ایران: نمی‌خواستیم در اسکار شرکت کنیم

به روز شده:  14:22 گرينويچ - جمعه 21 سپتامبر 2012 - 31 شهریور 1391

اعتراض به فیلم بی‌گناهی مسلمانان در ایران

بنیاد سینمایی فارابی اعلام کرد که ایران می خواست در اعتراض به فیلم توهین آمیز "بی گناهی مسلمانان" نماینده ای به اسکار معرفی نکند اما بعدا از این کار منصرف شد.

حسن نجاریان، قائم مقام بنیاد سینمایی فارابی در گفت‌و‌گو با خبرگزاری فارس در این باره گفت عدم ارائه فیلم از سینمای ایران به آکادمی اسکار در دستور کار بنیاد سینمایی فارابی قرار گرفته بود اما در جلسه کارشناسی به ابعاد مختلف فیلم توجه شد و معلوم شد فیلم توسط کارگردان اسرائیلی ساخته شده است و هیچ کمپانی هالیوودی در ساخت و تولید آن دخالت نداشته است. به این ترتیب قرار بر این شد که به همراه معرفی فیلم نماینده سینمای ایران، نامه‌ای اعتراضی هم به آکادمی اسکار ارسال شود.

آقای نجاریان همچنین گفت: "تصمیم بر این شد حق معرفی سینمای ایران را که سینمای فرهنگی و مصلحانه و انسان‌دوستانه است و با این شاخصه‌ها در دنیا شناخته شده است از سینمای نجیب ایران نگیریم؛ به همین دلیل امسال نیز مانند سال‌های گذشته یک فیلم از سینمای ایران را به اسکار ۲۰۱۳ معرفی خواهیم کرد."

در فیلم مورد اعتراض که "بی‌گناهی مسلمانان" نام دارد، حضرت محمد، پیامبر مسلمانان به عنوان مردی ساده‌لوح و تشنه قدرت تصویر شده است. این فیلم صحنه‌هایی از رابطه جنسی او با خدیجه، همسر نخست و نیز چند همسر دیگرش را نیز شامل می‌شود. انتشار این فیلم در یوتیوب اعتراض های گسترده مسلمان در کشورهای مختلف برانگیخت.

حسن نجاریان، قائم مقام بنیاد سینمایی فارابی درباره انتخاب نماینده سینمای ایران در اسکار گفت که تا فیلم مورد نظر انتخاب نشود، نام ۹ عضو کمیته انتخاب این فیلم فاش نخواهد شد اما تاکید کرد که هیچ مدیری از مدیران سینمایی کشور در این کمیته حضور ندارد.

به گفته این مقام مسئول تمام فیلم‌هایی که از ۱۰ مهرماه سال گذشته تا مهرماه امسال به اکران درآمده اند، برای انتخاب نماینده ای که به اسکار فرستاده می شود مورد بررسی قرار می‌گیرند.

'کلاه قرمزی نماینده ایران در اسکار باشد'

در همین حال، ایرج طهماسب، کارگردان فیلم های کلاه قرمزی در گفتگو با خبرآنلاین پیشنهاد کرده هیئت انتخاب اسکار، امسال در مورد فیلم "کلاه قرمزی و بچه ننه" کمی جدی‌تر فکر کند.

آقای طهماسب گفت: "هرفیلمی از هر کشوری برای معرفی به اسکار انتخاب می‌شود، باید ویژگی‌های آن کشور را نشان دهد. مردم ایران طی ۲۰ سال با فیلم‌های کلاه قرمزی زندگی کردند. این فیلم توانسته است مردم ایران را راضی کند بنابر این اگر ما بخواهیم وجه دیگری از سینمای ایران را به مردم نشان دهیم کلاه قرمزی و بچه ننه می‌تواند بیانگر ابعاد دیگری از روحیه مردم ایران باشد. ما با فیلم جدایی نادر از سیمین یک تصویر از خودمان به لحاظ هنری، به دنیا عرضه کردیم اما اگر کلاه قرمزی برای اسکار انتخاب شود، وجه سینمای کودک ما هم در دنیا مطرح خواهد شد و نشان می‌دهد که مردم ایران چقدر به تربیت فرزندانشان اهمیت می‌دهند و تا چه حد برای آن سرمایه گذاری می‌کنند."

کاربران اینترنت زیر گفتگوی خبرآنلاین با آقای طهماسب درباره این سخنان نظرات مختلفی داده اند. تعدادی از خوانندگان از این سخنان او استقبال کرده اند. برخی نیز فیلم کلاه قرمزی و بچه ننه را فیلمی جذاب و جالب خوانده اند اما گفته اند که انتخاب این فیلم به عنوان نماینده ایران در اسکار اشتباه است چون معیارهای فیلمی که باید به اسکار برود کلا متفاوت با ویژگی های این فیلم است. برخی دیگر هم به شدت با این پیشنهاد مخالفت کرده و گفته اند که معرفی این فیلم به عنوان نماینده سینمای ایران در اسکار "مایه آبروریزی" است.

سال گذشته رویا تیموریان، پوران درخشنده، محمد بزرگ‌نیا، شهرام جعفری‌نژاد، محمد داودی، علیرضا شجاع‌نوری، مهدی صباغ‌زاده، رسول صدرعاملی و امیر اسفندیاری اعضای کمیته انتخاب فیلم ایرانی اسکار بودند و فیلم جدایی نادر از سیمین به کارگردانی اصغر فرهادی را به عنوان نماینده سینمای ایران به آکادمی اسکار معرفی کردند. این فیلم با جوایز معتبری که در جشنواره های مختلف اروپایی و آمریکایی کسب کرد راهی اسکار شد و در اسکار در دو رشته فیلمنامه های تالیفی و بهترین فیلم خارجی نامزد شد. آقای فرهادی بالاخره موفق شد اسکار بهترین فیلم خارجی را برای این فیلم کسب کند. پیش از جدایی نادر از سیمین، فیلم بچه های آسمان به کارگردانی مجید مجیدی از ایران در سال ۱۹۹۸ نامزد دریافت جایزه اسکار شده بود اما موفق نشده بود این جایزه را از آن خود کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.