'باغبان' مخملباف، جایزه طلایی جشنواره فیلم بیروت را برد

به روز شده:  12:40 گرينويچ - جمعه 12 اکتبر 2012 - 21 مهر 1391
فیلم باغبان در اسرائیل ساخته شده است

جایزه بهترین فیلم مستند دوازدهمین جشنواره سالانه فیلم بیروت به باغبان، تازه ترین فیلم محسن مخملباف، فیلمساز ایرانی تعلق گرفت.

دوازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم بیروت که با حضور ۷۵ فیلم از سوم اکتبر آغاز شده بود، پنجشنبه، ۱۱ اکتبر به کار خود پایان داد.

این جشنواره دارای دو بخش مسابقه فیلم کوتاه خاورمیانه و فیلم مستند خاورمیانه است.

چشم‌های آزادی ... خیابان مرگ به کارگردانی برادران احمد و رمضان صلاح سونی و امل به کارگردانی نجوم الغنم برنده جایزه نقره و جایزه ویژه این جشنواره شدند. فیلم خداحافظ مبارک به کارگردانی کاتیا جرجوره فیلم ساز مصری نیز جایزه طلای بهترین کارگردانی فیلم مستند را از آن خود کرد.

فیلم شکار ساخته توماس وینربرگ از کشور دانمارک نیز جایزه بهترین فیلم بلند داستانی به انتخاب تماشاگران را از آن خود کرد. جایزه بهترین فیلم کوتاه نیز به ریزگر حسین، کارگردان عراقی، برای فیلم دوچرخه رسید. مایک مالاجالیان، کارگردان اهل ارمنستان نیز جایزه دوم بهترین فیلم کوتاه را به خاطر فیلم بانویی با خوشه های انگور از آن خود کرد. فیلم LEFT OVER، فیلم ۱۴ دقیقه ای الهام ابی راشد، محصول کشور لبنان هم جایزه سوم بهترین فیلم کوتاه را گرفت.

با شرکت جولیا، فیلم الیف فهد از لبنان هم جایزه ویژه هیات داوران برای فیلم کوتاه را به دست آورد.

به گفته برگزار کننده این جشنواره، کولت نوفل، جشنواره امسال بیروت به دلیل مسائل امنیتی کوچکتر و بی سر و صداتر از همیشه برگزار شده است.

فیلم های دیگری نیز از کشورهای امارات، بحرین، عراق، اردن و لبنان در این جشنواره حضور دارند اما تنها فیلم ایرانی این جشنواره، امسال، باغبان محسن مخملباف بود.

محسن مخملباف که در زمان برگزاری این جشنواره برای شرکت در جشنواره فیلم بوسان در کره جنوبی بسر می برد، در پیامی تصویری به جشنواره فیلم بیروت، جایزه خود را به "همه کسانی که در هر کجا برای برقراری صلح بین ادیان تلاش می کنند تا مانع شوند از جنگ هایی که جهان ما را زیر نام خدا به نابودی خواهند کشاند" تقدیم کرد.

بر اساس آنچه در گزارش وبسایت رسمی مخملباف آمده، فیلم باغبان یک فیلم مستند داستانی است که در شهرهای بیت المقدس،حیفا و عکا در اسراییل فیلم برداری شده است.

موضوع تازه ترین فیلم آقای مخملباف در عین حال که سیری است در آیین بهایی، داستان جدل دو نسل ایرانی است بر سر جنبه های مثبت و منفی ادیان. محسن مخملباف، میثم مخملباف، ائونا ریریوا، پائولا اسدی و گیوم نیاگاتاری در این فیلم ایفای نقش می کنند.

منابع خبری نزدیک به حکومت ایران ضمن ابراز نا رضایتی از حضور این فیلم در جشنواره فیلم بیروت، آن را فیلمی "ضد ایرانی" خوانده اند.

خبرگزاری فارس درباره این جشنواره نوشته است: "این جشنواره در دو سال گذشته پذیرای فیلم‌های ضدایرانی سینماگران فتنه ایرانی از جمله فیلم‌های حنا مخملباف بود که توسط دولت لبنان بسیاری از آنها از این جشنواره خارج شدند."

سال گذشته در یازدهمین دوره این جشنواره هم فیلم زندگی سگی ساخته حنا مخملباف برنده جایزه بهترین فیلم کوتاه شده بود. به غیر از فیلم خانم مخملباف، چند فیلم کوتاه و بلند دیگر ایرانی نیز در بخش های مختلف این جشنواره حضور داشتند اما بر اساس گزارش ها دو نفر از فیلمسازان یعنی سهند صمدیان و نادر داوودی از نمایش فیلم خود در این جشنواره انصراف دادند.

جشنواره بیروت در سال های اخیر با انتقاد برخی رسانه های وابسته به حکومت ایران رو به رو بوده است که این جشنواره را به انتخاب و نمایش فیلم های ضدایرانی متهم می کنند.

در جشنواره سال ۸۹ یعنی دهمین دور این جشنواره نیز فیلم روزهای سبز ساخته حنا مخملباف درباره انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ ایران، در فهرست فیلم های شرکت کننده قرار داشت ولی نمایش آن با سفر محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران به لبنان همزمان شد و این فیلم از برنامه جشنواره حذف شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.