'۳۰ دقیقه مانده به ۶ صبح' در آپارات

به روز شده:  19:15 گرينويچ - چهارشنبه 03 اکتبر 2012 - 12 مهر 1391

'۳۰ دقیقه مانده به ۶ صبح' در آپارات

این هفته در آپارات فیلم '۳۰ دقیقه مانده به ۶ صبح' ساخته مانیا اکبری به نمایش در می آید.

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

این هفته در آپارات فیلم '۳۰ دقیقه مانده به ۶ صبح' ساخته مانیا اکبری به نمایش در می آید.

درباره فیلم

آپارات

نمایی از فیلم 'سی دقیقه مانده به شش صبح'

خشم های آنی عواقبی دارد که ممکن است، نتایجی مصیبت بار برای بسیاری از زندگی ها به همراه داشته باشد. مشاجره ، دعوا ، کتک کاری، بعد از آن هم قتل غیر عمد و بعد هم انتقام . ولی سوالی که همیشه مطرح می شود این است که آیا می شود که قاتل را بخشید؟

در فیلم'۳۰ دقیقه مانده به ۶ صبح' مانیا اکبری فیلمساز ، با استناد به اعدام یک نوجوان،بهنود شجاعی، این سوال را مطرح کرده که کدام یک از دو گزینه انتقام و بخشش را برای او انتخاب می کنند.

ویژگی فیلم

'۳۰ دقیقه مانده به ۶ صبح' ساخته مانیا اکبری ، مجموعه گفتگوهایی است که حول محور خشونت و زمینه های اقدام به قتل و نیز بخشش و یا انتقام از مجرم شکل گرفته است. کارگردان با طیف وسیعی از قشرهای مختلف گفتگو کرده و پاسخهای متفاوت و گاه متضادی در زمینه موضوع گرفته است. او با نمایش صحنه های خشن فیلمهای داستانی و مستند ایرانی در فیلمش بخشی از واقعیت موجود و محبوبیت آن را نزد تماشاچیان مطرح می کند. گفتگوها اغلب در زمینه طرح ها و عکسهای چهره ها انجام شده است و در قسمتهایی از فیلم برش سخنان مصاحبه شوندگان به هم به آنها معنایی دیگر بخشیده است.

درباره کارگردان

آپارات

مانیا اکبری ، کارگردان فیلم

مانیا اکبری متولد ۱۳۵۳ در تهران است. وی کار هنری را با نقاشی آغاز کرده است و اولین حضورش در سینما با فیلم 'ده' عباس کیارستمی به عنوان بازیگر بوده است. وی سپس به ارائه آثارش در قالب ویدئو آرت می پردازد و پس از آن با ساخت فیلم های سینمایی متفاوتی مثل 'بیست انگشت' ، ' ده به اضافه چهار' و 'یک دو یک' به فیلمسازی اش ادامه داده است. فیلمهای او در بسیاری از جشنواره های بین المللی معتبر دنیا به نمایش در آمده اند و برای وی جایزه و افتخار به همراه آورده اند. وی هم اکنون در خارج از ایران کار و زندگی می کند و آخرین فیلم هایش 'در کشور من مردها سینه دارند' و 'از تهران تا لندن' را آماده نمایش دارد.

نگاه کارگردان

'۳۰ دقیقه مانده به ۶ صبح' مستند تحقیقاتی است که با پرسش و سوال آغاز می گردد، سؤالی انسانی مطرح می کند در مورد درگیری دو نوجوان که در هنگام دعوا و نزاعی شخصی، بهنود شجاعی مرتکب قتلی غیر عمد می شود .

او از همان نوجوانی به زندان می رود و با توجه به تلاش بیشمار هنرمند و مردم برای جلب رضایت خانواده مقتول در نهایت در اوایل سن بیست سالگی اعدام می شود .

من دچار سوال و پرسشهای عمیقی شدم، که اگر این قانون وجود دارد، چرا مردم و خانواده ها برای دعواها و جدالهای جوانان ناآگاه زیر سن هجده سال آگاهانه دست به انتقام می گیرند و مفهوم قتل در کدام بخش عمیق تر است؟

با دوربین شروع به پرسش و پاسخ کردیم ، اما متاسفانه از آنجایی که اعدام بهنود شجاعی موضوع حقوق بشر و جهانی بود مانند همیشه با ممنوعیت و تهدید ادامه گفتگوها مواجه شدیم و با همان اندک بحث و گفتگوها سعی کردیم یک مستندی نسبی ساخته تا که شاید با دیده شدن آن مردم و خانواده های آسیب دیده اندکی دچار سوال عمیق انسانی از خود بشوند که جبران یک اشتباه با اعدام دیگری بی نتیجه خواهد ماند.

خلاصه فیلم هفته گذشته 'مولانا' ساخته صفر حق دادوف

آپارات

نمایی از فیلم 'مولانا'

در ایران هشتم مهرماه روز بزرگداشت مولاناست . جلال‌الدین محمد بلخی آن چنان در گوش تاریخ سخن های نهان گفته که صدایش از حدود هشتصد سال پیش تا الان همچنان در جهان طنین انداز است و هرکسی که شعرهای این شاعر بزرگ را خوانده، بی گمان خودش را نزدیک به او حس کرده است. شاید به همین دلیل هم است که ایرانی ها ، تاجیک ها و ترک ها او را متعلق به سرزمین خودشان میدانند و اگرچه همگی در تولد او در بلخ اتفاق نظر دارند ولی بر سر مزارش اختلاف نظر هست. خوی در ایران ، فرغانه در تاجیکستان یا قونیه در ترکیه. شاید مهم تر ازاین، نگاه و شعرهای اوست که میراثی بزرگ برای همه ماست . و مهم تر از آن شاید تاثیر نگاه و شعر مولانا در بین مردم کوچه و بازار و روستاها باشد . اگر الان در جامعه شهری شده ، فقط خواننده ها برای ترانه خواندن به سراغ مولانا می روند ، هنوز جاهایی هست که مردمش با مولانا زندگی می کنند. در این فیلم ، فیلمساز رد پای مولانا را در مناطق مختلف تاجیکستان دنبال می کند و به آیین ها ، رقصها و مراسم مرتبط با آن می پردازد.

نظرات بینندگان درباره فیلم 'مولانا'

غزال

به عنوان یک بیننده افغان برنامه آپارات از شما سوالی دارم؟ آیا می دانید بلخ در کجا قرار دارد؟ با صراحت در اول برنامه ذکر کردید که با اتفاق نظر،زادگاه مولانا در بلخ است و ایرانی ها ، تاجیک ها و ترک هر کدام مولانا را متعلق به خود میدانند ولی زحمت این را به خود ندادید که ذکر کنید بلخ در مزار شریف یکی از شهر های متعلق به افغانستان کنونی است و مولانا زاده شده این شهر، در افغانستان است .این عمل شما کاملا جانبدارانه است.

حسین

به این کاری نداریم که سال‌هاست رسما عادت کردیم ترکیه به مولانا برچسب غیرایرانی بزند. در این میان و به‌ تازگی ادعای افغانی بودن مولانا ، به دلیل زادگاهش، بلخ ، شنیده می‌شود و حالا هم که چشم‌مان به جمال تاجیک‌های مهربان روشن شد که مزار شمس تبریزی را به خود منتسب می‌کنند. درباره فیلم باید گفت که بیش از نیمی از آن به مدیحه سرایی می‌گذرد. صوفیانی که ،هر چندگوش خراش، اشعار مولانا را می‌خوانند:

نه از هندم نه از چینم نه از بلغار و سقسینم ...نه از ملک عراقینم نه از خاک خراسانم.

در باقی‌مانده فیلم ، گفت‌وگوهایی ملال‌آور، باری از روی دوش فیلم برنمی‌دارد تا مخاطب را از کسالت برهاند.

رضا

مهم این است که در حال حاضر هیچ کدام از کشورهای فارسی زبان پیشرفت نکرده اند. همه باید به چیزهایی فکر کنند که برای پیشرفتشان مهم است، نه این که مولانا اهل کجاست؟ مولانا اهل جایی است که آثارش خوانده می شود و به آن اهمیت داده می شود. من با هر مرزبندی مخالفم.

مونا

مستند خیلی خوبی بود. تاجیک ها و مردم این منطقه، چقدر فرهنگ غنی ای دارند. خیلی از آدابشان پس از گذشت سالیان هنوز باقی مانده است. کاش برای چنین فرهنگهایی که در ایران فراوان و البته متأسفانه در معرض فراموشی اند، حداقل چنین مستندهایی تهیه شود.

نصیر

این بار دوم است که این فیلم را می بینم . فیلم بسیار خوبی بود .

رضوان

دوستش نداشتم. خسته کننده بود.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: کلیک aparat@bbc.co.uk

زمان پخش برنامه آپارات

به وقت تهران به وقت کابل به وقت دوشنبه به وقت گرینویچ
پنجشنبه

۲۱:۰۰

۲۱:۰۰

۲۱:۳۰

۱۷:۳۰

تکرار جمعه

۱۱:۰۰

۱۱:۰۰

۱۱:۳۰

۰۷:۳۰

تکرار جمعه

۲۴:۰۰

۲۴:۰۰

۰۰:۳۰روز بعد

۱۹:۳۰

تکرار شنبه

۱۳:۰۰

۱۳:۰۰

۱۳:۳۰

۰۸:۳۰

تکرارچهارشنبه

۲۴:۰۰

۲۴:۰۰

۰۰:۳۰روز بعد

۱۹:۳۰

تکرار پنج شنبه

۱۶:۰۰

۱۶:۰۰

۱۶:۳۰

۱۱:۴۰

*ممکن است هنگام پخش خبر فوری، محتویات این صفحه و این برنامه بدون اعلام قبلی تغییر کند.

صفحه کلید مجازی

تماس با ما

* بخش های ستاره دار باید پر شوند

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.