«در دادگاه عدل طبیعت»

به روز شده:  15:24 گرينويچ - جمعه 21 سپتامبر 2012 - 31 شهریور 1391

درود بر افلاطون! با اجازۀ شما، می خواهم بحثم را سقراطی شروع کنم

با اجازۀ شما، می خواهم بحثم را سقراطی شروع کنم. همین الآن، یعنی در این لحظه از عصر «اینترنت»، بیایید، بنشینیم جلوِ کامپیوتر، برویم به سایت «گوگل فارسی»، و در محلّ «جست و جو» (Search) توی گیومه چند تا عبارت «دشنامی» یا «فُحشی» با کلمۀ «حیوان» تایپ کنیم. من تایپ کردم و اینهاست چند نمونه ای از آن عبارتهای دشنامی یا فُحشی:

* «حیوان بیشرف» : «کثافتهایی که هیچی جز یک حیوان بیشرف نیستند.»

* «حیوان رذل»: «انسان نیستند. اینا یک مشت حیوان رذل عوضی هستند!»

* «حیوان بی ناموس»: «آدم نه... بهتره بگم یه حیوان بی ناموس هست که فکر می کنه اثالت [اصالت!؟] رو میشه فراموش کرد.»

* «حیوان دروغگو»: «آیا این معنای واقعی غربزدگی نیست، ... ای حیوان دروغگو؟»

چندتا از تهمتهایی که آدمها به حیوانات می زنند

* «حیوان حرامزاده»: «تو آدم نیستی، حیوان حرامزاده ای.»

* «حیوان وقیح»: «مرد هیزی ... به جای انسان بودن به حیوان وقیح و بیشرمی تبدیل شده است...»

* در اشاره به یک مأمور انتظامی»: «حیوان بیرحم، چنان سیلیهای محکمی به این دو غریب بینوا زد که انصافاً جگر من آتش گرفت.»

نمونۀ این جور فحشها، در زبان فارسی هست و زیاد هست. در زبانهای دیگر هم فکر نمی کنم کم باشد. مثلاً در زبان انگلیسی «بیست» (beast) یعنی «حیوان وحشی» و صفتش که «حیوانی» باشد، می شود «بسچِل» (bestial)، با خیلی معنیهای مجازی، از آن جمله بیرحم، تبهکار، شریر، غیر انسانی، بی منطق، بی ادب، بد ذات، بیعاطفه، منفور، پلید، سنگدل، آدمکش، بد خواه، اهریمنی و امثال اینها. خلاصه تا به حال هیچ صفت زشت آدمیزادی ای نبوده است که یک آدمیزاد به عنوان یک صفت «حیوانی» به یک آدمیزاد دیگر نسبت نداده باشد.

فرانکلین روزولت، یکی از خوشنام ترین و محبوب ترین رئیسهای جمهوری آمریکا، در وسط دو تا رفیقش، استالین و چرچیل که در بازی جنگ علیه هیتلر متّفق بودند

تازه این فقط ما آدمهای «نه سرِ پیازی، نه تهِ پیازیِ» عصر تکنولوژی و تجارت نیستیم که تا از یکی از همنوعهای خودمان رفتار و کرداری می بینیم که در چشم انداز اخلاق انسانی زشت است، پلید است، بیرحمانه است، شقاوت آمیز است، نفرت انگیز است، خشم آور است، دیوانه کننده است، و شایستۀ همۀ صفتهای ضدّ انسانی و ضدّ خدایی است، فوراً کمند فکرمان را به گردن «حیوانات» می اندازیم، بلکه خیلی از آدمهای بزرگ و متفکّر و کلّه گنده و عالیمقام و محبوب القلوب و ساحر الاذهان هم که آدم ازشان انتظار دارد در بیان فکرهای بزرگشان توی گودال زبانِ عوام النّاسی نیفتند، می بینی یکدفعه همۀ آن صفتهای ضدّ انسانی و ضدّ خدایی را می چپانند توی کلمۀ «حیوانی» و تحویل خاصّ و عامّ می دهند و می روند و حالیشان نیست!

مثلاً عیسی بیامرز فرانکلین روزولت (Franklin D. Roosevelt)، یکی از خوشنام ترین و محبوب ترین رئیسهای جمهوری آمریکا در مورد جنگ جهانی دوّم فرموده است:

«ما بیش از آنچه خواهان پایان دادن به این جنگ باشیم، خواهان آن هستیم که هرگز هیچ جنگی آغاز نشود. بله، خواهان پایان دادن به این روشِ «حیوانی» و غیر انسانی و مطلقاً غیرمنطقی در رفع اختلافات بین دولتها هستیم.»

حالا شما خودتان فکر کنید و ببینید غیر از آدمیزاد، چه حیوانی در دنیا پیدا می شود که دادگاه عدل طبیعت او را به جرم شایستگی یکی از این صفتها محکوم کرده باشد!

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.