'مولانا' در آپارات

به روز شده:  18:36 گرينويچ - چهارشنبه 26 سپتامبر 2012 - 05 مهر 1391

'مولانا' در آپارات

این هفته در آپارات فیلم 'مولانا' ساخته صفر حق دادوف فیلمساز تاجیک به نمایش در می آید.

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

این هفته در آپارات فیلم 'مولانا' ساخته صفر حق دادوف فیلمساز تاجیک به نمایش در می آید.

آپارات

نمایی از فیلم 'مولانا'

درباره فیلم

در ایران هشتم مهرماه روز بزرگداشت مولاناست . جلال‌الدین محمد بلخی آن چنان در گوش تاریخ سخن های نهان گفته که صدایش از حدود هشتصد سال پیش تا الان همچنان در جهان طنین انداز است و هرکسی که شعرهای این شاعر بزرگ را خوانده، بی گمان خودش را نزدیک به او حس کرده است. شاید به همین دلیل هم است که ایرانی ها ، تاجیک ها و ترک ها او را متعلق به سرزمین خودشان میدانند و اگرچه همگی در تولد او در بلخ اتفاق نظر دارند ولی بر سر مزارش اختلاف نظر هست. خوی در ایران ، فرغانه در تاجیکستان یا قونیه در ترکیه. شاید مهم تر ازاین، نگاه و شعرهای اوست که میراثی بزرگ برای همه ماست . و مهم تر از آن شاید تاثیر نگاه و شعر مولانا در بین مردم کوچه و بازار و روستاها باشد . اگر الان در جامعه شهری شده ، فقط خواننده ها برای ترانه خواندن به سراغ مولانا می روند ، هنوز جاهایی هست که مردمش با مولانا زندگی می کنند. در این فیلم ، فیلمساز رد پای مولانا را در مناطق مختلف تاجیکستان دنبال می کند و به آیین ها ، رقصها و مراسم مرتبط با آن می پردازد.

ویژگی فیلم

فیلم، ترکیبی است از شعر و موسیقی مولانا و تاثیرش درسنت ها و مراسم گوناگون در نواحی مختلف تاجیکستان . حضور شعرها و اندیشه های مولانا در بین مردم نواحی روستایی شگفت انگیز به نظر می آید. فیلم بیشتر از آنکه یک زندگی نامه از یک شاعر باستانی ایران باشد، فیلمی مردم نگارانه است از آداب و رسوم مردم مناطق تاجیکستان و به ویژه ناحیه بدخشان.

درباره کارگردان

آپارات

صفر حق دادوف، کارگردان فیلم

صفرحقداداف مستند ساز اهل تاجیکستان است. آقای حقداداف کارش را در دهه نود میلادی از فیلمنامه نویسی شروع کرده و در حیطه های مختلف از فیلمنامه نویسی و کارگردانی گرفته تا مسوولیت های اجرایی در مدیریت سینما و تلویزیون تاجیکستان ، کار کرده است. از او پیش از این فیلمهای 'ناصر خسرو، سنت های مقدس در سرزمین مقدس' و نیز'عروسک' در آپارات پخش شده است. این فیلم در سال ۲۰۰۷ میلادی ساخته شده است.

خلاصه فیلم هفته گذشته 'ماشین روز قیامت' ساخته سودابه مرادیان

آپارات

نمایی از فیلم 'ماشین روز قیامت'

'ماشین روز قیامت' نگاهی دارد به گروهی مهجور از بازماندگان جنگ. این فیلم که ساخت آن حدود ۴ سال طول کشیده، فیلمی تکان دهنده از زشتی های جنگ و از زندگی کسانی است که در تریبون های رسمی در ایران سعی می شود چشم بر واقعیت حضور آنها بسته شود. فیلم حکایت زندگی بیماران یکی از آسایشگاه های آسیب دیدگان جنگ در ایران است.

نظرات بینندگان درباره فیلم هفته گذشته

میلاد

مهمترین نکته این فیلم به جز این که زندگی و سرنوشت دردناک افرادی را آشکار می کند که در تبلیغات رسمی حکومتی درباره جنگ ، فراموش و انکار شده اند، این است که رویه تلخ و زشت جنگ را نیز برای ما که خاطرات آن را به فراموشی سپرده ایم، آشکار می کند. این بار هر چه کردم نتوانستم فیلم را ببینم. اما هنوز وقتی یاد صحنه ای می افتم که مخترع 'ماشین روز قیامت' در کمال درماندگی واستیصال درمحوطه آسایشگاه روی زمین می نشیند و از کارگردان می خواهد که او را تنها بگذارد، غم بی انتهایی را احساس می کنم. اگر یکی از مشخصه های یک اثرهنری درگیرکردن ذهن بیننده بعد ازدیدن اثر به شمار آید، این فیلم از این منظر یک اثر درخشان است.

حسین

اگر بخواهیم مثل مجری برنامه از واژه‌ی «درخشان» برای فیلم مبتدی «ماشین روز قیامت» استفاده کنیم، فقط می‌توان به‌حرکت دوربین برای نزدیک‌شدن به خلوتِ رزمندگان و سعی در شکار راز و نیاز آنان اشاره کرد و آن را تنها نقطه درخشانِ این فیلم مستند دانست. اما درباره این اثر و بدون رودربایستی‌های رایج، باید گفت؛ متاسفانه نگاه خانم «سودابه مرادیان» بلاتکلیف است و سطحی. چرا که دوربین نه به ثبت نوستالژی مشغول است و نه نگاهی اعتراض آمیز دارد. مخاطب با دیدن ماشین روز قیامت، به این فرضیه می‌رسد: فیلم‌ساز با هدف 'تفریح' و البته بدون هیچ مطالعه علمی از اثرات مخرب جنگ، تنها موفق به کسبِ مجوز از مسئولین آسایشگاه برای حملِ دوربین هندی‌کم خانگی‌اش و حضور در میان جانبازان شده است و دیگر هیچ.

لیلا

هم خودش را دیدم وهم تکرارش را. صحنه های تکان دهنده ای داشت مثل نگاه کردن یکی ازبیماران به دوربین ازقاب پنجره ای که مانند سلول انفرادی بود. از اول تا آخر را با بغض ونفرت از مسببان جنگ و جنگ طلبانی که آنرا ادامه دادند، نگاه کردم. تدوین بسیارجالب وتعیین کننده ای داشت. ای کاش در این مستند اشاره ای هم به فیلم 'دکتراسترنج لاو' می شد تا کسانی که آنرا ندیده اند با 'دیمیتری' و 'ماشین روز قیامت' آشنا می شدند.

مجید

فیلم خوب تری می توانست باشد، چون واسطه نداشت و هر چیزی درست خودش بود. ریتم فیلم و ضربه شصتی که بعد از گفتار اولیه فیلم آمد، خیلی خوب بود و دست پُری را نشان می داد اما بعدش مانور دادن فقط روی راوی 'ماشین روز قیامت' خیلی کسل کننده شد. دیگر این که باز کردن زندگی شخصی این ها هم بخش دیگری از موضوع فیلم می توانست باشد. این که آن ها ( بیماران ) در داخل خانه شان چه می کنند . در یک سکانس کمی به این پرداخت اما کم بود.

مریم

به عنوان کسی که از آن آسایشگاه دیدن کرده است و ۲ بار به آن جا رفته، معتقدم این فیلم می توانست تاثیرگذار تر و لطیف تر از این باشد و واقعیت 'جنگها' را نشان دهد. ضمن این که در این فیلم فردی که از جانبازها سوال می کرد و بیننده صدایش را می شنید، با بعضی از سوالات جانبدارانه اش، از حس بی طرف بودن فیلم می کاست و این برای فیلم مستند خوب نیست، به خصوص مستندی که درباره جنگ ساخته می شود و هر ایرانی هم نسبت به ۸ سال دفاع مقدس ، احساس غیرت می کند ولو این که انتقاداتی هم نسبت به برخی اتفاقاتش و برخی مدیریتهایش داشته باشد.

شبنم

این فیلم ،ی کی از تاثیر گذار ترین و بهترین فیلم هاست.

عادله

رنج و ضرر، آسیب ها و از دست دادن ها را این ها و خانواده اشان بدست آوردند ولی سود و مال منال زیاد بدون زحمت و راحت زندگی کردن را کسانی بدست آوردند که اصلا کاری برای این مردم و کشور نکردند. آن ها حتی طلب کار هم هستند .

محمد

تا به حال با کمتر فیلمی اشک ریختم اما با 'ماشین روز قیامت' گریستم.

مهدی

این ها باید مجسمه شان را ساخت و در هر میدان گذاشت تا همیشه به یاد داشته باشیم این ها بودند که مملکت را نجات دادند.

میلاد

خیلی زیبا بود ولی از ترانه آخرفیلم خوشم نیامد. انگار به آسیب دیده گان جنگ خطاب می کرد:

'نونتون نبود، آبتون نبود....' که به نظر من درست نیست. آنها خودشان انتخاب کردند که به جنگ بروند.

آوا

جانبازی که تمام زندگیش را داده و دولت و جامعه آنها را از یاد برده اند و گذاشته اند یک گوشه که حتی نبینندشان، قبل از شوک الکتریکی میگوید:

' اینها رو پخش نکنید که روحیه مردم خراب میشه"' الآن هم باز به فکر مردم است که آنها ناراحت نشوند . این لحظه فیلم واقعا تاثیر گذار ،زیبا ولی تلخ بود.

علی

دستتان درد نکند. بسیار بسیار زیبا بود. از اول تا آخرش گریه کردم. سوختم.

فرزاد

فیلم ، داستان غم انگیز جنگ و ویرانی آدمهایی بود که به انحاء مختلف جسمی و روانی نابود شدند. اما چه سود؟

جواد

فیلم تأثیر گذار بود و خوش ساخت. برای آقای محمودی، شخصیت اصلی فیلم، احترام قائلم. احساس قربت و نزدیکی با ایشان دارم.

آرمین

آن جانباز که گفت: ' این ها را پخش نکنید، روحیه مردم خراب می شه.' خیلی جالب بود. هنوز هم به فکر هموطنانش است.

مهدی

پخش این فیلم روحیه مردم ایران را خراب می کند و من موافق پخش آن نیستم.

به بوسیدن پیشانی این ها احساس نیاز می کنم . سپاس از خانم کارگردان و سپاس از آپارات.

اسماعیل

اگر بپرسند که اگر یک روز جنگ شود دوباره به جنگ میروی؟ می گویم که بله، من که نمردم ، سالم هستم . دوباره پوتین هایم را به پایم می کنم و می روم.

فاطمه

خدا کند که جنگ نشود. جوان هایمان حیف هستند. خیلی‌ سخت وحشتناک هست.

زهرا

این فیلم عالی‌ بود. مخصوصاً آن قسمت فیلم که می گوید : 'این ها را پخش نکنید، روحیهٔ مردم خراب می‌شود.' شاید شروع جنگ برای ایران ناگزیر بود ولی‌ خدا لعنت کند آنهایی را که جنگ را به ۸ سال رساندند.

محمد

جنگی که می شد بعد از بازپس گیری خرمشهر تمام شود، به خاطر لجاجت یک نفر ادامه یافت و باعث شد ما جانباز شیمیایی داشته باشیم و باعث شد خونین ترین درگیریها بعد از آزادسازی خرمشهر به وقوع بپیوندد ، فقط برای این که یک نفر می خواست بصره و کربلا را بگیریم. واقعا جنگ را افراد دیگری کردند، سود آن را اشخاص دیگری بردند.

پروانه

ما از تمام رزمندگان جنگ سپاس گزاریم چون آینده وزندگیشان را به ما هدیه دادند و هیچ وقت آنها را فراموش نخواهیم کرد. آنها هم مثل ما مورد ظلم حکومت قرار گرفته اند.

کسری

کارکتر دیمیتری خیلی جالب و ناراحت کننده بود. این تیپ شخصیت ها را زیاد دیده ام و فقط محدود در آسایش گاه ها دیده نمی شود. در جامعه از این ها زیاد هستند.

فرهاد

آقای دیمیتری واقعآ غم انگیز بود. این ها این بلاها به سرشان آمده، بعد یک عده دیگر دارند سودش را می برند.

آذر

این فیلم تاثیرات زشت جنگ را بسیار آشکار کرد و بسیار تلخ بود و سهم من از دیدن این فیلم فقط اشک بود.

سیاوش

ما که سن مان قد نمی دهد ولی آنهایی که می خواستند کربلا بروند، خوب این فیلم را ببینند. این ها قربانی آنهایی نیستند که از نام این ها سود برده اند بلکه قربانی کربلایی هستند که ما خودمان ساختیم .

امیر حسین

نمی دانم نام این فیلم را مرثیه بگذارم یا شعر.

احسان

حتی پس از پخش چند باره، دیدن این فیلم، فوق العاده بود. دیدن جنگ و عواقب آن از زاوایه ای جدید که تاکنون کمتر دیده ایم، بسیار لازم است.

مصطفی

یک حرف دوستم خیلی برایم دردآور بود, گفت که شما فرزندان مجروحین جنگی که غم ندارید؟ کسر خدمت دارید؟ سهمیه دانشگاه دارید؟ متاسفانه افراد زیادی این طرز فکر را در جامعه دارند .

امیدوارم کمی مردم دیدشان با دیدن این نمونه مستند ها به جانیازهای جنگ و زجری که می کشند,عوض شود.

منیژه

زشتی های جنگ در ذهن من کم نبود ولی این مستند زشتی جدید و دردناک دیگری را به من معرفی کرد.

اثر

تاثیرگذارترین مستندی که تا بحال از اثرات بعد جنگ دیدم .ارزشمندترین انسان های روی زمین چه غریبانه نفس می کشند.

مهسا

از وقتی که این مستند را دیدم نمی توانم جلوی گریه ام را بگیرم. فقط میتوانم بگویم، خداوند تا ابد لعنت به کسی کند که از جنگ حمایت کرد و حاضر به پایان بخشیدن آن نبود. خدا لعنت کند کسانی را که امروز با سوء استفاده از نام این عزیزان به حکومت شان ادامه میدهند و نیز خدا لعنت کند کسانی را که ارزش کار این عزیزان را کوچک می شمارند و معتقدند خود و خانوادهایشان بیش از حقشان مزدشان را دریافت کرده اند. اینان همان مردان بزرگی هستند که به خاطر 'من و تو '، 'وطن'، و 'آزادی' ما همه چیز خود را از دست دادند.

مژگان

من الآن فیلم را دیدم. نتوانستم حتی برای یک لحظه از گریستن خودداری کنم. بسیار فیلم تاثیرگذاری بود. من امیدوارم که کسانی که باعث جنگ می شوند به جهنم بروند.

رضا

من این فیلم را چندین بار دیده ام. خیلی درد دارد دیدن این فیلم . از یابت پخش این فیلم از شما متشکرم و از واژه جنگ متنفر.

علی رضا

حدود نیم ساعت از حدود ۵۰ دقیقه فیلم را من بی اختیار اشک می ریختم. با چه قلب صاف و پاکی و با چه سادگی این ها به جبهه رفتند. الان دیگر حتی یکی از اینها پیدا نمی شود. پس آن همه شهید و این مردم برای چه جنگیدند؟

مقداد

برای من، بهترین قسمت فیلم ، لحظه ای بود که بیمار رنج دیده موقع شوک می گفت: ' آقا این شوک شما، حافظه مارو پاک نکرد. هنوز خاطرات جبهه تو ذهنمه!' این فیلم اگر بارها و بارها هم تکرار شود ، اصلا خسته کننده نیست و من می بینم.

حمید

آن قسمتی که مجروح جنگ از زندگی‌ خسته شده بود و آرزوی مرگ می کرد، خیلی‌ تاثیر گذار بود. قربان همه جانبازهای عزیز. از ته دل دوستتان دارم.

ثمر

این فیلم یکی از تاثیرگذارترین فیلم هایی بود که در این برنامه دیده بودم. فقط امیدوارم این روزهای تلخ زندگی این مجروحین، زود برایشان سپری شود.

فریدون

این ها نتیجه هشت سال دفاع مقدس است که جوانهای مملکت را به این روز نشاند . در این فیلم دیدیم که یکی شان می گوید چون رهبر تکلیف کرده بود رفتم جبهه. لعنت به کسی که باعث این جنگ شد و جوانهای ما را به این روز نشاند.

نیکو

این فیلم فوق العاده بود.اشک آدم را در می آورد. درد این مردان بزرگ و خانواده شان هیچ جا گفته نمی شود. اجرشان با خداست ولی این از اثرات مخرب جنگ است. تا جایی که می شود نباید گذاشت جنگی اتفاق بیفتد. لعنت برشروع کننده و کشورهای مسبب جنگ.

منهتن

از نگاه بسیار خاص به صحنه خونین جنگ و تاثیر آن بر انسان ها لذت بردم.

مهدی

برای بار دوم دیدمش. برای بار دوم نابود شدم. دیدن فروپاشی روانی یک انسان دیگر واقعا" دردناک است.

مهدی

وقتی می گویید:' فیلمی درخشان از سینمای مستند ایران'من موافق نیستم. فیلمی که دیشب من دیدم ، چیز بی ارزشی بود که با قصد و نیت سیاه نگاری برای جشنواره های خارجی ساخته شده بود و نه بیشتر. این فیلم الکن و ناقص بود و از فیلمهای آرشیوی استفاده های بی دلیل کرده بود و در عین حال در دنیایی از سوژه های سرگردان بود و در نهایت نتوانست قصه ای برای گفتن پیدا کند.

مهدی

فیلم را دیدم، خیلی خیلی به موضوع نزدیک شده بود. شخصیت محمود را خیلی خوب توانستم درک کنم. از این آدمها هنوز در ایران هستند و دیده نشده اند. البته صدا برداری خیلی ضعیف بود، برخی از صحبتها را متوجه نمی شدم. تدوین فیلم، خصوصا شروع و پایان فیلم آنجا که شخصیت فیلم می گوید این ها را پخش نکنید، عالی بود.

علی رضا

راستی ما ایرانی ها چرا قدرت خلاقیت و خودباوری نداریم و همه اش کارمان شده گرته برداری عنوان و ترجمه فیلمهای دیگران، یعنی نمی شد اسم دیگری غیر از آن چه استانلی کوبریک در فیلم 'دکتر استرنج لاو' داشت، انتخاب می شد؟

آرزو

خدا باعث و بانی جنگ را لعنت کند و آنهایی که هنوز منتظر شروع یک جنگ دیگر هستند.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: کلیک aparat@bbc.co.uk

زمان پخش برنامه آپارات

به وقت تهران به وقت کابل به وقت دوشنبه به وقت گرینویچ
پنجشنبه

۲۱:۰۰

۲۱:۰۰

۲۱:۳۰

۱۷:۳۰

تکرار جمعه

۱۱:۰۰

۱۱:۰۰

۱۱:۳۰

۰۷:۳۰

تکرار جمعه

۲۴:۰۰

۲۴:۰۰

۰۰:۳۰روز بعد

۱۹:۳۰

تکرار شنبه

۱۳:۰۰

۱۳:۰۰

۱۳:۳۰

۰۸:۳۰

تکرارچهارشنبه

۲۴:۰۰

۲۴:۰۰

۰۰:۳۰روز بعد

۱۹:۳۰

تکرار پنج شنبه

۱۶:۰۰

۱۶:۰۰

۱۶:۳۰

۱۱:۴۰

*ممکن است هنگام پخش خبر فوری، محتویات این صفحه و این برنامه بدون اعلام قبلی تغییر کند.

صفحه کلید مجازی

تماس با ما

* بخش های ستاره دار باید پر شوند

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.