جهان رازآلود سمبلیست ها: ون گوگ تا کاندینسکی

به روز شده:  11:15 گرينويچ - شنبه 29 سپتامبر 2012 - 08 مهر 1391
  • سمبلیست ها یا نمادپردازان، روایت تازه ای از طبیعت دارند. موزه ملی اسکاتلند در ادینبورگ، نمایشگاه بزرگی را به مناظر سمبلیستی طی سه دهه ویژه، اختصاص داده است: از ۱۸۸۰ تا ۱۹۱۰. (اثری از ون گوگ)
  • این نمایشگاه که «ون گوگ تا کاندینسکی» نام دارد، آثار برجسته ای از نقاشان طراز اول جهان، از ون گوگ و موندریان و سینیاک تا مونه و مونک و گوگن و کاندینسکی را در خود جای داده است. (اثری از مونه)
  • سی سالی که این نمایشگاه از اروپای آن دوران تصویر می کند، دقیقاً زمانی است که مهاجرت از روستا به شهر افزایش جدی یافته و زندگی شهری مدرن بیش و بیشتر پا گرفته است. این آثار به شکلی شاید تقابل این نقاشان از کشورهای مختلف اروپا - از فنلاند و بلژیک تا روسیه و نروژ- با زندگی شهری و ترس های آنها را با ما قسمت می کند. (اثری از پل سینیاک)
  • «ون گوگ تا کاندینسکی» برآیند نگاه نقاشانی است که خسته از زندگی شهری در دوران مدرن، به دل طبیعت پناه برده اند و تصویر خاص خود را به شیوه ای رمزآلود از طبیعت ثبت کرده اند. (اثری از فردیناند ویلومسن)
  • در این نقاشی ها مه به عنوان جزئی از طبیعت که با خود رمز و راز را به همراه می آورد به شدت مورد استفاده قرار گرفته و گاه از آن در معنای از خودبیگانگی سود برده شده است(از جمله در نقاشی چارلز لاکوست از رود تیمز در لندن). جنگل هم به عنوان نمادی از زندگی، طلوع و غروب آفتاب به عنوان آغاز و پایان یک روز (یا نمادی از آغاز و پایان زندگی انسان) بسیار مورد استفاده قرار گرفته اند. (اثری از جیمز آبوت مک نیل ویستلر)
  • «سمبلیست ها تنها می توانند به شیوه ای رمزآلود خلق کنند، شیوه ای پیچیده.... ناشناخته برای آنها بسیار قدرتمندتر از چیزهای شناخته شده است.» -ماکس نوردو، منتقد (اثری از هوگو سیمبرگ)
  • در این نمایشگاه آثاری از استریندبرگ که نزد مردم بیشتر به عنوان نمایشنامه نویس شهره است، ارائه شده که حکایت از نگاه ژرف این هنرمند دارد، اما نقاشی های ون گوگ بیشتر مخاطبان را جذب می کنند. (اثری از ون گوگ)
  • واسیلی کاندینسکی از هنرمندان شگفت انگیزی است که از رنگ استفاده ای خلاقانه و چشمگیر دارد. او دنیایش را بر مبنای برآیند احساسات مختلف از رنگ های گوناگون بنا می کند.کاندینسکی در مقاله ای می نویسد:« رنگ زرد پرخاشگرایانه است و آبی، رنگ بهشتی است و بیشتر آرام بخش.» (اثری از کاندینسکی)
  • این نمایشگاه از ۱۴ ژوئیه آغاز شده و تا چهاردهم اکتبر ادامه خواهد داشت. همزمان کتاب نفیسی با همین عنوان از سوی انتشارات موزه ملی اسکاتلند به چاپ رسیده است. (اثری از واسیلی کاندینسکی)
  • این نمایشگاه پیش از این در موزه ون گوگ در آمستردام برپا شده بود و از ماه نوامبر هم در موزه ملی فنلاند در هلسینکی به نمایش گذاشته خواهد شد. (اثری از لیتون)

عکس ها: موزه ملی اسکاتلند

توضیح ها: محمد عبدی، منتقد هنری

More Multimedia

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.