اعتراض گروهی از سینماگران ایران به مشکلات اکران و حوزه هنری

به روز شده:  18:29 گرينويچ - شنبه 22 سپتامبر 2012 - 01 مهر 1391

سینماگران معترض می‌گویند ادعای حوزه هنری در اخلاقی بودن و دفاع از ارزش‌ها دروغ است

کارگردانان و تهیه‌کنندگان شش فیلم، که حوزه هنری از نمایش آنها در سینماهای تحت اختیار خود خودداری کرده، با برگزاری نشستی به اقدامات حوزه هنری اعتراض کردند.

غلامرضا موسوی، فریدون جیرانی، مرتضی و مصطفی شایسته، عبدالرضا کاهانی، علی سرتیپی، مهدی کرم‌پور، مانی حقیقی و پیمان معادی از جمله سینماگرانی هستند که در این نشست شرکت داشتند.

اختلاف سینماگران و حوزه هنری بر سر این است که حوزه هنری بعضی از فیلم‌ها را به رغم این که مجوز پخش دارند، "مناسب" تلقی نمی کند و در سینماهای خود نمایش نمی‌دهد. بخش نسبتا بزرگی از سینماهای ایران تحت اختیار حوزه هنری متعلق به سازمان تبلیغات اسلامی است.

عبدالرضا کاهانی، کارگردان، در این نشست، شرایط سینمای کشور را ناشی از "به مدیریت رسیدن ضعیف‌ترین آدم‌ها" دانست و گفت: "من در این شرایط با همان پروانه وزارت ارشاد هم مشکل دارم. چه برسد به حوزه هنری که بخواهد دخالت کند. ما متهم هستیم فیلم‌هایمان ضد خانواده و اخلاق است، اما می‌توانم ثابت کنم رفتار مدیران حوزه هنری و ارشاد بسیار غیراخلاقی‌تر است."

مانی حقیقی، کارگردان نیز ادعای حوزه هنری مبنی بر "ارزشی" بودن را "دروغ" دانست و گفت: "ما به لحاظ اخلاقی بسیار اخلاقی‌تر از این افراد هستیم و مشکل خانواده برایم مهمتر از این این افراد است."

بیانیه کانون کارگردانان

در همین حال، کانون کارگردانان نیز با صدور بیانیه‌ای از "کج سلیقگی مسئولان سینمایی و پاره‌ای اغراض شخصی" در اکران فیلم‌های سینمایی انتقاد کرده‌اند.

در بخشی از بیانیه کانون کارگردانان آمده است: "گرهی را که می‌شد از‌‌ همان ابتدا از طریق گفت‌وگو و مذاکره به راحتی باز کرد، با صدور بیانیه‌های بی‌ادبانه و خط‌ و نشان کشیدن و تهدید و ارعاب چندسینما و سینماگر و.... به گره کوری تبدیل کردید که هر روز پیچیده‌تر می‌گردد."

آنها ضمن پافشاری بر پخش فیلم‌هایی که تاکنون فرصت اکران در سینماهای تحت پوشش حوزه هنری را نیافته‌اند، گفته‌اند: "هر گونه موضع گیری که منجر به ایجاد تنش بیشتر در شرایط ملتهب کنونی شود به صلاح سینمای ایران نیست."

در بخشی از بیانیه کانون کارگردانان آمده: "هر فیلمی که توسط شورای صدور پروانه نمایش مورد بازبینی قرار گرفته و موفق به کسب این پروانه شده، باید بتواند از کلیه امکانات در عرصه اکران در سراسر کشور بهره‌مند شود. وظیفه توجیه دیگر نهادهای فرهنگی از جمله حوزه هنری به عهدهٔ مسئولین سینمایی در وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی است، نه سازندگان فیلم."

اعضای کانون کارگردانان در این بیانیه "مصرانه" از مسئولان حوزه هنری خواسته اند که "در شرایط فعلی که سینمای ایران در وضعیتی بحرانی قرار دارد با انعطاف و سعه صدر بیشتری نسبت به فیلم‌های مورد نظر برخورد کنند."

محمد حمزه‌زاده، معاون هنری حوزه هنری، شامگاه جمعه سی و یکم شهریور، با حضور در برنامه تلویزیونی "هفت" گفته بود که حوزه هنری مشکلی با فیلمسازان ندارد.

آقای حمزه زاده گفته بود:" مخالفت حوزه هنری [با اکران برخی فیلم ها] مبتنی بر یک مطالعه علمی در خصوص جهت گیری‌ها و گفتمانی است که در مسیر غالب شدن بر سینمای ایران است. هر چند وظیفه رصد و سامان‌دهی و نظارت و کنترل از تکالیف اولیه وزارت ارشاد است، اما چه کنیم که فرمان‌دار، سکان را به غیر اهل سپرده است و خود به تماشا نشسته است."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.