مراسم جشن خانه موسیقی لغو شد

به روز شده:  18:12 گرينويچ - دوشنبه 08 اکتبر 2012 - 17 مهر 1391
محمدرضا شجریان

یک عضو هیئت مدیره خانه موسیقی به بی بی سی فارسی گفت که به علت آنکه قرار بود در جشن خانه موسیقی از محمدرضا شجریان تقدیر شود به این برنامه مجوز داده نشد

خانه موسیقی ایران با انتشار بیانیه ای از لغو مراسم جشن خانه موسیقی که قرار بود روز هفدهم مهرماه در سالن برج میلاد برگزار شود خبر داد.

در این بیانیه که عصر یکشنبه شانزدهم مهرماه در سایت خانه سینما منتشر شد پس از عذرخواهی از اهالی موسیقی آمده است: "جشن خانه موسیقی که هر ساله در ماه مهر همزمان با روز جهانی موسیقی و سالروز تولد حکیم ابونصرفارابی برگزار می شود، امسال با همه تمهیدات و برنامه ریزی های مفصل متأسفانه با مشکل مواجه و نهایتاً لغو شد."

در ادامه بیانیه همچنین از مؤلفان، ناشران، داوران، برگزیدگان، میهمانان و موسیقیدانانی که از شهرهای مختلف برای حضور در این مراسم به تهران آمده بودند عذرخواهی شده است.

به گزارش خبرگزاری ها پس از آنکه مسئوولان برج میلاد تنها یک روز مانده به برگزاری جشن اعلام کردند که سالن خود را در اختیار این جشن قرار نمی‌دهند و مسئوولان برگزاری هم نتوانستند مجوز لازم را برای برگزاری مراسم در تالار وحدت بگیرند، خانه موسیقی برگزاری این جشن را تا اطلاع ثانوی لغو کرد.

فرزاد هوشیار، مدیرعامل برج میلاد در گفتگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اعلام کرد که "مجوزهای لازم برای برگزاری این جشن به موقع ارائه نشده‌است"، اما حمیدرضا عاطفی، مدیر اجرایی خانه موسیقی به خبر آنلاین گفت: "توافق ما با برج میلاد قطعی بود و حتی آنان کارت‌های الکترونیکی را در اختیارمان قرار داده بودند که تجدید نظرشان یک روز مانده به برگزاری جشن، همه برنامه‌های ما را به هم زد."

آقای هوشیار در ادامه گفت که "درخواست مجوز برگزاری چنین مراسم و برنامه‌هایی را مسئوولان سالن‌ها به دفتر موسیقی وزارت ارشاد ارائه می‌دهند که در این مورد با گذشت یک ماه از توافق ما، اقدامی صورت نگرفته است."

در این حال یکی از اعضای خانه موسیقی به بی بی سی فارسی گفت که "دلیل لغو مجوز این مراسم را مخالفت مسئولان با تقدیر از محمدرضا شجریان در این مراسم بود."

"آقای شجریان سال گذشته به بی بی سی فارسی گفت: "در ایران سالن هایی که پاسخگوی نیاز ما باشند نیست، ضمن اینکه نمی پسندند که جمعیتی برای تماشای کار من جمع شوند.""

به گفته این عضو خانه موسیقی پس از آن بود که اعضای هیئت مدیره خانه موسیقی تصمیم به لغو این مراسم گرفتند.

آقای شجریان بیش از سه سال است که در ایران هیچ کنسرتی اجرا نکرده است. این خواننده آواز سنتی ایران سال گذشته به بی بی سی فارسی گفت: "در ایران سالن هایی که پاسخگوی نیاز ما باشند نیست، ضمن اینکه نمی پسندند که جمعیتی برای تماشای کار من جمع شوند."

بعد از انتخابات ریاست جمهوری دو سال پیش در ایران که منجر به اعتراض مخالفان محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران شده بود، محمدرضا شجریان جانب معترضان را گرفت. او از جمله در اعتراض به وقایع آن روزها از رادیو و تلویزیون دولتی ایران خواست تا آثار او را پخش نکنند به تبع این درخواست، صدا و سیما پخش دعای "ربنا"ی آقای شجریان را نیز متوقف کرد.

آقای شجریان همچنین در آن هنگام آهنگ "تفنگت را زمین بگذار" را خواند که اشاره به برخوردهای نیروهای انتظامی و امنیتی با معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری تعبیر شد.

به نظر می رسد این تازه ترین فشار از سوی مقامات حکومتی ایران به نهادهای صنفی هنرمندان است.

وزارت ارشاد ایران پیشتر خانه سینما، دیگر نهاد صنفی دیگر هنرمندان را هم منحل اعلام کرد که با اعتراض هیئت مدیره این نهاد صنفی دیوان عدالت اداری حکم انحلال را غیر قانونی اعلام کرد؛ اما وزارت ارشاد اعلام کرد که ایراد دیوان عدالت اداری به رای انحلال خانه سینما "جزئی" است و خبر نقض این رای از سوی دیوان عدالت اداری را تکذیب کرد.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.