حمایت طنزپردازان و روزنامه‌نگاران ایرانی از کاریکاتوریست روزنامه شرق

به روز شده:  16:53 گرينويچ - شنبه 29 سپتامبر 2012 - 08 مهر 1391

بیش از ۵۰ طنزپرداز و کاریکاتوریست ایرانی با امضای بیانیه ای، توهین آمیز خواندن کاریکاتوری را که انتشارش منجر به توقیف روزنامه شرق شد، ناشی از "سوء تفاهم جدی" دانستند.

آنها در این بیانیه نوشتند:"امان از سوءتفاهم که گاهی حتی می‌تواند منجر به این شود که گمان برند کاریکاتوریستی که تمام زندگی‌اش احترام به رزمندگان بوده و پدر خود نیز جانباز دفاع مقدس است، تصویری بسازد که توهین به این عزیزان تلقی شود."

در کاریکاتوری که هفته گذشته در روزنامه شرق منتشر شد، صفی از افراد در حال بستن چشم یکدیگرند. برخی مقام های حکومت ایران گفته اند که این کاریکاتور یادآور سربازان ایرانی است که در دوران جنگ ایران و عراق پیشانی‎‌بندهایی با شعارهای مذهبی می‌بستند و به همین دلیل این کاریکاتور را توهین به آنان دانسته اند.

در پی اعتراض برخی چهره های محافظه کار و تعدادی از نمایندگان مجلس ایران به این کاریکاتور، همزمان با توقیف روزنامه شرق، مدیرمسئول این روزنامه بازداشت و هادی حیدری، کاریکاتوریست این اثر به دادسرا احضار شد.

طنزپردازان و کاریکاتوریست های ایرانی که این بیانیه را امضا کرده اند، نوشته اند: "هادی حیدری کاریکاتوریست ما، دوست ما، همکار ما، قاری قرآن ما، بچه مسلمان ما، رفیق پرمحبت و انسان ما، تصویری کشیده و ماجرای یک سوءتفاهم جدی شده تا روزنامه‌ای توقیف و خود هادی احضار شود."

جواد علیزاده، ابراهیم رها، رؤیا صدر، جمال رحمتی، حسن کریم زاده و فیروزه مظفری از جمله طنزپردازان و کاریکاتوریست هایی اند که این بیانیه را امضا کرده اند.

حمایت روزنامه نگاران

هادی حیدری، از اعضای شاخه جوانان جبهه مشارکت، تاکنون دو بار -در سال های ۸۸ و ۸۹- بازداشت شده است

روز چهارشنبه گذشته، هادی حیدری در توضیحی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد اعلام کرد که قصد توهین به سربازان ایرانی را نداشته و به آنان احترام می‌گذارد.

او نوشت: "کسانی که گذشته مرا و خانواده‌ام را می‌شناسند، از عمق ارادتم نسبت به رزمندگان شجاع جنگ، آگاهند. در هیچ شرایطی حاضر به اهانت به این بزرگواران که همه‌ ما مدیون از جان گذشتگی‌هایشان هستیم، نخواهم بود."

آقای حیدری در گفت و گو با خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفته: "منظور من از کشیدن این کاریکاتور به هیچ وجه پیامی نبوده که نمایندگان مجلس برداشت کرده اند. من می خواستم جهل را از طریق کشیدن افرادی که در روز روشن چشم بند به صورت خود می گذارند نشان دهم."

در همین حال، ۱۶۰ روزنامه نگار نیز در حمایت از هادی حیدری بیانیه ای امضا کرده اند.

آنها در بخشی از این بیانیه نوشته اند: "ما روزنامه نگاران با استناد به شخصیت و سابقه و شناخت مان از هادی حیدری که برآمده از خانواده ای متدین و برخوردار از سابقه حضور در جبهه های دفاع مقدس است و همواره در چارچوب های قانونی و با احترام به ارزش های مذهبی و ملی فعالیت کرده است، اعلام می کنیم که کارتونیست ابدا درصدد القای محتوایی نبوده است که به نحوی توهین به رزمندگان دوران جنگ از آن برداشت شود."

همچنین حسین کچوئیان، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، در گفت و گو با سایت الف گفته است که هیچ نماد و یا عنصری در کاریکاتور شرق نیست که بتوان آن را به "دفاع مقدس" یا تظاهرات کنونی مسلمانان مربوط کرد.

او گفته است: "شکل و شمایل افراد، صورت یا لباس و کلیت ظاهر جسمانی آن‌ها هیج شباهتی به رزمندگان و بسیجی‌ها ندارد؛ بلکه هیچ نشانه خاصی مثلا ریش که معرف مسلمانان است بطور خاصی در کاریکاتور نیست که بتوان آن را به تظاهرات جهانی مسلمانان مرتب ساخت."

'نگاهی به دور از غرض ورزی ها'

امروز شنبه هشتم مهرماه نیز سایت کلمه، نامه تعدادی از اعضای خانواده های کشته شدگان و رزمنده های جنگ ایران و عراق را خطاب به هادی حیدری منتشر کرده که در آن، توهین به رزمنده ها در این کاریکاتور را "سوء برداشت" دانسته اند.

آنها نوشته اند: "ما جمعی از اعضای خانواده‌های شهدا و رزمندگان ۸ سال جنگ تحمیلی با شناختی که از شما و خانواده دین‌دار، اهل ادب و بصیرت و ایثارگرتان داریم، بر صداقت مقصود شما از این طرح صحه گذاشته و از همگان تقاضا داریم تا به دور از غرض‌ورزی‌ها، نگاهی دوباره به این طرح بیندازند."

با این حال، برخی از چهره های محافظه کار، خواهان برخورد قضایی با مسئولان روزنامه شرق و هادی حیدری شده اند. بیژن نوباوه، نماینده تهران در مجلس، به خبرگزاری فارس گفته است که "وزارت ارشاد باید با این روزنامه که در زمین دشمن بازی می کند، برخورد و آنها را به محاکم قضایی بکشاند."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.