'موزه معصومیت' اورهان پاموک

به روز شده:  15:55 گرينويچ - جمعه 19 اکتبر 2012 - 28 مهر 1391

'موزه معصومیت' اورهان پاموک

نگاهی به یک اثر از نویسنده مشهور اهل ترکیه

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

اورهان پاموک نویسنده اهل ترکیه، روزانه ده ساعت را در دفتر کارش به خواندن و نوشتن می گذراند.

این نویسنده مشهور می گوید اگر تا پایان روز بتواند نصف صفحه بنویسد که راضی اش کند، روز خوبی داشته است. او با همین نصف صفحه هاست که در طول بیش از سه دهه نوشتن، بیشتر از هشت رمان قطور منتشر کرده است.

پاموک در سال ۲۰۰۶ موفق شد جایزه نوبل ادبی را از آن خود کند.

پاموک شصت ساله، اهل استانبول و از خانواده ای مرفه است. اگرجیمز جویس شارح دوبلین و بورخس نویسنده بوئنوس آیرس باشند، پاموک رمان نویسی است که استانبول را همراه با نام خود روی نقشه ادبی ثبت کرده است. او حتی کتابی با عنوان "استانبول، خاطرات و شهر" دارد که مجموعه ای خواندنی از تاملات‌اش درباره این شهر است.

معروفترین رمان های پاموک آثاری مثل کتاب سیاه، قلعه سفید، برف، نام من سرخ و موزه معصومیت هستند. برگردان این رمان ها به زبان های مختلف منتشر شده اند. سه اثر قلعه سفید، زندگی نو و رمان نام من سرخ که خیلی ها آن را بهترین کار پاموک می دانند به فارسی ترجمه شده اند.

درباره آثار پاموک بعضی از منتقدان غربی به رویارویی شرق و غرب یا اسلام و مدرنیته اشاره می کنند که شاید تعبیر خیلی دقیقی نباشد. مساله اصلی در تمام آثار پاموک رویارویی جهان قدیم با دنیای جدید است و در خیلی موارد تلاش قهرمان رمان برای درک هویت خود و شناخت جهان اطراف اش.

موزه معصومیت

شخصیت اصلی رمان ۴۲۱۳ ته سیگار متعلق به معشوق را جمع کرده و این ته سیگارها در موزه معصومیت به نمایش گذاشته شده اند

'موزه معصومیت'

فیلمی که می بینید تنها درباره یکی از آثار پاموک است. اثری که اساسی ترین کار ده سال اخیر این نویسنده محسوب می شود. طرحی با عنوان موزه معصومیت که هم یک رمان است و هم یک موزه واقعی در شهر استانبول.

اورهان پاموک گفته "خود را هنرمندی شکست خورده می دانم که به نوشتن روی آورده است". همین تصور پاموک را واداشت پس از بیست سال نوشتن طرحی بریزد تا به رمان نویس و هنرمند درونش امکان دهد دوشادوش هم کار کنند. این طرح 'موزه معصومیت' نام گرفت.

او می گوید "می خواستم رمانی بنویسم که بتواند به هیات یک موزه درآید. همه چیز، اشیا، مناظر و عکس هایی که در رمان توصیف می شوند مجموعه اشیای این موزه باشند".

همزمان با نگارش رمان، پاموک موزه ای واقعی در استانبول بنا کرد تا موزه خیالی رمان را در جهان واقعی خلق کرده باشد. 'موزه معصومیت' پر است از این تمهیدها که مدام مرز میان واقعیت و خیال را بر هم می زنند.

'موزه معصومیت' مملو از جزییات برگرفته از زندگی شخصی نویسنده هستند.

رمان 'موزه معصومیت' چهار سال پیش منتشر شد و موزه معصومیت هم بالاخره بهار سال ۹۱ در استانبول افتتاح شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.