جشنواره بین المللی فیلم پوسان با آثاری از کیارستمی، مخملباف و قبادی

به روز شده:  09:03 گرينويچ - دوشنبه 08 اکتبر 2012 - 17 مهر 1391
مونیکا بلوچی

مونیکا بلوچی در فصل گرگدن‌ها

هفدهمین جشنواره فیلم پوسان در کره جنوبی که از روز چهارم اکتبر آغاز شده است، میزبان سینماگران سرشناس ایرانی است.

عباس کیارستمی با آخرین ساخته اش "همچون یک عاشق" که در بخش "پنجره ای رو به سینمای آسیا" نمایش داده می شود، در این جشنواره حضور دارد.

"همچون یک عاشق"، نخستین بار در بخش مسابقه اصلی شصت و پنجمین دوره جشنواره فیلم کن شرکت داشت و پس از "رونوشت برابر اصل"، دومین فیلم کیارستمی است که در خارج از مرزهای ایران و در ژاپن ساخته شده است.

این فیلم، داستان یک دختر دانشجوی ژاپنی است که برای گذران زندگی اش، خودفروشی می کند اما این بخش از واقعیت زندگی اش را از دوست پسرش پنهان می کند تا این که آشنایی او با یکی از مشتری هایش که یک استاد سالخورده دانشگاه است، او را در برابر وضعیت دراماتیک بغرنجی قرار می دهد.

محسن مخملباف نیز بعد از چندین سال دوری از سینما با فیلم مستندی به نام "باغبان" که به همراه پسرش میثم مخملباف در مورد آئین بهاییت ساخته، در بخش "گالا"ی جشنواره شرکت کرده است. مخملباف همراه با میثم به شهرهای حیفا و اورشلیم سفر کرده و درباره آیین بهایی با مردم گفتگو می کند و به تحلیل رابطه دین و خشونت می پردازد.

باغبان

فیلم جدید محسن مخملباف؛ باغبان

بهمن قبادی هم با فیلم "فصل کرگدن" در بخش "گالا"ی جشنواره شرکت دارد. "فصل کرگدن"، داستان زندگی صادق کمانگر، شاعر کرد را روایت می کند. کمانگر ۲۷ سال در ایران زندانی بوده و زمانی که بالاخره آزاد می شود، می فهمد که به خانواده اش اعلام کرده اند که او در زندان مرده است. در فیلم "فصل کرگدن"، بهروز وثوقی، مونیکا بلوچی، بلچیم بیلگین و آرش لباف بازی می کنند.

فیلم "تابور" هم از یک سینماگر جوان ایرانی به نام وحید وکیلی فر در بخش "پنجره ای رو به سینمای آسیا" نمایش داده می شود که دومین فیلم بلند این فیلمساز است که ساختاری مستندگونه دارد.

جشنواره فیلم پوسان، روز پنج شنبه ۴ اکتبر با فیلم "جنگ سرد" ساخته لئونگ سانی لوک گشایش یافت. جنگ سرد، تریلری پلیسی و پرخرج درباره رویارویی مرگبار بین پلیس و گروهی از گانگسترهاست و اندی لاو، بازیگر سرشناس سینمای هنگ گنگ، در آن بازی می کند.

امسال ۳۰۴ فیلم از۷۵ کشور جهان در این دوره از جشنواره فیلم پوسان شرکت دارد که از میان آنها ۹۳ فیلم، برای نخستین بار در جهان و در این جشنواره به نمایش درمی آیند.

"هتل مکونگ"، فیلم متافیزیکی سورئال آپیچاتونگ ویراستاکول، فیلمساز تایلندی تبار مقیم آمریکا و برنده نخل طلای جشنواره کن ۲۰۰۹ به خاطر فیلم "عمو بونمی که زندگی گذشته اش را به خاطر نمی آورد"، "دانشجو" ساخته دارژان امیربایف از قزاقستان (برداشت آزاد از جنایت و مکافات داستایوفسکی)، "اسیر" ساخته بریلانته مندوزا (سینماگر نوظهور و مطرح فیلیپینی)، "تراژدی ژاپنی" ساخته ماساهیرو کوبایاشی، "توبه" ساخته کیوشی کوروساوا، "دکتر" ساخته سانگ هونگ کیم از کره، "روابط خطرناک" ساخته جین هو هور از چین و "امنیت ملی" ساخته جی یونگ چونگ از کره، از جمله فیلم های حاضر در جشنواره فیلم پوسان امسال است.

فیلم "پی تا" (pieta)، آخرین ساخته کیم کی دوک، سینماگر نامدار کره ای که چندی قبل، شیر طلایی شصت و نهمین دوره جشنواره فیلم ونیز را به خود اختصاص داد، در این دوره جشنواره فیلم پوسان به نمایش درمی آید.

از الیویر آسایاس، سینماگر سرشناس فرانسوی (سازنده فیلم مشهور "کارلوس") فیلم "برخی چیزها در هوا"، در این دوره از جشنواره حضور دارد. فیلمی که جایزه بهترین فیلمنامه شصت و نهمین دوره جشنواره فیلم ونیز را دریافت کرد.

از کردستان عراق نیز فیلمی در بخش "جریان های نو" به نمایش درمی آید به نام "۱۱۱ دختر" که ساخته ناهید قربانی و بیژن زمان پیراست و داستان ۱۱۱ دختر کرد است که به رئیس جمهورشان نامه می نویسند که اگر برایشان شوهر پیدا نکند، آنها دسته جمعی خودکشی خواهند کرد. به دنبال آن دولت کردستان، نماینده ای را برای حل این موضوع به منطقه می فرستد.

"از کردستان عراق نیز فیلمی در بخش "جریان های نو" به نمایش درمی آید به نام "۱۱۱ دختر" که ساخته ناهید قربانی و بیژن زمان پیراست و داستان ۱۱۱ دختر کرد است که به رئیس جمهورشان نامه می نویسند که اگر برایشان شوهر پیدا نکند، آنها دسته جمعی خودکشی خواهند کرد. به دنبال آن دولت کردستان، نماینده ای را برای حل این موضوع به منطقه می فرستد."

امسال جشنواره فیلم پوسان، با اهدای جایزه "فیلمساز سال آسیایی" به کوجی واکاماتسو، از این کارگردان مستقل ژاپنی قدردانی خواهد کرد. مسئولان جشنواره فیلم پوسان، از واکاماتسو، به عنوان یک مولف سرکش نام برده اند.

کوجی واکاماتسو که اکنون ۷۶ سال دارد، از مهمترین کارگردان های نسل میانه سینمای ژاپن است که آثاری چون "هزارپا"، "ارتش سرخ متحد" و روابط در حصار دیوارها" را در کارنامه خود دارد.

واکاماتسو، پیش از این با فیلم "یازده و بیست و پنج دقیقه؛ روزی که او سرنوشت خود را انتخاب کرد"، در بخش نوعی نگاه شصت و پنجمین دوره جشنواره فیلم کن نیز حضور داشت.

مرور سینمای کره جنوبی، نمایش مجموعه آثار سرگئی پاراجانوف و میخائیل وارتانوف، از برنامه های دیگر این دوره جشنواره فیلم پوسان است.

در کنار نمایش فیلم ها، مسترکلاس های اساتید سینما نیز برگزار خواهد شد که شامل مسترکلاس آنی یژکا هولند، سینماگر برجسته لهستانی، آرتور رپستین، سینماگر مکزیکی و اسومو توشی هیرو، سینماگر ژاپنی خواهد بود.

جشنواره فیلم پوسان همچنین از شین یانگ کیون، شمایل بازیگری سینمای کره، تجلیل خواهد کرد.

سال گذشته فیلم "سوگ" ساخته مرتضی فرشباف از ایران، موفق شد جایزه اصلی بخش "جریان های نو" شانزدهمین دوره جشنواره بین ‌المللی فیلم پوسان را به خود اختصاص دهد.

هفدهمین جشنواره فیلم پوسان روز ۱۳ اکتبر با فیلم "تلویزیون" به کارگردانی مصطفی سرور فرخی، سینماگر بنگلادشی، به کار خود پایان خواهد داد.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.