند.

حمید

وضع ایران را خوب به تصویر کشیده بود ولی وضع الان ایران بهتر از آن زمان نیست.

صبا

خیلی جالب بود. چقدر جزئیات وقایع ایران را خوب و دقیق به تصویر کشیده بود.

سروش

عالی بود. هر چند در مورد مشیرالدوله بی انصافی کرده بود اما واقعا روایتی روان و ساده از زندگی ناصرالدین شاه و مشکلات شخصیتی و روانی که داشت ، را بیان می کرد.

حمید

فیلم چند تا نکته داشت:

اول این که خیلی تاسف خوردم که دیدم چه فرد بی لیاقتی ۵۰ سال بر این خاک حکومت کرده، کسی که روزی ۵ دقیقه هم وقت صرف اداره مملکت نمی کرده، بعد میگوییم چرا در دوران قاجار، ایران به سمت ویرانی رفته و نسبت به دنیا این قدر عقب افتاده، به خاطراین که پادشاهان بی لیاقت داشته که اصلا نمی دانستند در دنیا چه خبر است؟

دوم این که، زن های شاه، زیبا ترین دخترهای آن زمان ایران بودند. عکس هایی که پخش کردید فکر کنم این طور به نظر نمی رسید.واقعا همه شان از دم نه تنها زیبا نبودند بلکه ترسناک هم بودند. در کل مستند بی نهایت زیبایی بود.

علی

یکی از بهترین فیلم هایی است که هر ایرانی باید ببیند.

رامین

خیلی کار جالب و حرفه ای بود واقعا لذت بردیم.

محمود

دیدن این فیلم خیلی سخت است، چرا که باید به خودت این را بقبولانی روزهایی که غرب در حال صنعتی شدن و پیشرفت بوده است، این احمق ها با چه مسخره بازی هایی سر خودشان را گرم می کردند و از چه راه هایی پول این بساط را جور می کردند. خیلی دردناک است.

عباس

به شیوه ای جذاب گوشه ای از تاریخ معاصر را به تصویر کشیده است.

حیدر

انتخاب هایتان همیشه خوب است. فیلم را دیدم . در عین سادگی بسیار پند آموز ودیدنی بود.

یاسین

فیلم زبان فوق العاده روانی داشت. بیننده را به خوبی با خود همراه می کرد.

محسن

فوق العاده بود. این قصه تلخ و پرغصه سرزمین ما است.

سیما

اگر نیمی از فیلم هم مطابق تاریخ باشد، تاسف بار و تاریک است. اما آن قسمتی که گفت زنها روبنده شان را بالا زده بودند و با صورتهای آشکار به صورت گروهی اعتراض می کردند، برایم خیلی‌ جالب بود.جنبشهای زنان آن هم در ۱۱۰ سال پیش در ایران.

مینو

فیلمهای خوب ، مدیون انتخابهای آگاهانند.سپاس از این انتخاب.

ابراهیم

فیلم ناصرالدین شاه و هشتاد و چهارزنش بیشتر بر اساس حدس و گمان ساخته شده بود. البته ناگفته نماند که ساخت این گونه آثار می تواند نوری باشد بر دخمه های تاریک تاریخ سرزمین ما و نیز انگیزه ای باشد برای به تصویر کشیدن رویدادهای تاریخی . در قسمتی از این فیلم به مشیر الدوله ستم شده بود و ای کاش در انتهای فیلم ، یک تاریخ دان فرصت می یافت تا این غبار را از چهره مرد بزرگی چون مشیر الدوله بزداید.

حسین

به بی‌راهه نرفته‌ایم اگر بگوییم ناصرالدین‌شاه کمی تا قسمتی هم هنرمند بود. هنر او نه در حوزه عکاسی، بلکه در به‌جای گذاشتن رکوردی‌ است که غیرقابل تکرار می‌نماید؛ اختیار کردن ۸۴ زن رسمی و احتمالا خانم «بئاته پترسون» نروژی را همین تعدد زوجاتِ شجاعانه شاه ایرانی تحریک کرده تا دست به این کار بزند. روایت‌های آن‌چنانی حرم‌سرا، عشقبازی سرسره‌ای، بازی ابداعی چراغ خاموش و در مجموع عیاشی‌های ناصرالدین شاه بر کسی پوشیده نیست، اما آن‌چه که می‌تواند مخاطب «ناصرالدین‌شاه و ۸۴ زنش» را بیش‌تر به تفکر وادارد، پایان یک‌سان همه حاکمان مستبد و خودکامه‌ی تاریخ است که منافع مردم را فدای مطامع شخصی خود می‌کنند و در تاریخ جای دفاعی از خود نمی‌گذارند.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: کلیک aparat@bbc.co.uk

زمان پخش برنامه آپارات

به وقت تهران به وقت کابل به وقت دوشنبه به وقت گرینویچ
پنجشنبه

۲۱:۰۰

۲۱:۰۰

۲۱:۳۰

۱۷:۳۰

تکرار جمعه

۱۱:۰۰

۱۱:۰۰

۱۱:۳۰

۰۷:۳۰

تکرار جمعه

۲۴:۰۰

۲۴:۰۰

۰۰:۳۰روز بعد

۱۹:۳۰

تکرار شنبه

۱۳:۰۰

۱۳:۰۰

۱۳:۳۰

۰۸:۳۰

تکرارچهارشنبه

۲۴:۰۰

۲۴:۰۰

۰۰:۳۰روز بعد

۱۹:۳۰

تکرار پنج شنبه

۱۶:۰۰

۱۶:۰۰

۱۶:۳۰

۱۱:۴۰

*ممکن است هنگام پخش خبر فوری، محتویات این صفحه و این برنامه بدون اعلام قبلی تغییر کند.

صفحه کلید مجازی

تماس با ما

* بخش های ستاره دار باید پر شوند

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.