پنجمین جشنواره سینمایی 'دیدار' در دوشنبه آغاز شد

به روز شده:  13:42 گرينويچ - چهارشنبه 17 اکتبر 2012 - 26 مهر 1391

مراسم افتتاح جشنواره "دیدار ۲۰۱۲" در بنای تئاتر به نام لاهوتی شهر دوشنبه دایر شد

تاجیکستان برای پنجمین بار میزبان جشنواره بین‌المللی سینما تحت عنوان “دیدار” شد. در این جشنواره ۲۱ فیلم در معرض قضاوت داوران و تماشاچیان قرار خواهد گرفت.

این جشنواره که هدف اصلی‌اش دیدار و تبادل نظر سینماگران کشورهای مختلف است، از ۱۶ تا ۲۰ اکتبر در شهرهای دوشنبه و قُرغانتپه برگزار می‌شود.

در این جشنواره فیلمهای کارگردانهای کشورهای آسیای میانه‌، ایران و افغانستان، روسیه، مغولستان، آذربایجان و برخی از کشورهای اروپایی به نمایش می‌درآیند.

با درنظرگرفتن اینکه توجه ویژه "دیدار" متمرکز بر سینمای کشورهای فارسی‌زبان، از جمله تاجیکستان و افغانستان بوده است، حق پیشنهاد دو فیلم در هر بخش این جشنواره را تنها این کشورها داشتند.

در جشنواره امسال فیلمهای “چرخ” شهزاد رجب‌اف، “برقیه” اسکندر عثمان اف، “خارسرا” رومی شاه عظیم اف، “وحشت جنگ” ناصر سعیداف، “بازگشت” عبدالله‌ غفّاراف، “گریه در گلو” ناصر رحمان اف، “احزان” محمّدربیع اسماعیل اف و “خاکپیوند” عبد الهی ذاکراف در بخشهای مختلف این مسابقه از تاجیکستان نمایندگی می‌کنند.

نخستین جشنواره سینمای “دیدار” در تاجیکستان در سال ۲۰۰۴ برگزار شده بود و این جشنواره یک سال در میان در شهر دوشنبه برگزار می‌شد.

سفر حقداد، رئیس خانه سینمای تاجیکستان و مسئول اصلی برنامه این جشنواره با بی بی سی در باره نقش این جشنواره در توسعه سینمای تاجیکستان صحبت کرد.

او در این باره گفت: “مهمترین کاری که این جشنواره انجام می‌دهد، این است که سینماگران ما فیلمهای کارگردانهای مختلف را می‌بینند، از کار فیلمسازان خارجی باخبر می‌شوند و کار خود را نیز به نمایش می‌گذارند.”

وی افزود: “من همیشه فکر می‌کردم که برای ساختن فیلم خوب مبلغ لازم است و مشکل ما پیدا کردن مبلغ است، اما اکنون بر این نظرم که این طور نیست. اگر این طور می‌بود، پس چه طور افغانستان که وضع کشورش بدتر از ماست، می‌تواند بیشتر از ما فیلمها تهیه کند و آن هم فیلمهای خیلی عالی؟”

آقای خدانظراف گفت که هنر سینما در کشور به همان سطحی بالا می‌رود که مردم “قهرمانان” این هنر را تا کدام سطح قدر کنند

دولت خدانظراف، کارگردان تاجیک که در روسیه زندگی و فعالیت می‌کند، یکی از مهمانان جشنواره “دیدار” امسال است.

آقای خدانظراف در باره فیلمسازی در کشورهای مختلف جهان گفت که “هنر سینما در کشور به همان سطحی بالا می‌رود که مردم “قهرمانان” این هنر را قدر کنند.”

او این سخنان را با اشاره‌ به مرت عارف اف، هنرمند ۷۷ ساله تاجیک و بازیگر نقش اصلی فیلم “قسمت شاعر” درباره ابو عبدالله رودکی، معروف به بنیادگزار شعر فارسی، ابراز داشت.

حضور ایران و 'قسمت شاعر'

آقای عارف اف یکی از قهرمانان فیلم مستند مرتضی ندایی، کارگردان ایرانی تحت عنوان “قسمت شاعر” است.

این فیلم مستند درباره فیلم هنری “قسمت شاعر” است که در زمان شوروی درباره زندگی ابوعبدالله رودکی تهیه شده است.

مرتضی ندایی، کارگردان این فیلم ، گفت که با ساخت این فیلم خواسته است شباهت سرنوشت مرت عارف اف را با قهرمان فیلم “قسمت شاعر”، یعنی رودکی نشان بدهد.

دولت خدانظراف گفت این که یک کارگردان ایرانی، نه بلکه تاجیک، به کار یک هنرمند برجسته این کشور، یعنی مرت عارف اف ارج گذاشته و در باره او فیلم ساخته است، بازگوی واقعیتهای کنونی وضع سینمای تاجیکستان بوده است.

این جشنواره در سال جاری با حمایت مالی و همکاری بنیاد “سوروس” تاجیکستان، آژانس همکاری سویس، کمیته رادیو و تلویزییون تاجیکستان، مهمانخانه “سرنا” و شرکت “مگافن” صورت می‌گیرد.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.