حسین علیزاده: صدور مجوز در روند پیشرفت موسیقی، مثبت نبوده است

به روز شده:  13:29 گرينويچ - شنبه 13 اکتبر 2012 - 22 مهر 1391

حسین علیزاده پیش از این، نامزد جایزه گرمی در رشته موسیقی جهان شده است

حسین علیزاده، آهنگساز و نوازنده تار، گفته است: "موسیقی ایرانی جایگاه خود را در دنیا و ایران به خوبی شناخته و فکر می‌کنم دیگر نیازی به مجوز ارشاد برای انتشار این نوع موسیقی نباشد."

آقای علیزاده در گفت و گو با خبرگزاری مهر گفت: "آیا طی این همه سال صدور مجوز تاثیر مثبت بر روند بهبود آثار داشته یا این خود هنرمندان بودند که با همه مشکلات ساختند و موسیقی ایران را به دنیا معرفی کردند؟"

در سال های اخیر گلایه هنرمندان عرصه موسیقی از روند دریافت مجوز آلبوم و کنسرت از سوی وزارت ارشاد افزایش یافته است.

آقای علیزاده که دو هفته پیش در سالن باربیکن لندن همراه با جیوان گاسپاریان به اجرای کنسرت پرداخته بود، با اشاره به اینکه موسیقی ایرانی در دنیا شناخته شده است، گفت: "دیگر نیاز نیست یک عده مجوز صادر کنند که مردم چه گوش دهند."

او گفت: "معتقدم که صدور مجوز نه تنها در روند پیشرفت حرفه موسیقی مثبت نبوده بلکه فقط دنبال‌رو سیاست‌ورزی‌ها بوده است."

برخوردهای نظارتی و تصمیم‌گیری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره آلبوم ها، افراد، محتوای ترانه‌ها و غیره در طول این سالیان، همواره روی موسیقی ایرانی سایه انداخته است.

در فروردین سال گذشته، گزارش شد که محمدرضا شجریان، استاد موسیقی و آواز ایرانی، از این پس نشر آثار خود را به خارج از ایران منتقل می‌کند و آثار او از طریق اینترنت قابل خرید خواهد بود.

لغو کنسرت محمدرضا لطفی در بابلسر، لغو مراسم جشن خانه موسیقی که قرار بود هفدهم مهرماه برگزار شود، ممنوعیت پخش صدا و اجرای کنسرت فرمان فتحعلیان، نگرفتن مجوز آلبوم «قصه زندگی» با صدای حسین خواجه امیری (ایرج) از جمله اخبار این حوزه در سال‌های اخیر است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.