کاهش شش درصدی تیراژ کتاب در ایران

به روز شده:  17:39 گرينويچ - 07 اکتبر 2012 - 16 مهر 1391
نمایشگاه کتاب تهران

نمایشگاه کتاب تهران

علی اسماعیلی، سرپرست معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد ایران گفت که در پنج ماهه نخست سال جاری تیراژ کتاب نسبت به سال گذشته شش درصد کاهش یافته است.

به گزارش خبرگزاری مهر، آقای اسماعیلی روز یکشنبه شانزدهم مهر گفت: "در پنج ماهه اول امسال ۶۱ میلیون تیراژ کتاب منتشر شده است که این آمار در سال گذشته ۶۵ میلیون نسخه کتاب بوده است."

به گفته آقای اسماعیلی وزارت ارشاد "از تالیف و نشر کتب دینی و اعتقادی حمایت می کند" و این وزارتخانه "امیدوار است همه نویسندگان و صاحبان قلم در مسیر تولید کتب خوب مبتنی بر فرهنگ دینی گام بردارند."

آقای اسماعیلی، جانشین بهمن دری، معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شده است که ماه گذشته از سمت خود برکنار شد.

آقای دری با ایجاد محدودیت های کم سابقه برای ناشران و بازار نشر و اعمال سیاست های فرهنگی، مورد انتقاد بسیاری از اهالی فرهنگ بود.

پیش از این نیز محمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد از شمارگان اندک کتاب در کشور خبر داده بود.

او گفته بود: "کشوری که ۷۵ میلیون جمعیت جوان و نیازمند مطالعه دارد ۳۰۰۰ نسخه کتاب برایش کافی نیست."

به گفته آقای حسینی سرانه مطالعه کتاب در ایران ۱۲ تا ۱۸ دقیقه است، به اضافه‌ ۳۰ دقیقه‌ای که هر فرد به مطالعه نشریات اختصاص می‌دهد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.