مو ین، برنده نوبل ادبیات، آرزو کرد که نویسنده زندانی هموطنش آزاد شود

به روز شده:  18:16 گرينويچ - جمعه 12 اکتبر 2012 - 21 مهر 1391

مو ین، برنده 57 ساله چینی جایزه نوبل ادبیات

مو ین، نویسنده چینی و برنده جایزه نوبل ادبیات سال ۲۰۱۲، ابراز امیدواری کرده است که لیو شیائوبو، شاعر و نویسنده زندانی چینی برنده پیشین جایزه صلح نوبل "هر چه زودتر آزاد شود."

برنده شدن مو ین در رسانه های دولتی چینی پوشش خبری مثبت و گسترده ای یافته است.

برخی صاحبنظران می گویند که این رفتار پکن با خشم این دولت از جایزه صلح نوبل آقای لیو شیائوبو در سال ۲۰۱۰ در تناقض است. تبعیدی های چینی مدعی اند که او "بیش از حد طرفدار حاکمیت است".

مو ین، ۵۷ ساله، تاکنون ده ها داستان کوتاه منتشر کرده است. برخی از داستان های او که عمدتا در مناطق روستایی چین اتفاق می افتد، به موضوعات حساسیت برانگیزی چون فساد و سقط اجباری جنین پرداخته است.

با این حال، مارتین پیشنس، خبرنگار بی بی سی در پکن، می گوید که برخی از همکاران مو ین، او را متهم به ارتباط بیش از حد نزدیک با مقام های چینی کرده اند.

مو ین معاون انجمن نویسندگان چین است که طرفدار حاکمیت چین محسوب می شود.

پس از برنده شدن مو ین، لی چانگچون، بالاترین مقام تبلیغاتی حزب کمونیست چین برای او نامه تبریک فرستاد و گفت که برنده شدن او "بازتابی است از پیشرفت رو به رشد ادبیات چین".

این در حالی است که آی وی وی، هنرمند معترض چینی علیه مو ین سخن گفته و او را کسی خوانده که "همیشه در کنار قدرت می ایستد."

مو ین، که در خانه اش در ایالت شاندونگ چین با خبرنگاران سخن می گفت، به منتقدانش اعتراض کرد و گفت که کتاب هایش برای او "خطرهای بزرگی" به همراه داشته است.

او درباره لیو شیائوبو گفت که آثار اولیه این نویسنده هموطنش را خوانده ولی کارهای سیاسی متاخر او را درک نکرده است.

مو ین به روزنامه نگاران گفت که امیدوار است لیو شیائوبو "هر چه زودتر به آزادی دست یابد."

مو ین نام مستعار گوان مویه است. مو ین به زبان چینی یعنی "حرف نزن".

مو ین در یک سخنرانی گفته بود که این نام مستعار را وقتی اولین رمانش را می نوشته انتخاب کرده است. به گفته خودش، او این نام را برای خود برگزیده تا به گفته خودش "یادش بماند نباید زیاد حرف بزند."

کمیته ادبی آکادمی نوبل این جایزه را به خاطر ویژگی "رئالیسم وهمی" آثار مو ین به او اهدا کرده است. جایزه نوبل ادبی ۸ میلیون کرون معادل یک میلیون و دویست هزار دلار است.

جهان غرب مو ین را با دو رمانش که فیلم "ذرت سرخ" با اقتباس از یکی از آنها ساخته شده است می شناسند. فیلم ذرت سرخ را ژانگ ییمو ساخته است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.