نمایشگاه کتاب فرانکفورت آغاز به کار کرد

به روز شده:  17:48 گرينويچ - چهارشنبه 10 اکتبر 2012 - 19 مهر 1391

زنی در یکی از غرفه های نمایشگاه کتاب فرانکفورت در حال مطالعه

چهارشنبه دهم اکتبر امسال شصت و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت، بزرگ‌ترین و مهم‌ترین نمایشگاه کتاب جهان افتتاح شد.

در این نمایشگاه بیش از ۱۱۰ کشور با ۷۳۰۰ غرفه شرکت دارند، بیش از ۳۲۰۰ برنامه‌ فرهنگی برگزار می‌شود و ۱۰۰۰ نویسنده به معرفی کتاب‌های خود می‌پردازند.

کلیک آلبوم عکس نمایشگاه فرانکفورت را ببینید

یکی از محورهای اصلی نمایشگاه امسال آینده‌ کتاب کودکان و نوجوانان و نیز رشد روزافزون کتاب‌های الکترونیکی است که آن را به رقیبی برای کتاب‌های چاپی تبدیل کرده است.

نمایشگاه کتاب فرانکفورت امکانی است برای ایجاد شبکه‌ ارتباطی بین ناشرها، کتاب‌فروشی‌ها، کتاب‌خانه‌ها، مترجم‌ها و دیگر کسانی که با کتاب سر و کار دارند.

این عده در طول پنج روز برگزاری نمایشگاه کپی رایت خرید و فروش می‌کنند و قرارداد ترجمه و انتشار و خرید کتاب می‌بندند.

از سوی دیگر همزمانی برگزاری این نمایشگاه با اعلام برنده‌ جایزه‌ ادبی نوبل و جایزه‌ صلح اتحادیه‌ کتاب‌فروشی‌های آلمان نیز به داد و ستدهای فرهنگی و ادبی دامن می‌زند.

این نمایشگاه تنها در دو روز پایانی دروازه‌های خود را به روی بازدیدکنندگان معمولی باز می‌کند. انتظار می‌رود تا پایان نمایشگاه امسال ۳۰۰ هزار نفر از این نمایشگاه بازدید کنند.

پیش بینی می شود حدود سیصدهزارنفر از این نمایشگاه دیدن کنند

نمایشگاه کتاب فرانکفورت از سنتی ۵۰۰ ساله برخوردار است. تا قرن هفدهم میلادی، فرانکفورت هسته‌ مرکزی نمایشگاه کتاب در اروپا بود.

پس از آن محل نمایشگاه کتاب از فرانکفورت به لایپتسیگ انتقال یافت. به دنبال تقسیم آلمان بار دیگر فرانکفورت این نقش را به عهده گرفت.

در سال ۱۹۴۹، پنج سال پس از پایان یافتن جنگ جهانی دوم ۲۰۵ شرکت کننده در کلیسای پاول فرانکفورت نخستین نمایشگاه کتاب پس از جنگ را برگزار کردند.

مهمان ویژه

قصد اصلی نمایشگاه از دعوت از یک کشور به عنوان میهمان ویژه ایجاد امکانی است برای ناشرها و نهادهای فرهنگی کشور میهمان برای داد و ستد در عرصه‌ بین المللی، عرضه‌ ادبیات و بالابردن تعداد ترجمه. از سویی خوانندگان نیز امکان می‌یابند با ادبیات، فرهنگ و تاریخ آن کشور آشنایی بیش‌تری پیدا کنند و از سوی دیگر گزارش رسانه‌ها از کشور میهمان علاقه‌ جامعه را به آن کشور برمی‌انگیزاند. به عنوان مثال در سال ۲۰۱۰ بیش از ۵۰۰۰ گزارش از آرژانتین، میهمان آن سال نمایشگاه تهیه شد و ۳۰۰ برنامه‌ فرهنگی برای آشنایی با ادبیات عرب در سال ۲۰۰۴ برگزار شد.

کشور میهمان با برگزاری برنامه‌های جانبی فرهنگی از قبیل کتاب‌خوانی، اعطای بورس‌های ادبی، تقدیم جایزه به بسط روابط بین المللی، بده بستان‌ و گفت‌وگوهای فرهنگی و نیز صنعت جهانگردی کمک می‌رساند. این برنامه‌ها پیش از برگزاری نمایشگاه آغاز می‌شود و تا چندی پس از نمایشگاه ادامه دارد.

از سال ۱۹۷۶ هر دو سال یک کشور میهمان ویژه‌ نمایشگاه بود که از سال ۱۹۸۸ سالانه شد. تاکنون ۲۵ کشور امکان عرضه‌ی توانایی‌های فرهنگی خود را در نمایشگاه داشته‌اند. هندوستان تنها کشوری بود که دو بار در سال‌های ۱۹۸۶ و ۲۰۰۶ میهمان ِ نمایشگاه کتاب فرانکفورت بود.

نیوزلند

میهمان ویژه‌ امسال نمایشگاه کتاب فرانکفورت کشور نیوزلند است- کشوری با چهار و نیم ملیون جمعیت و با تپه‌هایی زیبا. وسعت سالنی که در اختیار نیوزلند قرار گرفته ۲۳۰۰ مترمربع است و شعاری به سه زبان مائوری، انگلیسی و آلمانی خودنمایی می‌کند که به اختلاف زمانی بین اروپا و اقیانوسیه اشاره دارد: "پیش از آن که هوا نزد شما روشن شود" و "پیش از آن که بخوابید".

این کشور با ۶۸ نویسنده، ۱۰۰ هنرمند و ۹۰ کتاب تازه ترجمه شده در فرانکفورت حضور دارد.

سابقه‌ ادبی نیوزلند چندان طولانی نیست. نخستین کتاب در این کشور به سال ۱۸۳۰ منتشر شد و نخستین رمان ۱۵۰ سال پیش. بسیاری از نویسندگان نیوزلندی خود به انتشار آثارشان می‌پردازند.

برخی از این نویسندگان گرچه در نیوزلند متولد شده‌اند اما در خارج زندگی می‌کنند و بقیه نیز در واقع نیوزلندی نیستند.

در بسیاری از کتاب‌ها نیز محل تولد نویسنده هیچ نقشی در متن کتاب بازی نمی‌کند. در صحنه‌های بین المللی نیز نویسندگان نیوزلندی حضور چندانی ندارند.

اگر کتاب‌های مربوط به آشپزی و جهانگردی و عکس و بازنشر آثار قدیمی را کم کنیم، این حضور کم‌رنگ‌تر می‌شود.

کیوین چپمن، رییس اتحادیه‌ ناشران نیوزلند می‌گوید: «انگلیسی‌ها و آمریکایی‌ها آن بالا هستند و ما نیوزلندی‌ها کمی شبیه ماهی آزاد هستیم که با شناکردن خلاف جریان آب می‌خواهد به بالا برسد.»

در سال ۲۰۱۳ برزیل و در سال ۲۰۱۴ فنلاند مهمان نمایشگاه خواهند بود.

ایران

امسال سیزده ناشر ایرانی در نمایشگاه فرانکفورت حضور دارند

ایران در نمایشگاه سال گذشته حضور نداشت و غرفه‌اش بسته ماند. امسال اما در کنار موسسه‌ نمایشگاه‌های فرهنگی ایران سیزده ناشر از جمله نشر شرکت اندیشه‌ورزان آریا، مرکز اسلامی علوم تحقیقاتی کامپیوتری، انتشارات علمی فرهنگی، نشر جمال، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، ساقی، شباویز شرکت دارند.

مضمون کتاب‌های عرضه شده، دین، پیامبر اسلام، ادبیات، انقلاب اسلامی، ایران‌شناسی، هنر و شعر است و کتاب‌های برگزیده‌ جشنواره‌های ادبی سال ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱ چون جشنواره‌های کتاب سال، کتاب فصل، جایزه جلال آل احمد و گام اول در این نمایشگاه عرضه می‌شود.

بنا به گزارش خبرگزاری‌ها جهت «جلوگیری از خروج ارز» امسال غرفه‌های ایران در داخل این کشور ساخته شده و به آلمان منتقل شده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.