'یه حبه قند' نماینده سینمای ایران در اسکار

به روز شده:  09:44 گرينويچ - دوشنبه 24 سپتامبر 2012 - 03 مهر 1391

نگار جواهریان از جمله بازیگران اصلی فیلم یه حبه قند است

به گزارش خبرگزاری های ایران، فیلم "یه حبه قند" به کارگردانی رضا میرکریمی به عنوان نماینده ایران در اسکار ۲۰۱۳ معرفی شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی، کمیته انتخاب فیلم ایرانی برای معرفی فیلمی به آکادمی علوم و هنرهای سینما پس از بررسی فیلم های آینه های روبرو، گلچهره، مرگ کسب و کار من است، ملکه و "یه حبه قند"، فیلم "یه حبه قند" را به عنوان نماینده ایران در این دوره از اسکار معرفی کرد.

کمیته انتخاب برای برگزیدن نماینده ایران در اسکار متشکل از پوران درخشنده، نیکی کریمی، شهرام اسدی، فریدون جیرانی، حسین زندباف، علی شاه حاتمی، حمید رضا صدر، علی معلم و امیر اسفندیاری بود.

در فیلم "یه حبه قند" نگار جواهریان، سعید پورصمیمی، رضا کیانیان، ریما رامین فر، فرهاد اصلانی، هدایت هاشمی، سهیلا رضوی، نگار عابدی، پریوش نظری، اصغر همت، شمسی فضل الهی و امیرحسین آرمان بازی می کنند.

این فیلم از تولیدات حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی است.

رضا میرکریمی ساخت فیلم هایی چون "خیلی دور، خیلی نزدیک"، "به همین سادگی"، " زیر نور ماه" و "کودک و سرباز" را در کارنامه خود دارد.

فیلم "یه حبه قند" درحالی به عنوان نماینده سینمای ایران به این دوره از اسکار معرفی می‌شود که بحث تحریم اسکار به دلیل ساخت فیلمی ضد اسلامی که باعث بروز جنجال هایی گسترده در میان مسلمان شد، مطرح شده بود.

در همین رابطه حسن نجاریان، قائم مقام بنیاد سینمایی فارابی چندی پیش با اشاره به مطرح بودن تحریم اسکارگفت: "با توجه به این که فیلم مذکور توسط هالیوود تولید نشده، تصمیم گرفته شد که امسال فیلم به اسکار معرفی شود".

سال گذشته فیلم "جدایی نادر از سیمین" موفق شد اسکار بهترین فیلم خارجی را کسب کند

این در حالی است که جواد شمقدری، رئیس سازمان سینمایی کنونی و معاونت سینمایی پیشین وزارت ارشاد امروز (دوشنبه ۳ مهرماه) و در پی معرفی فیلم "یه حبه قند"، خواهان تحریم اسکار شد.

آقای شمقدری گفته است: "پیشنهاد می‌نمایم تا زمانی که دست اندرکاران آکادمی اسکار نسبت به سازندگان فیلم موهن واکنشی در خور شأن نشان نداده اند، از مشارکت سینمای ایران در این رویداد سینمایی امتناع شود. بدیهی است تحریم اسکار ۲۰۱۳ تا زمانی است که این آکادمی نسبت به این فیلم موهن واکنش مناسبی انجام دهد و خود را از سازندگان آن مبرا کند."

سال گذشته فیلم "جدایی نادر از سیمین" به کارگردانی اصغر فرهادی به عنوان نماینده سینمای ایران به آکادمی اسکار معرفی شد. این فیلم با جوایز معتبری که در جشنواره های مختلف اروپایی و آمریکایی کسب کرد راهی اسکار شد و در اسکار در دو رشته فیلمنامه های تالیفی و بهترین فیلم خارجی نامزد شد.

آقای فرهادی بالاخره موفق شد اسکار بهترین فیلم خارجی را برای این فیلم کسب کند. پیش از "جدایی نادر از سیمین"، فیلم "بچه های آسمان" به کارگردانی مجید مجیدی از ایران در سال ۱۹۹۸ نامزد دریافت جایزه اسکار شده بود اما موفق نشد این جایزه را از آن خود کند.

نامزدهای جوایز آکادمی علوم و هنرهای سینمایی آمریکا (اسکار) سال ۲۰۱۳ روز ۱۰ ژانویه، یعنی ۵ روز زودتر از معمول و سه روز پیش از مراسم جوایز گلدن گلوب اعلام خواهد شد.

هشتاد و پنجمین جوایز آکادمی روز ۲۴ فوریه در هالیوود برگزار می شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.