با وجود مخالفت‌ها، مجوز ساخت 'لاله' صادر شد

به روز شده:  17:35 گرينويچ - جمعه 12 اکتبر 2012 - 21 مهر 1391

اسدالله نیک نژاد معتقد است، ایران "بهشت فیلمسازها" است

در حالی که منابع خبری ایران از صدور مجوز ساخت فیلم لاله به کارگردانی اسدالله نیک نژاد خبر دادند، نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس ایران این اخبار را نادرست خواند و بار دیگر بر مخالفت مجلس با ساخت این فیلم تاکید کرد.

خبرگزاری مهر امروز جمعه، ۲۱ مهرماه، از قول سعید رجبی فروتن، سخنگوی سازمان سینمایی ایران اعلام کرد که پروانه ساخت فیلم سینمایی لاله صادر شده است. بر اساس گزارش خبرگزاری مهر، آقای رجبی فروتن در این باره گفت: "پس از صحبت های انجام شده با اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس ایران و تغییراتی که در فیلمنامه طبق انتقادها اعمال شد، مجوز ساخت این فیلم صادر شده است."

به گفته او مراحل پیش تولید این فیلم در حال پایان است.

به گفته شفیع آقا محمدیان، رئیس مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی فیلم سینمایی "لاله" حول داستان زندگی "لاله صدیق" نخستین زن قهرمان ایرانی رالی است و با سرمایه گذاری پنج میلیارد تومانی این مرکز درست می شود. البته بعدها اخباری نیز مبنی بر سرمایه گذاری احتمالی شرکت های آمریکایی یا اروپایی برای ساخت این فیلم منتشر شد.

بعد از انتشار این خبر، خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اظهارات محمد باقری، نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس را مبنی بر این که هیچ تغییری در رویکرد مجلس نسبت به ساخت این فیلم ایجاد نشده است منتشر کرد. آقای باقری گفت :"باید مشخص شود پشت پرده این پروژه چیست که برخی در این حد برای اجرای آن اصرار دارند."

بیژن نوباوه از اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس پیشتر، ضمن اشاره به "محتوای فمینیستی" فیلم، اعلام کرده بود که مجلس به هیج وجه زیربار ساخت چنین فیلمی نخواهد رفت. به گفته این نماینده مجلس ایران "اگر دولت مصر به ساخت این فیلم باشد، مجلس از تمامی اختیارات قانونی خود از جمله استیضاح استفاده خواهد کرد."

آقای نوباوه که دیدگاههای مخالفان این پروژه را در مجلس ایران بیان می کرد، افزود، فیلمنامه این فیلم سعی دارد بگوید در جامعه ایران محدودیت های بسیاری برای زنان وجود دارد که قهرمان فیلم علیرغم آنها در نهایت پیروز شود، در حالی که محدودیت های موجود در ایران تنها "زاییده خلقت، ذات و فیزیک" زنان است؛ بعلاوه این مسئله که در ایران برخی زنان به کارهای مردانه می پردازند از سر ناچاری است و "مایه افتخار" محسوب نمی شود که در مورد آن فیلم ساخت.

بر اساس گزارش ها، فیلمنامه این فیلم به قلم نویسنده ای آمریکایی نوشته شده و با استفاده از مصاحبه هایی با "لاله صدیق" تکمیل شده است.

اسدالله نیک نژاد، کارگردان این فیلم که ساخت سریال "پاییز صحرا" و سوابق سینمایی مختصری در کارنامه خود دارد، در دهه شصت به آمریکا مهاجرت کرده و در نهایت قدم به هالیوود گذاشته است.

آقای نیک نژاد در جریان ساخت آثاری از جمله سریال اروتیک "خاطرات کفش قرمز" همکاری داشته است. این مجموعه که حاوی صحنه های جنسی و ویژه بزرگسالان است و آقای نیک نژاد تهیه کنندگی اجرایی تعدادی از قسمت های آن را بر عهده داشته، موضوع نوشته روزنامه کیهان علیه آقای نیک نژاد شد.

این روزنامه با استناد به این پیشینه، آقای نیک نژاد را "پورنو سازی" معرفی کرد که " طی دو دهه اخیر در هالیوود به تهیه فیلم های مستهجن و سکسی مشغول بوده است"، اما رئیس سازمان سینمایی کشور در جوابیه ای معیار را "حال" افراد خواند و همکاری اسدالله نیک نژاد با چنین فیلم هایی را کاملا غیر مستقیم و تنها در بخش های فنی پس از تولید و در نتیجه "نه چندان مهم" خواند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.