'پرویز' جایزه ارتقای سینمای آسیا را برد

به روز شده:  13:30 گرينويچ - 14 اکتبر 2012 - 23 مهر 1391
مجید برزگر در هنگام دریافت جایزه

مجید برزگر در هنگام دریافت جایزه ارتقای سینمای آسیا (عکس از رضا گنجی)

موزه "ماکرو" شهر رم ایتالیا دیشب (شنبه شب ۲۲ مهر-۱۳ اکتبر) شاهد برگزاری مراسم اختتامیه سیزدهمین جشنواره فیلم آسیا تک بود. جشنواره ای که در آخرین شب برگزاری آن فیلم بلند "پرویز" به نمایش در آمد و مجید برزگر سازنده آن موفق شد جایزه ارتقای سینمای آسیا را به دست آورد.

این فیلم، داستان مردی ۵۰ ساله به نام پرویز را روایت می کند که تمام زندگی‌اش با پدرش در شهرکی زندگی کرده و کارهای پدر و ساکنان شهرک را انجام داده است. اما پدرش که قصد ازدواج دارد از او می خواهد برای زندگی به جای دیگری برود. پرویز که سر خورده شده قصد دارد به پدر و اهالی شهرک بفهماند که به این آسانی نمی توانند او را از زندگی شان حذف کنند.

"پرویز" دومین ساخته بلند مجید برزگر و از آثار سینمای مستقل ایران است که پیش از این جایزه ویژه‌ هیأت داوران شصتمین دوره جشنواره فیلم "سن‌سباستین" در بخش کارگردانان جدید را از آن خود کرد و مورد استقبال تماشاگران قرار گرفت.

"فصل باران های موسمی" اولین ساخته بلند آقای برزگر است که هنوز موفق به نمایش در سینماهای ایران نشده است.

مجید برزگر درباره ایده ساخت "پرویز" می گوید: "پرویز فیلم خوشایندی نیست اما ترجیح دادم آن را بسازم. در زندگی ما آدم هایی وجود دارند که دیده نمی شوند یا ما آنها را نادیده می گیریم. وقتی آنها را نادیده می گیریم ممکن است دست به کارهایی بزنند که چندان خوشایند نیست. می خواستم فیلمی درباره آدم هایی که در جامعه کمتر دیده می شوند یا ما سعی در نادیده گرفتنشان داریم بسازم."

"فیلم‌های "پاستای ایرانی" ساخته وحید صداقت، "پیر پسر" ساخته مهدی باقری و "زیر پرچم" ساخته اسماعیل منصف هم در سیزدهمین جشنواره آسیاتک ایتالیا نمایش داده شدند"

آقای برزگر درباره مفهوم اصلی فیلمش نیز می گوید: "دلم نمی خواست پرویز آدم مریضی به نظر بیاید و اگر در فیلم آدم مریضی به نظر می آید این نشانه ضعف فیلم است. پرویز یک آدم معمولی است و من می خواستم بگویم اگر این آدم قدرت پیدا کند چه قدر می تواند خطرناک باشد. در حقیقت کارهایی که پدر انجام می دهد و جامعه پدرسالار چاره ای جز انجام این کارها برای پرویز باقی نمی گذارد و مفهموم قدرت مفهم اصلی این فیلم است."

اما فیلم مجید برزگر جدا از آنکه نظر منتقدان و داروان جشنواره را جلب کرد مورد توجه تماشاگران ایرانی و خارجی اش نیز قرار گرفت.

ماریا فیلپی یکی از تماشاگران ایتالیایی فیلم آن را فیلمی متفاوت توصیف می کند و می گوید: "در هر لحظه از فیلم اتفاق تازه ای می افتد و مدام در حال غافل گیر شدن هستید. فیلم فوق العاده جذاب و تاثیرگذار بود بدون اینکه لحظه ای از آن خسته شوید."

اردلان یکی از تماشاگران ایرانی فیلم نیز معتقد است: "تا به حال همچین سوژه ای در سینمای ایران مطرح نشده است. کارگردان به خوبی آدمی را که از نظر تصویر چندان برای شما جذابیت ندارد از نظر کاراکتر بسیار جذاب می کند. پرویزمی تواند هر کدام از ما باشد، اینکه وقتی نادیده گرفته می شویم ممکن است دست به چه کارهایی بزنیم."

"پرویز" تنها فیلمی نبود که از کارگردانان ایرانی در طول برگزاری جشنواره آسیاتک به نمایش در آمد. "پاستای ایرانی" ساخته وحید صداقت، "پیر پسر" ساخته مهدی باقری و "زیر پرچم" ساخته اسماعیل منصف دیگر فیلم های ایرانی سیزدهمین جشنواره آسیاتک ایتالیا بودند.

پرویز

فیلم پرویز داستان مردی است که اطرافیانش می‌خواهند او را نادیده بگیرند

اسماعیل منصف کارگردان فیلم "زیر پرچم" که در روزهای برگزاری جشنواره نیز فیلم هفت دقیقه ای "آرامش" را ساخته است درباره جشنواره آسیاتک می گوید: "حضور کارگردانان ایرانی در این جشنواره و جشنواره هایی مثل این فرصت خوبی برای کارگردانان ایرانی و سینمای مستقل ایران است که فیلم هایشان در داخل ایران اجازه پخش پیدا نمی کند، چرا که بیشتر مخاطبان این جشنواره و جشنواره هایی از این دست ایرانیان هستند و این برای کارگردانی مثل من که می داند فیلمش هیچ وقت در ایران به نمایش در نمی آید، جای امیدواری دارد."

وحید صداقت نیز که با فیلم " پاستای ایرانی" در این جشنواره حضور داشت برگزاری چنین جشنواره هایی را برای سینمای ایران مفید ارزیابی می کند و درباره فیلم "پرویز" می گوید: "فقط می توانم بگویم سینمای مستقل ایران برای داشتن چنین نماینده ای می تواند خوشحال باشد."

سیزدهمین جشنواره آسیاتک از ۵ تا ۱۳ اکتبر (۱۴ تا ۲۲ مهر) در شهر رم ایتالیا برگزار شد و در طول برگزاری آن فیلم هایی از کشورهای چین، ژاپن، فیلیپین، تایلند، افغانستان، ترکیه، قزاقستان، نپال، اندونزی، بنگلادش، لبنان، هند، فرانسه و آلمان به نمایش درآمد.

جایزه اصلی این جشنواره به مائو مائو، کارگردان چینی رسید.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.