جشنواره سینمایی ابوظبی و حضور ایران و ایرانیان

به روز شده:  18:09 گرينويچ - چهارشنبه 17 اکتبر 2012 - 26 مهر 1391

جشنواره فیلم ابوظبی تا بیستم اکتبر ادامه دارد

جشنواره بین المللی فیلم ابوظبی که امسال ششمین دوره خود را تجربه می کند، با دعوت از فیلم های مطرح سال برای بخش مسابقه و برپایی فرش های قرمز برای ستارگان و فیلمسازان شناخته شده و در کنار آنها تمرکز بر سینمای کشورهای عرب، سعی دارد جایگاه خود را بیش از پیش به عنوان یکی از بزرگ ترین جشنواره های سینمایی خاورمیانه تثبیت کند.

این جشنواره جوان که با حضور ریچارد گیر، بازیگر سرشناس هالیوود، با فیلم "داوری" ساخته نیکلاس جارکی افتتاح شد، امسال با کنار رفتن مدیر قبلی (پیتر اسکارلت)، با مدیری تازه و اهل امارات متحده عربی (علی الجابری) برگزار می شود، در حالی که ناظران هنوز تفاوت عمده ای را با دوره های قبلی جشنواره حس نمی کنند.

جشنواره در بخش های مختلفی شامل بخش های مسابقه ای فیلم های داستانی، افق های تازه، فیلم های مستند و فیلم های کوتاه برگزار می شود و در کنار آنها در بخش های دیگر گزیده ای از فیلم های تحسین شده در جشنواره های مختلف به نمایش درمی آید.

گلشیفته فراهانی در کنار محمد سلطان الحبتور در سومین روز جشنواره

در بخش فیلم های ترمیم شده کلاسیک سه فیلم "بیست هزار فرسنگ زیر دریا" (ریچارد فلایشر)، "لورنس عربستان" (دیوید لین) و "آواز در باران" (جین کلی و استنلی دانن) به نمایش درآمد.

همین طور در بخشی ویژه، فیلم هایی از کره جنوبی به نمایش گذاشته شد که از میان آنها باید به فیلم تحسین شده کیم کی دوک، «بهار، تابستان، پائیز، زمستان... و باز بهار» اشاره کرد.

جایزه "افتخاری برای دستاوردهای یک عمر" جایزه ای است که امسال برای اولین بار در جشنواره ابوظبی اهدا می شود و این جایزه به کلودیا کاردیناله، بازیگر برجسته سینمای ایتالیا که در تونس به دنیا آمده، تعلق گرفته و قرار است که کاردیناله در آخرین روزهای جشنواره برای دریافت جایزه خود به امارات سفر کند.

دیگر جایزه افتخاری جشنواره امسال به سوسن بدر، بازیگر باسابقه سینمای مصر، تعلق گرفت.

از گلشیفته فراهانی تا نیکی کریمی

تنها حضور رسمی سینمای ایران در جشنواره ابوظبی به نمایش فیلم "یک خانواده محترم" ساخته مسعود بخشی، محدود شده که در بخش مسابقه ای افق های تازه به نمایش در آمد.

فهرست فیلمهای بخش مسابقه

 • جایی در وسط (یسیم اوستااوغلو- ترکیه)
 • خیانت (کیریل سربرنیکووا- روسیه)
 • هر روز (مایکل وینترباتم- بریتانیا)
 • گبو و سایه (مانوئل دواولیویرا- پرتغال و فرانسه)
 • جینجر و رزا (سالی پوتر- بریتانیا، کانادا، کوروواسی و دانمارک)
 • هاراگا بلوز (مسعود حداد- الجزایر)
 • زیبایی خفته (نوری بوزید- تونس، امارات و فرانسه)
 • در خانه (فرانسوا اوزون- فرانسه)
 • پسر بود (دانیل سیپری- ایتالیا، فرانسه)
 • شام آخر (لو چان- چین)
 • لور (کیت شورتلند- آلمان، استرالیا و بریتانیا)
 • عشق چیزی است که احتیاج داری (سوزان بیر- دانمارک)
 • نه (پابلو لاراین- شیلی، آمریکا)
 • فراتر از خشم (تاکشی کیتانو- ژاپن)
 • عطر آلجیر (رشید بن حاج- الجزایر)

این فیلم که اولین بار در جشنواره کن امسال نمایش داده شد، حکایت مردی را روایت می کند که پس از بیست و دو سال به ایران بازمی گردد اما با برادری روبرو می شود که با همکاری پسرش که جزو نیروهای امنیتی است، قصد دارد ثروت پدری را از آن خود کند. فیلم نگاه انتقادی تند و تیزی بر روابط حاکم در درون ایران دارد و سعی دارد شخصیت هایش را در بستری واقعی با بازگشت به گذشته و روزهای جنگ ملموس تر کند.

"مثل یک عاشق" ساخته عباس کیارستمی در ژاپن هم در بخش غیر مسابقه ای بدون حضور کیارستمی نمایش داده شد.

اما از سینمای ایران دو ستاره زن در دو نقش متفاوت حضور دارند:

گلشیفته فراهانی برای بازی در فیلم "سنگ صبور"، ساخته نویسنده/فیلمساز افغان، عتیق رحیمی، از ستاره های جشنواره است که مورد استقبال تماشاگران قرار گرفته و به همراه کارگردان در نمایش های فیلم حاضر شد و به سوالات تماشاگران پاسخ داد. در یکی از این جلسات، فراهانی "سنگ صبور" را کامل ترین فیلم خود دانست.

نیکی کریمی از داوران بخش اصلی جشنواره است

نیکی کریمی، بازیگر و فیلمساز سینمای ایران هم به عنوان داور بخش اصلی جشنواره (مسابقه فیلم های داستانی) از میهمانان جشنواره ابوظبی است.

سینمای عرب؛ افق ها و مشکلات

یکی از مهمترین برنامه های جشنواره، «سرآغازها: میزگرد سینماگران عرب» بود که با حضور پنج فیلمساز عرب از کشورهای مختلف منطقه برگزار شد و در این جلسه هر کدام از این فیلسمازان چگونگی ورود خود به عرصه سینمای حرفه ای را توضیح دادند و مشکلات و محدودیت های فیلمسازی در کشورهای خود را مورد بررسی قرار دادند.

یوسری نصرالله، فیلمساز باسابقه مصری که امسال با فیلم "پس از نبرد" در جشنواره کن شرکت کرد، گفت که با نوشتن درباره فیلم کار خود را آغاز کرده اما خود را منتقد فیلم نمی داند.

او به تاثیر پذیری اش از یوسف شاهین شناخته شده ترین فیلمساز مصری اشاره کرد و گفت:

« زمان ساخت اولین فیلمم می خواستم از یک هنرپیشه معروف استفاده کنم، اما شاهین به من گفت که بودجه اندک ات را صرف هنرپیشه نکن، فیلمت را بساز و اگر فیلم خوبی باشد، خودش را نشان می دهد و نیازی به هنرپیشه معروف برای مطرح شدن نداری.»

محمد الدراجی، فیلمساز جوان عراقی هم در این جلسه به فیلمسازی در عراق در سایه جنگ و بمبگذاری ها و مشکلات ناشی از آن اشاره کرد و این که چطور فیلمسازی در خیابان های بغداد مشکلات خاص خود را دارد که شاید در هیچ جای دیگری نمونه آن را نمی توان یافت.

میزگرد سینماگران عرب از مهمترین برنامه های جشنواره بوده است

بخش سینمای الجزایر از بخش های ویژه جشنواره امسال است که در آن با نمایش فیلم هایی چون "نبرد الجزیره" در کنار ساخته های این کشور نظیر تعطیلات کارآگاه طاهر شمایی کلی از سینمای این کشور عرب عرضه می کند.

مسابقه فیلم های امارت هم در بخش های مختلف فیلم های کوتاه داستانی ، فیلم های کوتاه مستند و دو بخش دانشجویی برگزار می شود.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.