برگزاری کارگاه آموزشی فرهادی در جشنواره زوریخ

به روز شده:  11:48 گرينويچ - دوشنبه 01 اکتبر 2012 - 10 مهر 1391
جشنواره زوریخ

هشتمین جشنواره بین المللی فیلم زوریخ، که از بیستم سپتامبر آغاز شده بود شامگاه بیست و نهم سپتامبر در مجموعه اپراهاوس این شهر، برندگان خود را شناخت. در این جشنواره یازده روزه ۱۲۰ فیلم از ۲۲ کشور جهان نمایش داده شدند.

فیلم افتتاحیه جشنواره امسال "وحشی ها" ساخته تازه کارگردان شناخته شده آمریکایی، الیور استون بود که در آن بازیگرانی چون جان تراولتا، بنیسیو دل تورو و سلما هایک بازی می کنند. روایتی از درگیری های خشونت آمیز میان کارتل ها و پرورش دهندگان ماری جوانا، بازگوکننده سه مقوله خشونت، سکس و مواد مخدر.

در کنار نمایش این فیلم با اهدای جایزه "چشم طلایی" از جان تراولتا، بازیگر شناخته شده آمریکایی به پاس یک عمر دست آورد حرفه ای تقدیر شد.

برندگان چشم‌های طلایی

فیلم های بخش مسابقه در چهار بخش فیلم های بین الملل سینمایی، مستند و فیلم های آلمانی زبان سینمایی و مستند با هم رقابت داشتند که برندگان نهایی در بخش بین الملل عبارت بودند از:

رو.فوس نوریس

روفوس نوریس جایزه اول جشنواره را برای فیلم شکسته از آن خود کرد

جایزه "چشم طلایی" بخش سینمای بین الملل که رئیس هیئت داوری آن را فرانک دارابونت فیلمساز و تهیه کننده آمریکایی برعهده داشت، به فیلم "شکسته" ساخته روفوس نوریس از بریتانیا داده شد.

در بخش مستند بین الملل نیز فیلم "غاصب" ساخته بارت لیتون از آمریکا برنده چشم طلایی شد.

"چشم طلایی" فیلم برگزیده تماشاگران به مستند آپاسیوناتا، ساخته کریستین لابهارت از سوئیس داده شد.

برندگان نشان طلایی

تیفانی گی‌یر، بازیگر ۶۳ ساله آمریکایی فیلم هایی چون "زن زیبا"، "شیکاگو" و "هابیت" نیز "نشان طلایی" امسال زوریخ را به دلیل استعداد در بازی هایی توانمند از آن خود کرد.

جری وینتراب، تهیه‌کننده سه گانه پرفروش "یاران اوشن" هم با دریافت جایزه نشان "دست آورد حرفه‌ای"، به پاس یک عمر فعالیت هنری، مورد قدردانی مسئولان برگزارکننده این جشنواره قرار گرفت.

در کنار برگزاری یک کارگاه آموزشی توسط جری وینتراب، هشت اثر برجسته این تهیه کننده هالیوودی از جمله "نشویل"، "شام" و "آه، خدا"، نیز به نمایش درآمدند.

تام تیکور

تام تیکور با فیلم "بدو لولا بدو" در سینمای جهان شناخته شد

هلن هانت، بازیگر فیلم هایی چون "چیزهایی که زن ها می خواهند" و "دیوانه تو" دیگر بازیگری بود که "چشم طلایی" امسال جشنواره زوریخ را دریافت کرد.

هلن هانت، برنده اسکار بهترین بازیگر زن نقش نخست در سال ۱۹۹۸، نخستین زنی است که این جایزه را از جشنواره زوریخ برای دستاوردهای هنری از آن خود کرد. در کنار تقدیر از این بازیگر آمریکایی، فیلم "جلسات" تازه ترین فیلمی که هانت در آن نقش دارد و "بن لوین" آن را کارگردانی کرده به نمایش درآمد.

آخرین "چشم طلایی" جشنواره امسال در شب برندگان به تام تیک‌ور کارگردان شناخته شده آلمانی داده شد که فیلم آخرش"اطلس ابر" در شب آخر جشنواره به نمایش درآمد.

تیک‌ور که پیش از این فیلم های مطرحی چون "بدو لولا بدو" و "بهشت" را ساخته است، نویسندگی، تهیه کنندگی و کارگردانی این فیلم علمی – تخیلی را به طور مشترک با برادران واچوفسکی انجام داده است و در آن بازیگران مطرحی چون تام هنکس، هیو گرانت و سوزان ساراندون حضور دارند. این فیلم به عنوان پر هزینه ترین فیلم تاریخ سینمای مستقل معرفی شده است.

فیلمی درباره تسخیر سفارت آمریکا در ایران

از جمله فیلم های خارج مسابقه جشنواره،فیلم هالیوودی "آرگو" به کارگردانی بن افلک و تهیه کنندگی جرج کلونی و گرانت هسلو بود.

تسخیر سفارت آمریکا در سال ۱۹۷۹ و خروج شش آمریکایی که در خانه سفیر کانادا در تهران پنهان شده بودند، دستمایه این فیلم بلند سینمایی است.

"در فیلم آرگو برخی از صحنه های خارجی از مردم عادی در خیابان و بازار تهران یادآور فیلم "بدون دخترم هرگز" ساخته بتی محمودی است اما صحنه ها و دیالوگ های طنزگونه بسیاری در فیلم وجود دارد که باعث خنده تماشاگران می شود و کمی از تلخی فیلم می کاهد."

این شش آمریکایی می کوشند با نقشه طراحی شده توسط سازمان اطلاعاتی آمریکا "سیا" در قالب یک گروه فیلم سازی و با گذرنامه های کانادایی از فرودگاه مهرآباد، تهران را به مقصد زوریخ در سوئیس ترک کنند. بن افلک، در نقش نخست این فیلم به عنوان مامور سابق سیا ظاهر می شود.

بازیگران ایرانی همچون رفیع پیتز، هوشنگ توزیع و فرشاد فرهت و همچنین بازیگران عرب تبار زیادی در این فیلم نقش دارند. دیالوگ های بعضی از بازیگران که نقش شخصیت های ایرانی را به عهده دارند با گویش های غیر حرفه ای همراه است و برای بیننده فارسی زبان کاملا نامانوس است.

هر چند کارگردان سعی داشته بیشتر صحنه ها را با توجه به اسناد موجود آن زمان و به ویژه عکس های ثبت شده در روزهای نخست انقلاب ۱۹۷۹ ایران به تصویر بکشد اما در بسیاری از صحنه ها به ناگاه گرایشی غیرواقعی و غلوآمیز به خود می گیرد که از آن جمله می توان به صحنه بیرون آوردن یک شهروند عادی توسط نیروهای انقلابی و کشتن او در روز روشن اشاره کرد.

برخی از صحنه های خارجی این فیلم از مردم عادی در خیابان و بازار تهران یادآور فیلم "بدون دخترم هرگز" ساخته بتی محمودی است اما صحنه ها و دیالوگ های طنزگونه بسیاری در فیلم وجود دارد که باعث خنده تماشاگران می شود و کمی از تلخی فیلم می کاهد.

اصغر فرهادی

اصغر فرهادی در کارگاه آموزشی جشنواره زوریخ

تمامی بلیت های این فیلم در تنها نوبت نمایش آن در جشنواره زوریخ به فروش رسیده بود که نشان از علاقه تماشاگران به بازبینی آن اتفاق تاریخی بر پرده سینما است.

اصغر فرهادی: فیلمسازی همانند اجرای ارکستر

تنها نماینده ایران در جشنواره زوریخ امسال، اصغر فرهادی بود که در کنار نمایش دو فیلم "درباره الی" و "جدایی نادر از سیمین" با مخاطبان ایرانی و غیر ایرانی در کارگاه آموزشی خود به گفت و گو نشست.

اصغر فرهادی درباره تصویربرداری فیلمهایش گفت:"در فیلم هایم تلاش دارم داستان را به گونه ای نشان دهم که گویی دوربینی وجود ندارد و بر عکس سینمای کلاسیک که بازیگر بعد از دوربین حرکت می کند در فیلم های من دوربین است که متناسب با بازیگران حرکت می کند."

فرهادی در ادامه گفت که "ترجیح می دهم در حین فیلمبرداری تغییری در کار ایجاد نکنم، به نوعی مانند یک ارکستر که قبل از آمدن بر روی صحنه اجرا، تمرین های زیادی دارند ولی بر روی صحنه فقط باید اجرا کنند و نباید چیزی تغییر کند."

"در فیلم جدایی در ابتدا خواستم سئوالی را مطرح کنم و در ادامه، فیلم جوابی است برای آن سئوال اول. آن سئوالی است که قاضی از سیمین می پرسد که چه شرایطی در کشور هست که تو نمی خواهی دخترت در آن شرایط زندگی کند؟"

اصغر فرهادی

اصغر فرهادی در پاسخ به سئوالی درباره انتخاب پیمان معادی به عنوان بازیگر گفت: "او همسایه من بود و مرا به یک میهمانی در منزلش دعوت کرد. بعد از آن میهمانی به او گفتم که من داستانی خواهم نوشت و مطمئن هستم که تو در آن بازی خواهی کرد. شروع همکاری ما فیلم "درباره الی" بود که این تجربه خوب به فیلم "جدایی نادر از سیمین" منجر شد. بازی او کاملا واقعی است و در صورتی که شما زبان فارسی را بدانید بیشتر متوجه این موضوع خواهید شد."

آقای فرهادی در ادامه افزود: "در فیلم جدایی در ابتدا خواستم سئوالی را مطرح کنم و در ادامه، فیلم جوابی است برای آن سئوال.
آن سئوالی است که قاضی از سیمین می پرسد که چه شرایطی در کشور هست که تو نمی خواهی دخترت در آن شرایط زندگی کند؟
این سئوال قبل از عنوان بندی فیلم مطرح می شود و پاسخ این سئوال بستگی به این خواهد داشت که شما از چه زاویه ای به فیلم نگاه کنید. شما می توانید از زاویه اخلاق، روانشناسی، سیاست و یا زاویه اجتماعی به آن نگاه کنید و این زاویه دید کاملا شخصی است. همچنین ممکن است کسانی از این زاویه به فیلم نگاه کنند که بخواهند بدانند در ایران چه اتفاقاتی می افتد، اما به نظر من زاویه های قبلی مهم تر است چون اطلاعاتی درباره ایران را می توانید از راه جستجو در اینترنت به دست بیاورید. در کشور من بیش از هفتاد میلیون جمعیت زندگی می کنند و با یک فیلم، هیچ کس نمی تواند بگوید که تصویری کامل از آن ارائه داده است."

"یش از دو ماه است که در مرحله تمرین برای فیلم تازه ام هستیم. زاویه دید من تغییری نکرده و همچنان با مردم کار خواهم کرد. در این پروژه، زبان چالش بزرگی خواهد بود که تلاش خواهم کرد که به خوبی از آن عبور کنم و در مجموع حس بسیار خوبی نسبت به این پروژه دارم.""

اصغر فرهادی

این کارگردان شناخته شده ایرانی تا دو هفته آینده فیلمبرداری پروژه تازه اش را در پاریس آغاز خواهد کرد، در این فیلم علی مصفا در کنار بازیگران فرانسوی و ایتالیایی بازی می کند. او درباره این فیلم گفت: "بیش از دو ماه است که در مرحله تمرین برای فیلم تازه ام هستیم. زاویه دید من تغییری نکرده و همچنان با مردم کار خواهم کرد. در این پروژه، زبان چالش بزرگی خواهد بود که تلاش خواهم کرد که به خوبی از آن عبور کنم و در مجموع حس بسیار خوبی نسبت به این پروژه دارم."

فیلمساز ایرانی-سوئدی ، نماینده ای از سینمای سوئد

در بخش کشور میهمان این جشنواره که با "تمرکز بر فیلم های سوئدی" و در کنار ده فیلم دیگر از کشور سوئد بود فیلم سینمایی "پول آسان ۲" ساخته بابک نجفی، فیلمساز جوان ایرانی – سوئدی به نمایش در آمد.

امسال برای نخستین بار در کنار این جشنواره جوان سوئیسی، مسابقه موسیقی فیلم نیز برگزار شد که آهنگسازانی از پنج کشور لهستان، استرالیا، اسلوونی،ژاپن و سوئیس فینالیست های آن را تشکیل می دادند.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.