جشنواره یاری اوپسالا: به یاد زلزله زدگان آذربایجان

به روز شده:  10:08 گرينويچ - سه شنبه 02 اکتبر 2012 - 11 مهر 1391
معتمدآریا و افشار

فاطمه معتمدآریا و مهناز افشار در جشنواره یاری

دوازدهمین دوره جشنواره فیلم یاری، از ۲۸ تا ۳۰ سپتامبر در اوپسالا و روز ۲۹ سپتامبر در استکهلم سوئد برگزار شد. انجمن یاری با هدف جمع‌آوری حمایت مالی به نفع زلزله‌زدگان آذربایجان شرقی، یک روز پیش از آغاز به کار این جشنواره (۲۷سپتامبر)، شبی را تحت عنوان "شب آذربایجان" با حضور فاطمه معتمدآریا، مهناز افشار، رضا میرکریمی و مازیار میری و برخی از هنرمندان ساکن سوئد ازجمله رضا باقر، کارگردان سینما برگزار کرد.

به گفته یکی از مسئولان انجمن یاری، این انجمن به زودی با مشارکت اهالی شهر ورزقان، زمینی را در اختیار می‌گیرد و تا آخر آبان ماه سال جاری (۱۳۹۱)، سالن سرپوشیده‌ای را در آن برای اسکان موقت حدود ۷۰ خانواده در زمستان می‌سازد. پس از آماده‌سازی خانه‌های دائمی زلزله‌زدگان آذربایجان شرقی، این مکان، توسط انجمن یاری تبدیل به مدرسه خواهد شد.

تقسیم اندوه با یکدیگر

فاطمه معتمدآریا که به خاطر نمایش فیلم "اینجا بدون من" در جشنواره سینمایی یاری در سوئد حضور داشت، در برنامه "شب آذربایجان" نیز شرکت کرد. او در این برنامه، با اشاره به اینکه ایرانیان خارج از کشور با برنامه‌های فرهنگی مختلف، "ریشه‌هایی را آبیاری می‌کنند که منشاء آن در سرزمین ایران است"، درباره دو زلزله بم و آذربایجان شرقی گفت: "من روز سوم زلزله بم به آنجا رفتم و هنوز پس از گذشت چندسال، نمی‌توانم در مورد عمق آن فاجعه حرفی بزنم. حالا زلزله آذربایجان رخ داده است و همیاری مردم در کمک به زلزله‌زدگان قابل مقایسه با زلزله بم نیست."

"من روز سوم زلزله بم به آنجا رفتم و هنوز پس از گذشت چندسال، نمی‌توانم در مورد عمق آن فاجعه حرفی بزنم. حالا زلزله آذربایجان رخ داده است و همیاری مردم در کمک به زلزله‌زدگان قابل مقایسه با زلزله بم نیست.""

فاطمه معتمدآریا

فاطمه معتمدآریا با اشاره به جمع‌آوری کمک‌های مالی جامعه سینمایی برای زلزله‌زدگان آذربایجان شرقی در مقابل سینما آزادی گفت: "ما سه روز در آنجا پول جمع کردیم. هنگامی که همکاران و هنرمندان سینما، محبت و بخشش مردم را برای زلزله‌زدگان می‌پذیرفتند، با اینکه فاجعه‌ای رخ داده بود، اما یک حس شادی به همه آن‌ها منتقل شده بود. شادی به این دلیل که متوجه شدیم ما کسانی را داریم که می‌توانیم ناراحتی‌ها و مصیبت‌هایمان را با آن‌ها تقسیم کنیم و حس کنیم چه دست‌های بخشنده‌ای در کنارمان هستند که آن‌ها را نمی‌شناسیم؛ از بچه شش، هفت ساله‌ای که پول توجیبی‌اش را برای کمک به زلزله‌زدگان می‌داد تا کارگری که ابراز شرمندگی می‌کرد از اینکه بیش از هزارتومان نمی‌تواند کمک کند و حتی کسانی که با یک چک، میلیون‌ها تومان به زلزله‌زدگان کمک می‌کردند."

این بازیگر سینما با تاکید بر اینکه "فضای همیاری مردم با زلزله‌زدگان فضای خوشایندی است" و "تنها عشق می‌تواند همه ما - ما و زلزله‌زدگان- را خوشبخت و خوشحال کند"، گفت: "بار غم اگر هست، متعلق به گذشته است. ما در سرزمین خودمان در پی نور و شادی هستیم. شادی در چنین حرکت‌ها و فضاهایی وجود دارد."

رضا باقر، کارگردان ایرانی‌تبار سینما در سوئد نیز با اشاره به اینکه در کشور ایران، "ملیت‌های مختلف" و "تنوع فرهنگی" وجود دارد و "همراهی همه این گوناگونی‌ها برای کمک به زلزله‌زدگان آذربایجان بسیار زیباست"، گفت: "برای عوض کردن دنیا باید از خودمان شروع کنیم و دست‌ها را برای آبادانی کشور بالا بزنیم."

رضا میرکریمی که به خاطر نمایش فیلم "یه حبه قند" در جشنواره فیلم یاری، در "شب آذربایجان" نیز حضور داشت، "حس نوع‌دوستی و همیاری موجود در میان ایرانیان" را ارزشمند توصیف کرد. او با توصیف منطقه زلزله‌زده و اینکه مردم از دور‌ترین نقطه‌های کشور از جمله سیستان و بلوچستان برای کمک به زلزله‌زدگان به آن منطقه سفر کرده بودند گفت: "نوعی یکپارچگی و همیاری ملی در ایران اتفاق افتاده که ستودنی است."

مازیار میری کارگردان فیلم "سعادت آباد" نیز در سخنانی درباره تنوع فرهنگی و قومی در ایران، با تاکید بر خطر سرمای زمستان برای زلزله‌زدگان آذربایجان شرقی ابراز امیدواری کرد تا با همراهی ایرانیان طرح ساماندهی اسکان آن‌ها زود‌تر به مرحله اجرا برسد.

جشنواره‌ای برای کودکان تهیدست

جشنواره یاری

شب آذربایجان در جشنواره یاری اوپسالا

جشنواره سینمایی یاری که تا به امروز دوازده سال است که برگزار می‌شود، همه ساله تلاش می‌کند با بازنمایش فیلم‌های مطرح سینمایی و دعوت شماری از بازیگران و کارگردانان، فضایی برای گفت‌وگو درباره هنر سینما ایجاد کند.

درآمدهای حاصل از این جشنواره، بر اساس اساسنامه انجمن یاری، به سنت هرسال، صرف تحصیل شماری از کودکان و نوجوانان نیازمند در ایران می‌شود که به دلیل مشکلات اقتصادی، قادر به ادامه تحصیل نیستند و خطر خیابانی شدن آن‌ها را تهدید می‌کند.

در برنامه افتتاحیه امسال بیش از ۲۰۰ نفر از علاقه‌مندان هنر سینما در سینمای قدیمی Slottsbiografen حضور پیدا کردند. شمار قابل توجهی از شرکت‌کنندگان دانشجویان رشته شرق‌شناسی و زبان فارسی دانشگاه اوپسالا بودند.

این جشنواره با فیلم کوتاه "کلاس اول ب" ساخته محمد نصیری آغاز شد. یکی از ویژگی‌های جشنواره یاری برای علاقه‌مندان سینما فرصتی برای دیدن فیلم‌های کوتاه است که با مشکل جدی ارتباط با مخاطب روبه‌رو هستند.

امسال در در هفتمین جشنواره فیلم یاری علاوه بر فیلم "کلاس اول ب"، فیلم‌های کوتاه "راهی برای کوچولو" (فرشید فرشچیان)، "فردای دیروز" (بهزاد مولود)، "شیشه‌های بخار گرفته" (افشین عامریان)، "خانه‌ام کجاست" (نسرین عبدی)، "ناصرالدین شاه و ۸۴ همسرش" (بئتا پترسن)، "نامه‌ها، عکس‌ها، آدم‌ها"(محمدرضا خردمندان)، "عادت می‌کنیم"(محسن استادعلی)، "پاتک"(جواد حسینی)، "موبایل در تهران"(لقمان خالدی) و "نفس نرم نسیم"(سعید همتی‌وند) به نمایش درآمدند.

فاصله‌گیری از مشکلات

در جشنواره فیلم یاری هفت فیلم سینمایی نمایش داده شد: "اینجا بدون من"(بهرام توکلی)، "سعادت‌آباد" (مازیار میری)، "آقا یوسف" (علی رفیعی)، "یه حبه قند" (رضا میرکریمی)، "انتهای خیابان هشتم" (علیرضا امینی)، "ورود آقایان ممنوع" (رامبد جوان) و "نارنجی‌پوش" (داریوش مهرجویی).

پس از نمایش "اینجا بدون من"، فاطمه معتمدآریا در جلسه‌ پرسش و پاسخ بعد از نمایش فیلم گفت :"رویا" و "خیال" در فیلم "اینجا بدون من"، نقش محوری دارد. وی گفت: "آدم‌ها در فیلم "اینجا بدون من" با رویا‌هایشان زنده‌اند. از دست دادن این رویا البته زندگی را برای برخی از آن‌ها دشوار می‌کند. احسان اما در ‌‌نهایت ترجیح می‌دهد با‌‌ همان رویا‌هایش به زندگی ادامه بدهد."

"دم دستی‌ترین توقع از هنرمند این است که حرف‌ها و مسائل موجود در جامعه را با نزدیک‌ترین آدرس‌ها و نشانه‌هایی بسازد که تماشاگر می‌شناسد؛ آدرس‌ها و نشانه‌هایی که تاریخ مصرف دارند و انگار مهم است هرچه زودتر حرف‌هایی درباره آنها گفته شوند.""

رضا میرکریمی

این بازیگر سینما با اشاره به اینکه "اینجا بدون من"، اقتباسی از "باغ وحش شیشه‌ای" نوشته تنسی ویلیامز است ادامه داد: "در این فیلم مانند اصل نمایشنامه، مادر می‌خواهد با تکیه بر رویا، تمام ناتوانایی‌های دختر و معلولیتی را که دارد نادیده بگیرد و همین او را به بن‌بست می‌رساند."

او در پاسخ به اینکه در عرصه بازیگری در سینمای ایران چه مشکلاتی دارید، گفت: "نیرویی در من هست که بر اساس آن می‌توانم از مشکلات فاصله بگیرم. معتقدم آدم باید حالش خوب باشد تا بتواند روی مشکلات دیگران- حال در همین دنیای کاری ما سینما- کار کند. به همین دلیل من تلاش می‌کنم هنگام کار از مشکلات فاصله بگیرم تا به خوبی از عهده کارم بربیایم."

مهناز افشار نیز که به خاطر بازی در فیلم "سعادت‌آباد" در این جشنواره حضور داشت، پس از نمایش این فیلم به پرسش‌های حاضران در جلسه پاسخ گفت. او که برای بازی در نقش "لاله" در فیلم "سعادت آباد"، موفق به دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل زن از بیست و نهمین جشنواره فیلم فجر در سال ۱۳۸۹ شد، تاکید کرد: "این جایزه حاصل کار خوب و تیمی من و دیگر بازیگران فیلم بود و بهتر این است که بگویم من آن را در واقع به نمایندگی از دیگر همکارانم در فیلم سعادت‌آباد از جشنواره فیلم فجر دریافت کرده‌ام."

مازیار میری نیز در پاسخ به چرایی ساخت فیلم سعادت‌آباد از سوی یکی از شرکت‌کنندگان توضیح داد که در جامعه ایران، "پنهانکاری"، "عدم صداقت" و "گوش ندادن به حرف‌های دیگری" همچون دیگر جوامع شهری در جهان امروز، تبدیل به مسئله‌ای جدی شده است: "ما به راحتی از کنار همدیگر عبور می‌کنیم و حرف‌های همدیگر را نمی‌شنویم."

به عقیده این هنرمند، "نوعی فردگرایی در جهان امروز رو به گسترش است که تمایل به گفت‌وگو و رفاقت‌های عمیق را در میان افراد کم و دشوار می‌کند. طوری که انگار برای آدم‌ها دشوار است که پنبه‌ها را از گوش‌هایشان در بیاورند و به حرف‌های طرف مقابل گوش بدهند."
این فیلمساز با تاکید بر اینکه فیلمساز موظف نیست در کار خود حتماً مشکلات جامعه را مطرح کند و راه حل بدهد گفت: "من به عنوان فیلمساز حس کردم دلم می‌خواهد درباره پنهانکاری و عدم صداقت انسان امروز در جوامع شهری فیلمی بسازم. در جست‌و‌جوی ارائه راه حل نبودم. شاید خوب نگاه کردن به این مسئله از زاویه‌ای که انتخاب کرده بودم، برایم بیشتر جالب بود."

رضا میرکریمی کارگردان فیلم "یه حبه قند" نیز پس از پایان نمایش فیلم درباره اینکه چرا در این فیلم از فضای شهری و مشکلات آدم‌های امروز دور شده است، توضیح داد: "دم دستی‌ترین توقع از هنرمند این است که حرف‌ها و مسائل موجود در جامعه را با نزدیک‌ترین آدرس‌ها و نشانه‌هایی بسازد که تماشاگر می‌شناسد؛ آدرس‌ها و نشانه‌هایی که تاریخ مصرف دارند و انگار مهم است هرچه زودتر حرف‌هایی درباره آنها گفته شوند."

"تا به امروز ۴۰۰ کودک و نوجوان از کمک‌های انجمن یاری در دو عرصه "کمک هزینه آموزشی" و "سرپرستی"، برخوردار شده‌اند و ۷۹ تن از آن‌ها مدرک دیپلم متوسطه را دریافت کرده‌اند و بقیه مشغول به تحصیل هستند."

وی ادامه داد: "من اما پیش از ساخت یه حبه قند، فیلمنامه‌های متعددی را کنار گذاشتم و دلم می‌خواست در این فیلم کمی از فضا و واقعیت‌های شهری به معنای متداول آن دور شوم، اما در عین حال حرف‌ها و دغدغه‌های خودم را نیز مطرح کنم."

حمایت از ۴۰۰ کودک تهیدست

جشنواره سینمایی یاری تا به امروز میزبان دیگر هنرمندانی چون نیکی کریمی، رخشان بنی‌اعتماد، بهمن قبادی، حمید فرخ‌نژاد، داریوش مهرجویی، پرویز پرستویی، رخشان بنی‌اعتماد، کیومرث پوراحمد، پوران درخشنده، بهرام رادان، تهمینه میلانی، مهناز افشار، محمدرضا شریفی‌نیا و شهاب حسینی بوده است.

تا به امروز ۴۰۰ کودک و نوجوان از کمک‌های انجمن یاری در دو عرصه "کمک هزینه آموزشی" و "سرپرستی"، برخوردار شده‌اند و ۷۹ تن از آن‌ها مدرک دیپلم متوسطه را دریافت کرده‌اند و بقیه مشغول به تحصیل هستند.

این انجمن همچنین تا به امروز دو کنسرت موسیقی با حضور پری زنگنه و گروه وزیری به سرپرستی کیوان ساکت برگزار کرده و در صدد برگزاری جشنواره تئا‌تر است.

اعضای این انجمن تا به امروز شش کتابخانه در روستاهای "گلین" و "اورامان تخت" در کردستان و روستاهای "زابلی"، "شیرکان" و "اسفندک" در استان سیستان و بلوچستان و یک کتابخانه در استان فارس ساخته‌اند.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.