زندگی رقصنده ایرانی در بریتانیا فیلم می شود

به روز شده:  12:22 گرينويچ - چهارشنبه 10 اکتبر 2012 - 19 مهر 1391

(از راست) تام کولن، ریس ریچی، اکرم خان و فریدا پینتو دیروز در لندن جمع شدند و همکاری خود را رسما شروع کردند

فیلمبرداری یک فیلم سینمایی بریتانیایی به نام «رقاص بیابان» درباره یک رقصنده ایرانی و ممنوعیت رقص در ایران به زودی آغاز می شود.

اکرم خان، طراح رقص و رقاص برجسته بریتانیایی که جزو مشهورترین چهره های رقص معاصر است، طراحی رقص این فیلم را برعهده دارد و فریدا پینتو، بازیگر فیلم میلیونر زاغه نشین از جمله بازیگران آن است.

این فیلم داستان واقعی زندگی رقصنده جوانی به نام افشین غفاریان را روایت می کند که با وجود ممنوعیت رقص در ایران، به این هنر روی می آورد.

او با مراجعه به وبسایت یوتیوب و تماشای رقص های مختلف از مایکل جکسون و باب فاسی تا پینا باوش سعی دارد دنیای خود را شکل دهد در حالی که در فضای خارج از یوتیوب (که خودش وبسایتی است که قانوناً دسترسی به آن در ایران ممنوع است) رقص عملی مذموم به حساب می آید و اجرای رقص در تالارهای عمومی غیرممکن به نظر می رسد.

او به همراه دوستانش یک گروه رقص زیرزمینی در دانشگاه تاسیس می کند و با پا گرفتن گروه شان، آنها خود را برای یک اجرای مخفی در وسط بیابان آماده می کنند.

شور و شوق این جوانان برای رقص و ممنوعیت آن، به ناآرامی های پس از انتخابات ریاست جمهوری در ایران مرتبط می شود.

ریچارد ریموند کارگردانی این فیلم را برعهده دارد و ریس ریچی و تام کولن، از بازیگران بریتانیایی این فیلم اند.

ریموند، کارگردان فیلم، درباره انتخاب این موضوع برای فیلمش می گوید:« وقتی برای اولین بار این داستان را شنیدم، به سرعت با آن ارتباط برقرار کردم و احساس کردم که باید آن را با مخاطبان بیشتری قسمت کنم. این داستانی است درباره اتحاد و به ما یادآوری می کند که امید را در بشر جست و جو کنیم و برای چیزی که درست است بجنگیم. این فیلم انعکاس این باور است که همه ما حق داشتن حقوق و آزادی های پایه ای را داریم و مهم نیست که اهل کجا هستیم.»

اکرم خان درباره این فیلم و همکاری اش با این پروژه می گوید:« این فیلم پایان داستان سنت تلاش برای به اسارت درآوردن رقص را باز می گوید. رقاص بیابان فقط درباره رقص نیست، درباره این است که چرا رقص در زندگی ما اهمیت و ارزش دارد... این نه تنها داستان الهام بخش کسی است که با رقص تلاش می کند خود را در برابر یک رژیم سیاسی رها کند، بلکه درباره حق آزادی ای است که همه ما فارغ از این که اهل چه کشوری هستیم، حق داریم که داشته باشیم.»

اکرم خان که از خانواده ای بنگلادشی در لندن به دنیا آمده، مهمان ویژه افتتاحیه المپیک لندن بود و برنامه ای را در این مراسم اجرا کرد. رقص او با ژولیت بینوش در تئاتر شهر لندن (سال ۲۰۰۸) یکی از معروف ترین آثار اوست، همین طور اجراهای ستایش شده ای با همکاری آنتونی گورملی و سیدی لاربی چرکائوی.

نازنین بنیادی، بازیگر و سخنگوی عفو بین الملل در آمریکا نیز یکی دیگر از بازیگران این فیلم است.

فیلمبرداری این فیلم روز هفدهم اکتبر در شهر کازبلانکا در مراکش آغاز می شود و در لندن و پاریس ادامه خواهد یافت و قرار است که در سال ۲۰۱۳ در بریتانیا به روی پرده برود.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.