معرفی بهترین شاعران جوان و ملک‌الشعرای آبراهه‌ها

به روز شده:  13:24 گرينويچ - پنج شنبه 04 اکتبر 2012 - 13 مهر 1391
رجس رودریگز

رجس رودریگز سیزده ساله و از برندگان جایزه بهترین شاعران جوان

نام بهترین شاعر جوان سال ۲۰۱۲ اعلام شد.

امسال در این رقابت ۷ هزار و ۳۵۱ نوجوان ۱۱ تا ۱۷ ساله از ۴۶ کشور دنیا شرکت کردند که از نظر شمار شرکت کننده، بیش از هر سال دیگری بود و نام برندگان در روز پنجشنبه و به مناسبت روز ملی شعر در بریتانیا اعلام شد.

رجس رودریگز سیزده ساله، از ایالت مین آمریکا جوانترین شاعر در میان پانزده برنده جوایز این مسابقه بود که یکی از مراسم متعددی است که در روز ملی شعر برگزار می شود.

به مناسبت این روز، بر روی یکی از تابلوهای تبلیغاتی نئون در میدان پیکادیلی لندن، به جای آگهی تجاری، چند سطر شعر نقش بست.

این چند سطر از شعر "من ترانه هستم" نوشته چارلز کازلی، از ناحیه کورنوال بریتانیا انتخاب شده بود و از ساعت نه بامداد تا دو بعد از ظهر در تابلو آگهی خودنمایی می کند.

از فیلم سازان، هنرمندان دیجیتال و انیماتورهای جوان دعوت شده است تا برداشت خود را از این اشعار و حسی را که در آنان ایجاد می کند در قالب آثار هنری به تصویر بکشند.

ویلیلم سیگهارت، برگزار کننده برنامه روز ملی شعر می گوید: شعر دور و بر ما همه جا هست، از جمله در تبلیغات و آگهی ها. به گفته او روز جهانی شعر درباره مکاشفه و جستجو برای شعر در محیط اطراف ماست. جالب و جذاب است که، رهگذران در میان پیام های تبلیغاتی میدان پیکادلی، اشعار چارلز کازلی را می یابند که یادآور قدرت بیان انسان است، یعنی کالایی که با پول نمی توان خرید.

احساسات و تخیل

مسابقه جایزه فویل برای شاعران جوان سال که هر سال به بهترین شاعر جوان اهدا می شود یکی از بزرگترین رقابت های جهانی در عرصه شعر محسوب می شود. امسال یکصد نفر از بریتانیا، آمریکا، نیوزیلند، نیجریه و تایلند در این رقابت شرکت کردند.

در این رقابت پانزده نفر به عنوان شاعران برتر مسابقه اعلام می شوند و از هشتاد و پنج نفر دیگر تقدیر به عمل می آید. از پانزده نفری که امسال در این رقابت برنده اعلام شدند، دوازده نفر بریتانیایی و سه نفر آمریکایی بودند.

این افراد را کریستوفر رید و هلن مورت در مقام داوری انتخاب کردند. هلن مورت خود در سن ۱۳ سالگی این جایزه را برده بود.

هیات انتخاب برندگان این جایزه می گویند انتخاب از میان آثار ارسال شده در برخی موارد بسیار دشوار بوده است.

هلن مورت می گوید آثار بسیاری از این شرکت کننده های این دوره از رقابت ها چشمگیر بوده اما اشعار برنده جایزه، از میان آثار بسیار زنده و تاثیر گذار انتخاب شدند. کریستوفر رید همکار خانم مورت که خودش هم جایزه شعر بریتانیا را برده است می گوید این آثار مجموعه ای هستند از مهارت، هوشمندی فراوان و آمیخته با عنصر سحر آمیز سرزندگی جوانی.

شماری از برندگان این مسابقه تجربه مرگ یکی از نزدیکان و سوگواری برای او را تجربه کرده و آن را در شعر خود بیان داشته اند که از آن جمله امیلی برنز، دختر هفده ساله آمریکایی و سراینده شعر "ذره ها" است. برخی دیگر، مانند دیوید کری، پسر هفده ساله لندنی و سراینده شعر "درخت سیب" به جنبه های گوناگون بلوغ پرداخته اند.

امسال در مراسم روز ملی شعر، نخستین "ملک الشعرای آبراهه ها" نیز منصوب شد که جو بل نام دارد.

وظیفه جو بل تشویق مردم به نگریستن به آبراهه ها یا کانال های بریتانیا به شکلی جدید از طریق سرودن شعر و وبلاگ نویسی و میزبانی کارگاه های آموزشی و برنامه های شعرخوانی است.

از دیرباز، حفر کانال در بریتانیا برای استفاده برای حمل و نقل کالا رواج داشته و این بخش به خصوص در اواخر قرن هجدهم و اوایل قرن نوزدهم از رونق فراوانی برخوردار بود.

با اختراع راه آهن، شبکه آبراهه ها اهمیت خود به عنوان مسیر ترابری را از دست داد اما امروزه از جاذبه های گردشگری محسوب می شود.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.